Konferencia v USA: Spolupráca medzi USA a EÚ je dôležitá
TASR
TASR

Konferencia v USA: Spolupráca medzi USA a EÚ je dôležitá

Vždy, keď Európa a Spojené štáty spolupracovali, história sa pohla lepším smerom, veľvyslanec EÚ v USA David O'Sullivan to vyhlásil dnes na medzinárodnej konferencii vo Washingtone.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák počas prejavu na dvojdňovej bruselskej konferencii venovanej súčasnej situácii v Afganistane 4. októbra 2016. — Foto: TASR/AP

Washington 7. októbra (TASR) – Vždy, keď Európa a Spojené štáty spolupracovali, história sa pohla lepším smerom. Preto je dôležité, aby sme zostali silnými partnermi bez ohľadu na to, akým náročným výzvam práve čelíme. Veľvyslanec EÚ v USA David O'Sullivan to vyhlásil vo štvrtok na medzinárodnej konferencii vo Washingtone.

"Sila pramení z jednoty," dodal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Zdôraznil, že dôležitá je nielen spolupráca medzi EÚ a USA, ale aj v rámci EÚ. Európa je podľa neho odhodlaná pokračovať v roku 2017 spoločne a musí nájsť silu na prekonanie súčasných výziev.

O'Sullivan pripomenul, v akých ťažkých časoch sa EÚ zrodila a čo všetko vtedy prekonala. Na to by sme podľa neho nemali v dnešných časoch zabúdať, najmä keď máme pocit, že únia nefunguje. V minulosti totiž EÚ prekonala oveľa väčšie prekážky, myslí si O'Sullivan.

Konferenciu s názvom "Silnejší so spojencami: Budúcnosť Európy po brexite" usporiadala organizácia Atlantická rada v spolupráci s predsedníctvom SR v Rade EÚ. Európski a americkí predstavitelia diskutovali na témy budúcnosť EÚ po vystúpení Británie, migračná kríza, terorizmus a bezpečnosť, vzťahy s Ruskom či vplyv prezidentských volieb v USA na transatlantické vzťahy.

Lajčák odpovedal aj na otázky týkajúce sa slovenského predsedníctva. V tejto súvislosti okrem iného zdôraznil, že jednou z hlavných výziev, ktorým Brusel čelí, je vzďaľovanie sa únie od bežných občanov. Európski lídri musia podľa ministra ukázať, že sú schopní zvládnuť súčasné výzvy.

"Naším hlavným cieľom je teraz priniesť Európsku úniu bližšie k Európanom. Musíme obnoviť dôveru a ukázať, že Európska únia funguje, že robí život bežných ľudí bezpečnejším a lepším," uviedol Lajčák.

Podobne bývalý generálny tajomník NATO a bývalý dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen povedal, že inštitúcie únie majú problém nájsť veci, ktoré by o nich vytvorili priaznivý obraz v očiach ľudí. Nevyhnutná je podľa neho komplexná reforma trhu práce a sociálneho systému, keďže "dnes je veľmi ťažké získať prácu, ale ľahké získať sociálne dávky".

Rasmussen sa vyjadril aj na tému vzťahov s Moskvou. "Rusko sa zmenilo zo strategického partnera na strategickú výzvu," uviedol.

"Ruská agresia voči Ukrajine vytvorila v Európe nové bezpečnostné prostredie a my sa tomu musíme prispôsobiť. Po prvé posilnením našej spoločnej obrany, po druhé zachovávaním si pevného postoja a po tretie udržiavaním jednoty v rámci EÚ, NATO aj naprieč Atlantikom,“ myslí si bývalý generálny tajomník Severoatlantickej aliancie. Len vtedy podľa neho Vladimir Putin pochopí, že konfrontácia sa neoplatí, a že musí spolupracovať.

Rasmussen tiež zdôraznil, že Západ nikdy neuzná nelegálnu anexiu Krymu.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…