Toto je najkrajšia torta roka. V Púchove súťažili cukrári z celého Slovenska
TASR
TASR

Toto je najkrajšia torta roka. V Púchove súťažili cukrári z celého Slovenska

Do siedmeho ročníka súťaže O najkrajšiu tortu Slovenska sa prihlásilo 25 amatérskych i profesionálnych cukrárov od Levíc až po Bardejov.

Ilustračné foto. — Foto: reprofoto YouTube

Púchov 6. októbra (TASR) – Jedlé čipky a návrat k naturálnym chutiam sú pretrvávajúcimi trendmi celoslovenskej súťaže O najkrajšiu tortu Slovenska. Siedmy ročník súťaže pripravil dnes v púchovskom divadle Klub cukrárov Slovenského zväzu Kuchárov a cukrárov v spolupráci so Strednou odbornou školou obchodu a služieb v Púchove. Do tohto ročníka sa prihlásilo 25 amatérskych i profesionálnych cukrárov od Levíc až po Bardejov.

Ako pre TASR povedala predsedníčka Klubu cukrárov Jozefína Zaukolcová, súperenie cukrárov sa z pôvodnej súťaže O najkrajšiu tortu Považia pretransformovalo vzhľadom na veľký záujem na celoslovenskú súťaž, cukrári našli už tretí rok v rade ideálne prostredie v púchovskom divadle.

Galéria

Galéria

„Úroveň je z roka na rok vyššia, vždy niečo prekvapí. Vždy príde taký výrobok, ktorý zaujme vzhľadom, ale aj chuťou. Cukrári si dávajú pozor najmä na čistotu prevedenia, precíznosť, pozornosť venujú detailom,“ skonštatovala Zaukolcová.

Ako dodala, dnes už dokážu vďaka internetu cukrári sledovať najmodernejšie svetové trendy v cukrárstve a už s nimi vedia aj pracovať. „Jedna vec je totiž vidieť na internete, druhá vedieť to správne používať. Cukrári prestávajú používať umelo nadstavované krémy, umelé stužovače a chute a vracajú sa k prirodzeným chutiam,“ doplnila šéfka cukrárskeho cechu s tým, že sa dá hovoriť o návrate k chutiam starých materí.

Torty hodnotila odborná certifikovaná komisia podľa smerníc Svetovej organizácie kuchárskych a cukrárskych asociácií (WACS). Hodnotila sa originalita, nápaditosť, precíznosť, používanie moderných prvkov, viacerých technológií zdobenia, módne trendy, vhodné chuťové a farebné doladenie, celkový dojem, dodržanie časového limitu, dodržiavanie hygienických zásad a prezentácia. Súťaž vypísali pre tri kategórie – senior, junior (do 21 rokov) a zvláštnou kategóriou bola netradičná torta.

V kategórii netradičná torta si prvenstvo odniesla amatérska cukrárka Anna Fedorová z Beluše za tortu znázorňujúcu ležiace mláďa srnky. Medzi seniormi triumfovala torta profesionálnej cukrárky Heleny Šedíkovej z Pruského a juniorskú kategóriu vyhrala Zuzana Kurincová z Jablonového.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…