Dobré noviny
V skanzene v Humennom by mohli pribudnúť ďalšie ovocné stromy
TASR
TASR

V skanzene v Humennom by mohli pribudnúť ďalšie ovocné stromy

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR - Jana Vodnáková

Vihorlatské múzeum rokuje o možnosti spolupracovať s Arborétom v poľských Bolestraszyciach na medzinárodnom projekte, ktorého cieľom je ochrana a opätovné rozšírenie starých lokálnych odrôd jabloní.

Humenné 5. októbra (TASR) - Vihorlatské múzeum (VM) v Humennom rokuje o možnosti spolupracovať s Arborétom v poľských Bolestraszyciach na medzinárodnom projekte, ktorého cieľom je ochrana a opätovné rozšírenie starých lokálnych odrôd jabloní. V rámci toho rozširuje múzeum vlastné aktivity smerujúce k oživovaniu expozície miestneho skanzenu a zároveň sa pripája k subjektom, ktoré si 21. októbra pripomenú deň pôvodných odrôd jabĺk. Informuje o tom Zuzana Andrejčáková z VM v Humennom.

Odrody jabloní, ktoré boli v tejto oblasti pestované po stáročia, sa zo záhrad a ovocných sadov stále viac vytrácajú. Staré odrody sú však lepšie adaptované na lokálne podmienky, na pôdu, na miestnu klímu a majú aj vyššiu odolnosť ako tie, ktoré ich v súčasnosti nahrádzajú. "O zachovanie starých lokálnych odrôd jabloní, ale aj ďalších ovocných stromov, a o ochranu regionálnej biologickej diverzity sa od roku 1986 snažia aj v arboréte v poľských Bolestraszyciach," povedala Andrejčáková.

Vstup VM do projektu predpokladá ďalšiu výsadbu ovocných stromov v areáli Expozície ľudovej architektúry a bývania v Humennom. "Týmto spôsobom by sa návštevníci Vihorlatského múzea a široká verejnosť mohli dozvedieť viac o problematike zachovania biodiverzity v našom regióne," dodala. V súčasnosti sa v areáli skanzenu nachádza 15 jabloní a niekoľko ďalších ovocných stromov.

Arborétum v Belostraszyciach bolo založené v roku 1975 na mieste niekdajších zámockých záhrad. "Na ploche 308 hektárov prírodného múzea sa nachádzajú rybníky, parkové a záhradné plochy s pôvodnými, chránenými i cudzokrajnými drevinami," uviedla Andrejčáková s tým, že jednou z činností tohto zariadenia je aj snaha o udržiavanie rozmanitosti ovocných drevín z jednotlivých lokalít ako súčasti miestneho bohatstva.

"Aj názvy obcí ležiacich v zbernej oblasti VM, ako Jabloň, Vyšná či Nižná Jablonka, v nás evokujú skutočnosť, že pestovanie jabĺk, tohto bežného a tradičného ovocia, má vo východokarpatskom regióne veľmi dlhú históriu," doplnila. Podľa tohto ovocného stromu sú pomenované obce aj v Malopoľskom vojvodstve, napr. Jablonka či Jablonica Polska. Na Ukrajine je to Verchňa Jablunka a Nižňa Jablunka.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?