Reakcie svetových osobností na Nobelovu cenu udelenú lídrovi Kolumbie
TASR
TASR

Reakcie svetových osobností na Nobelovu cenu udelenú lídrovi Kolumbie

Federica Mogheriniová sa vyjadrila, že oslavujeme ohromný úspech človeka, ktorý sa snažil o zmierenie od úplne prvého dňa svojho mandátu.

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. — Foto: TASR/AP

Oslo 7. októbra (TASR) - Nórsky Nobelov výbor oznámil dnes v Osle udelenie tohtoročnej Nobelovej ceny mieru kolumbijskému prezidentovi Juanovi Manuelovi Santosovi za úsilie o ukončenie dlhoročného konfliktu v jeho krajine. Prinášame výber reakcií svetových politikov a iných osobností, ktoré citovala agentúra DPA.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun: "Mierový proces (v Kolumbii) by mal inšpirovať celý svet."

Predseda Európskej rady Donald Tusk: "Kolumbia si zaslúži mier. Nobelova cena mieru je uznaním snáh môjho priateľa Juana Manuela Santosa s FARC (Revolučnými ozbrojenými silami Kolumbie) a povzbudzuje k presadeniu historickej (mierovej) dohody."

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová: "Oslavujeme dnes ohromný úspech človeka, ktorý sa snažil o zmierenie od úplne prvého dňa svojho mandátu."

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg: "Blahoželám kolumbijskému prezidentovi Juanovi Manuelovi Santosovi. Ďakujem za vaše úsilie ukončiť občiansku vojnu."

Pakistanská ľudskoprávna aktivistka Malála Júsafzajová, držiteľka Nobelovej ceny mieru za rok 2014: "V roku s takou mierou násilia, strát a beznádeje nám prezident Santos pripomína, že musíme ďalej pracovať na tom, aby sme ukončili utrpenie, a nikdy sa nesmieme vzdávať nádeje na mier."

Dobrovoľnícka humanitárna organizácia Sýrska civilná ochrana, známa tiež ako Biele helmy, ktorá bola takisto kandidátom na tohtoročnú Nobelovu cenu mieru: "Blahoželáme ľudu a prezidentovi Kolumbie. Úprimne vám želáme mier."

Nemecký spolkový prezident Joachim Gauck: "Váš boj za mier má byť aj príkladom pre iných, ako v zdanlivo bezvýchodiskových situáciách ďalej budovať mosty, aby sa skončilo násilie a ľuďom bola daná nová perspektíva."

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová prostredníctvom svojho hovorcu: Ocenenie Santosa by malo byť vnímané ako "povzbudenie k pokračovaniu v tejto ceste".

Ole von Uexküll, riaditeľ štokholmskej nadácie Right Livelihood Award, ktorá udeľuje tzv. alternatívne Nobelove ceny: "Nie je to predčasné ocenenie, aj keď referendum (o mierovej dohode v Kolumbii) cez víkend stroskotalo. Naopak, prišlo presne v tom správnom časovom okamihu."

Nórska premiérka Erna Solbergová: "Blahoželám svojmu priateľovi Juanovi Manuelovi Santosovi k získaniu Nobelovej ceny mieru. Je to popudom k pokračovaniu v mierovom procese v Kolumbii."

Belgický premiér Charles Michel: "Nobelova cena mieru je uznaním pre Kolumbijčanov, ktorí sa nevzdali nádeje."

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…