Paušálne výdavky sa ohraničia stropom 420 eur mesačne
SITA
SITA

Paušálne výdavky sa ohraničia stropom 420 eur mesačne

Odvody na sociálne a zdravotné poistenie sa niektorým živnostníkom od roku 2015 zvýšia o dve tretiny.

BRATISLAVA 14. júna - Súčasné 40-percentné paušálne výdavky sa ohraničia stropom 420 eur mesačne.

Ako informoval minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, dohodli sa na tom zástupcovia ministerstva práce a rezortu financií s predstaviteľmi živnostenských organizácií.

Súčasne sa postupne, počas troch rokov, znížia terajšie koeficienty 2 pri sociálnom poistení a 2,14 pri zdravotnom poistení, ktorými sa delí základ dane pri výpočte vymeriavacieho základu na platenie odvodov, na spoločný koeficient 1,486.

"Táto konštanta zohľadňuje súčet poistného zamestnávateľa a zamestnanca, nie je to náhodné číslo," povedal minister práce. V roku 2013 sa má podľa Richtera uplatňovať koeficient 1,9, v ďalšom roku 1,6 a od roku 2015 konečný koeficient 1,486.

Vyššie odvodové zaťaženie

Výrazná zmena v neprospech samostatne zárobkovo činných osôb však nastane aj v tom, že kým v súčasnosti sa vymeriavací základ počíta zo základu dane zníženého o zaplatené odvody, po novom sa bude vychádzať zo základu dane nezníženého o zaplatené odvody na sociálne a zdravotné poistenie.

"Niet víťaza, niet porazeného, v maximálnej miere by mala byť spokojnosť živnostníkov," zdôraznil minister Richter.

Odvody na sociálne a zdravotné poistenie sa niektorým živnostníkom, ktorí v súčasnosti platia odvody z vyššieho ako minimálneho vymeriavacieho základu, v konečnom stave od roku 2015 zvýšia o dve tretiny.

Napríklad živnostník, ktorý má v súčasnosti mesačný základ dane 1 000 eur, vymeriavací základ 500 eur a z toho vypočítané odvody na sociálne a zdravotné poistenie takmer 236 eur, bude mať v roku 2015 základ dane 831,8 eura a z toho odvody na sociálne a zdravotné poistenie 392,2 eura.

Pôjde teda o zvýšenie odvodového zaťaženia o 66 %. Vyššie ako minimálne odvody na sociálne a zdravotné poistenie v súčasnosti platí asi 13 % samostatne zárobkovo činných osôb.

"Veci, ktoré boli dnes dohodnuté, vychádzali z reálnej skutočnosti, podmienok, ktoré boli na začiatku našich rokovaní navrhnuté a ktoré boli dnešným dňom vyrokované," povedal predseda Slovenskej živnostenskej komory Vojtech Gottschall.

Ešte budú diskutovať

Zvýšenie vymeriavacieho základu a zmena konštánt podľa neho zvýšia odvodové povinnosti na sociálne zabezpečenie u jednotlivých skupín živnostníkov.

"Sledovaný cieľ, teda zabezpečenie budúcej sociálnej istoty sa pravdepodobne dosiahne," skonštatoval. Uvažovalo sa aj o tom, že by vláda živnostníkom zdobrovoľnila platenie odvodov na nemocenské poistenie. Nakoniec od toho ustúpili samotní živnostníci. "Robili sme si prieskum v krajoch a nie všade sme sa stretli s odporúčaním vytvoriť nemocenské poistenie ako dobrovoľný inštitút," povedal Gottschall.

Dôvodom je podľa neho to, že by to mohlo vyvolať problémy v sociálnom zabezpečení mnohých skupín živnostníkov.

"Je ešte diskusia o tom, pri ďalšej novele zákona v budúcom roku, či bude vyrovnané nemocenské poistenie na úrovni zamestnanca a samostatne zárobkovo činných osôb," povedal štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Jozef Burian.

Nebudú odkázaní na sociálne dávky

Zamestnávateľ a zamestnanec majú totiž v súčasnosti sadzbu na nemocenské poistenie spolu 2,8 % a Sociálna poisťovňa platí zamestnancovi nemocenské od 11. dňa práceneschopnosti, kým na samostatne zárobkovo činnú osobu sa vzťahuje nemocenská sadzba 4,4 % a nemocenské má platené zo Sociálnej poisťovne od 1. dňa "péenky".

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter sa so zástupcami živnostníkov už dávnejšie dohodol na tom, že minimálny vymeriavací základ pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) na výpočet odvodov na sociálne poistenie sa zvýši zo súčasných 44,2 % priemernej mzdy na 50 % priemernej mzdy na Slovensku.

"Tým dosiahneme stav, že živnostníci nebudú odkázaní na dôchodku na sociálne dávky," povedal minister práce a sociálnych vecí.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…