Sýrske Biele prilby by uprednostnili mier pred Nobelovou cenou
TASR
TASR

Sýrske Biele prilby by uprednostnili mier pred Nobelovou cenou

Organizácia Biele prilby je horúcim kandidátom na udelenie Nobelovej ceny za mier, ona sama by však radšej privítala skutočný mier ako cenu.

Na snímke miestny člen civilnej obrany Biele helmy nesie dieťa po náletoch v povstalcami ovládanej časti mesta Aleppo na severe Sýrie v stredu 27. apríla 2016. — Foto: TASR AP

DAMASK 6. októbra (TASR) - Horúcim kandidátom na udelenie Nobelovej ceny za mier, ktorého meno oznámia tento piatok v nórskom Osle, je aj sýrska organizácia Biele prilby. Spolu s ňou bolo nominovaných 376 kandidátov: 228 jednotlivcov a 148 organizácií.

Ako napísal francúzsky denník Libération, kandidatúra Bielych prílb sa objavila pred viac ako rokom. Krátko na to sa v rôznych krajinách začali vytvárať výbory na ich podporu, a to z iniciatívy lekárskych združení, ochrancov ľudských práv či Sýrčanov v exile. Podporná kampaň sa objavila aj na internete. Iniciatívu, aby sa práve sýrski dobrovoľní záchranári stali nositeľmi Nobelovej ceny za mier, podpísali aj známe osobnosti, ako herci George Clooney a Ben Affleck či režisér Pedro Almodóvar.

Libération však upozorňuje, že ani v otázke Bielych prílb a ich ocenenia neexistuje konsenzus: na internete sa totiž objavili petície proti udeleniu ceny. Libération poznamenáva, že ide o webové stránky naklonené Rusku a sýrskemu režimu. "Dobrovoľníci cez deň, teroristi v noci," píše sa na jednej z takýchto stránok o Bielych prilbách, ktoré zasahujú v oblastiach ovládaných sýrskou opozíciou, kde pôsobia aj extrémistické ozbrojené skupiny.

V radoch Bielych prílb pôsobia radoví Sýrčania, zväčša bývalí členovia civilnej ochrany. Biele prilby vznikli v roku 2013 z iniciatívy dobrovoľníkov, ktorí zasahovali spontánne vo svojich mestách a dedinách, aby riešili akútne humanitárne problémy súvisiace s ozbrojeným konfliktom. Pôsobia takmer výhradne v oblastiach ovládaných opozíciou a sú bez finančnej podpory od štátu - naopak, často sú terčom útokov vládnych síl. Plnia úlohy hasičov, vodičov sanitiek, záchranárov, inštalatérov, ošetrovateľov, elektrikárov, ale stali sa najmä odborníkmi na vyťahovanie tiel zo zbombardovaných budov, uviedol denník Libération. Medzi ich úlohy patrí aj upozorňovať obyvateľstvo na prípadné riziko.

Ich misia, ktorá je jednoznačne humanitárna, ako aj ich efektivita v teréne im priniesla uznanie i medzinárodnú podporu. Finančné prostriedky i vybavenie im poskytujú rozličné arabské i západné krajiny, ako aj medzinárodné organizácie. Biele prilby majú asi 3000 členov. Ide zväčša o amatérov, ktorí prešli špecializovaným školením a výcvikom v Turecku v oblastiach susediacich so Sýriou.

V očakávaní verdiktu z Osla bola Bielym prilbám v septembri udelená cena Right Livelihood, ktorá sa považuje za alternatívu nobeloviek. Libération však pripomína, že príslušníci sýrskych Bielych prílb nepôsobia dojmom ľudí, ktorí chcú zbierať ceny a tešiť sa z nich. "Je pravdepodobné, že by neváhali vzdať sa prestížneho ocenenia, keby si mohli vybrať medzi Nobelovou cenou za mier a mierom v Sýrii," napísal francúzsky denník.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…