V košickej ZOO pribudnú vzácne druhy zvierat, ktoré sú ohrozené
TASR
TASR

V košickej ZOO pribudnú vzácne druhy zvierat, ktoré sú ohrozené

Košická ZOO sa stane domovov ohrozených zvierat alebo živočíchov, ktoré sú v medzinárodných programoch. 

Ilustračná snímka — Foto: TASR - Alexandra Moštková

Košice 6. októbra (TASR) – Košická zoologická záhrada (ZOO) sa stala členom Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií (EAZA). Podľa riaditeľa ZOO Košice Ericha Kočnera ide o najprestížnejšiu profesijnú organizáciu s prísnymi kritériami členstva. Proces prístupu, ktorý bol zavŕšený koncom septembra v Belfaste, trval podľa jeho slov tri roky.

"Členstvo v EAZA prinesie do budúcna výrazné skvalitnenie a rozšírenie druhovej skladby zvierat v košickej ZOO o mnohé vzácne atraktívne druhy, ktoré by sme v súčasných podmienkach ochrany prírody alebo nastaveniach svetovej ochrany prírody nevedeli do Košíc získať," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Košiciach Kočner.

Ide najmä o zvieratá, ktoré sú ohrozené a zaradené do medzinárodných programov. "Už ako čakatelia na členstvo sme sa zapojili do medzinárodných programov pre chov orliakov bielokrídlych alebo žeriavov čiernobielych. Do budúcna, súvisí to, samozrejme, aj s výstavbou nových pavilónov a podobne, nám to pomôže dostať sa veľmi jednoducho k novým zvieratám, ktoré sú ohrozené," vysvetlil vedúci zoologického oddelenia Patrik Pastorek.

Niektoré druhy zvierat sa totiž môžu presúvať iba medzi členskými ZOO. Košická ZOO má v súčasnosti približne 250 druhov zvierat. Podľa Kočnera je to maximum, čo vedia návštevníkom v existujúcich chovných zariadeniach ponúknuť.

"Samozrejme, sú v tom aj rôzne druhy rýb alebo morských korálov. Čo sa týka veľkých druhov, tak je tam ešte rezerva. Myslíme, že v horizonte v piatich až desiatich rokov, by sa kolekcia košickej ZOO mohla ustáliť na počte 300 druhov, čo je štandard stredne veľkých alebo veľkých zoologických záhrad dnes," skonštatoval riaditeľ.

Ako vysvetlil Kočner, členstvo prinesie ZOO výhody i v oblasti vzdelávania. "Ako plnohodnotný člen sa vieme priamo zúčastňovať na práci odborných komisií a smerovaní zoologických záhrad na európskom kontinente. Môžeme sa zapájať do veľkých projektov na záchranu druhov zvierat. Aj naši pracovníci sa budú môcť priamo zúčastňovať na veľkých medzinárodných projektoch," vysvetlil Kočner.

V rámci vstupu do EAZA musela košická ZOO splniť prísne podmienky. "Mali sme nedostatky v technických parametroch, to znamená, že stavby boli stavané ako provizóriá v akcii Z a mnohé naše objekty nespĺňali a ešte ani dnes nespĺňajú niektoré moderné štandardy a požiadavky kladené na chovné zariadenia zvierat v zoologických záhradách," vysvetlil Kočner.

Jednou z požiadaviek skríningového tímu bolo i zriadenie veterinárnej ambulancie. "Je to veľká výhoda, že je takáto veterinárna ambulancia aj v areáli zoologickej záhrady, pretože niektoré veterinárne alebo zdravotné požiadavky zvierat vieme operatívne riešiť," Pastorek.

EAZA je podľa Kočnera najrešpektovanejšia medzinárodná organizácia v rámci zoologických odborov nielen v Európe, ale aj vo svete. Združuje 357 ZOO spomedzi viac ako 5000 zariadení podobného druhu. "Tieto elitné ZOO pracujú výlučne ako odborné inštitúcie etablované na princípe moderných centier biodiverzity a prezentácie záchrany svetového prírodného dedičstva, na záchrane ktorého sa aktívne podieľajú," dodal Kočner s tým, že ZOO Košice je prvou v histórii EAZA, ktorej sa podarilo skrátiť päťročné čakacie obdobie na tri roky a uspieť v opakovanom skríning, ktorému sa podrobili v auguste tohto roku.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…