A. Guterres chce byť ako šéf OSN poctivým vyjednávačom
TASR
TASR

A. Guterres chce byť ako šéf OSN poctivým vyjednávačom

Dlhoročný portugalský politik a diplomat bol v rokoch 2005-2015 vysokým komisárom OSN pre utečencov.

Antonio Guterres. — Foto: TASR/AP

New York 6. októbra (TASR) - Niekdajší portugalský premiér António Guterres, ktorý sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane novým šéfom OSN, chce v novej funkcii pôsobiť ako "poctivý vyjednávač a ten, kto stavia mosty a vytvára podmienky na dosiahnutie konsenzu". Dlhoročný politik a diplomat, ktorý bol v rokoch 2005-2015 vysokým komisárom OSN pre utečencov, to uviedol v rozhovore pre agentúru AP a ďalšie dve médiá.

Bezpečnostná rada OSN sa v stredu jednomyseľne zhodla na osobe nového generálneho tajomníka OSN: Guterres vyšiel ako favorit zo šiestich kôl neoficiálneho hlasovania o kandidátoch. Dnes o 16.00 h SELČ sa členovia BR OSN opäť zídu za zatvorenými dverami a oficiálne odporučia Guterresovu kandidatúru 193-člennému Valnému zhromaždeniu OSN, ktoré by malo túto voľbu hlasovaním potvrdiť.

Mandát súčasného šéfa OSN, juhokórejského politika a diplomata Pan Ki-muna, skončí po dvoch päťročných funkčných obdobiach v decembri tohto roka. Jeho nástupca sa má ujať funkcie 1. januára 2017. Medzi pôvodne 12 uchádzačmi o tento post bol aj slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Nový generálny tajomník OSN Guterres podľa agentúry AP takmer s určitosťou vymenuje za svoju námestníčku ženu. Označil tiež za kľúčové, aby sa v svetovej organizácii, v ktorej dominujú muži, dosiahlo rovnaké zastúpenie oboch pohlaví.

Guterres sa podľa vlastných slov bude snažiť zaujať nezávislý prístup a spolupracovať so všetkými členskými krajinami OSN pri riešení súčasných globálnych problémov.

"Medzinárodnému spoločenstvu jednoznačne chýba schopnosť predchádzať konfliktom a urovnávať ich," uviedol Guterres. Podľa neho je potrebná nová "mierová diplomacia", ktorej súčasťou budú tajné diplomatické kontakty a nepriame rokovania kľúčových hráčov sprostredkované medzinárodnými vyjednávačmi.

António Guterres sa pôvodne plánoval venovať ako vedec fyzike, napokon sa však plne preorientoval na politiku. Ako šéf portugalskej socialistickej strany sa v roku 1995 stal premiérom svojej krajiny a na tomto poste zotrval desať rokov.

Napokon sa však rozhodol odísť z praktickej politiky a rozhodol sa venovať medzinárodnej diplomacii a humanitárnej činnosti. Svoje desaťročné pôsobenie vo funkcií vysokého komisára OSN pre utečencov hodnotí ako svoju najcennejšiu profesionálnu skúsenosť, čo sa týka riešenia svetových kríz i vyjednávania s jednotlivými vládami.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…