Nádherná tradícia, ktorá si zaslúži obdiv. Mesto každý večer bliká svetlami, aby potešilo deti v nemocniciach
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Nádherná tradícia, ktorá si zaslúži obdiv. Mesto každý večer bliká svetlami, aby potešilo deti v nemocniciach

Toto mesto má obdivuhodnú tradíciu. Každý večer o pol deviatej podniky aj miestni obyvatelia blikajú celú jednu minútu svetlami. Je za tým krásna myšlienka.

Každý večer mesto bliká svetlami na dobrú noc. — Foto: reprofoto/YouTube

PROVIDENCE 6. októbra - V americkom štáte Rhode Island majú zaujímavú tradíciu. Každý večer po zotmení celé mesto po dobu jednej minúty bliká svetlami. Blikajú svetelné nápisy, svetlá v budovách, ľudia blikajú mobilmi alebo baterkami. Nerobia to však iba pre efekt, táto každodenná svetelná šou má špeciálny význam.

Povzbudenie pre deti

Svetlo je symbolom nádeje a povzbudenia, a tak je využité aj v tomto prípade. Miestni ľudia na jednej strane rieky chcú týmto spôsobom povzbudiť deti, ktoré sú práve v detskej nemocnici, ktorá leží na protiľahlom brehu rieky. Deti sa vďaka tomu každý deň tešia na to, ako večer uvidia blikajúce mesto, ktoré im týmto spôsobom dáva dobrú noc. Deti im potom na oplátku svietia svojimi baterkami z nemocničných izieb a týmto spôsobom im odpovedajú a ďakujú.

Táto akcia sa začína každý večer o pol deviatej a predstavuje naozaj nádherný rituál a ukážku toho, čo dokážu aj cudzí ľudia urobiť pre deti, aby ich potešili. Detských pacientov to veľmi teší a nesmierne si to vážia. "Je zvláštne, že ľudia, ktorých ani nepoznám, si na to nájdu čas," vyjadrila sa 13-ročná Olívia Stephensonová, ktorá sa tiež teší z toho, že kvôli nim takto ľudia blikajú svetlami. Keď to deti prvýkrát vidia, sú z toho nadšené: "Robíš si srandu? To je pre mňa?" hovoria prekvapené.

Tradíciu začal dobrovoľník

S tradíciou svetelnej hry, ktorá dnes už nesie názov Good Night Lights (Svetlá na dobrú noc), začal ešte v roku 2010 karikaturista Steven Brosnihan, ktorý predtým pracoval aj ako dobrovoľník v nemocnici. Vtedy si uvedomil, že z niektorých okien nemocničných izieb môžu deti vidieť až na autobusovú zastávku, a tak im vždy povedal, aby ho tam večer o pol deviatej vyzerali z okna. O tomto čase im vždy zablikal na dobrú noc svetlami na svojom bicykli, aby ich potešil, píše The Huffington Post.

Šťastie sa ukrýva v maličkostiach

V decembri minulého roku sa Brosnihan rozhodol, že by bolo dobré, keby sa ku nemu ešte niekto pridal a táto akcia by sa robila vo väčšom meradle. Preto presvedčil miestne podniky, ktoré sa nachádzajú oproti nemocnici, aby v tom čase blikali svetlami. Postupne sa k ich iniciatíve pridali aj ďalšie inštitúcie a organizácie. Odvtedy túto minútu nazýva "kúzelná minúta". A hoci sa to zdá byť ako maličkosť, práve v takýchto maličkostiach sa často skrýva veľká radosť a šťastie. Ani takéto drobné radosti by sme nemali podceňovať, pretože pre druhých, a obzvlášť pre deti, ktoré sú v nemocnici, môžu znamenať veľa.

Minulý týždeň sa túto krásnu tradíciu dokonca podarilo zachytiť na video, a tak si to môžete pozrieť aj vy.

 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…