Putin vyzval Dumu budovať silné Rusko, ale bez veľmocenských príznakov
TASR
TASR

Putin vyzval Dumu budovať silné Rusko, ale bez veľmocenských príznakov

V dnešnom programe rokovania je aj vytvorenie jednotlivých výborov, harmonogram práce, voľba predsedu a podpredsedov.

Ruský prezident Vladimir Putin reční počas prvého zasadnutia novozvolenej Štátnej dumy 5. októbra 2016 v Moskve. — Foto: TASR/AP

Moskva 5. októbra (TASR) - Ruská Štátna duma sa dnes v Moskve zišla na svojom ustanovujúcom zasadnutí. Informovala o tom agentúra RIA Novosti. Zasadnutie otvoril vekom najstarší poslanec, 86-ročný Žores Alfiorov, ktorý sa do parlamentu dostal za Komunistickú stranu Ruskej federácie (KPRF).

Následne si poslanci vypočuli prejav ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý Dumu vyzval budovať "silné Rusko, ale bez veľmocenských príznakov". Dodal, že je to najdôležitejšia podmienka pre zachovanie nezávislosti a existencie Ruska.

Vyjadril tiež presvedčenie, že všetky rozhodnutia novej Dumy musia byť založené na "občianskej svornosti". Duma sa preto podľa neho musí stať stálou platformou pre široký spoločenský a politický dialóg. Putin vyslovil aj nádej, že poslanci Štátnej dumy budú viesť aktívny dialóg s politickými stranami, ktorým sa vo voľbách 18. septembra nepodarilo preklenúť päťpercentnú bariéru pre vstup do parlamentu.

Predvolebnú kampaň označil za čestnú a výsledky volieb sú podľa neho prejavom vôle ruskej spoločnosti. "V nespochybniteľnej legitimite parlamentu vidím záruku sily a autority zákonodarnej moci," zdôraznil Putin.

Ruský prezident dúfa, že voľbami zmenené zloženie Štátnej dumy povedie k posilneniu spätnej väzby s voličmi, občianskou spoločnosťou a regiónmi a zvýši aj kvalitu legislatívneho procesu.

Putin súčasne poslancov požiadal, aby sústredili svoje úsilie na riešenie najpálčivejších problémov v ekonomike a sociálnej sfére, kde vláda stanovila prioritu jednotlivých projektov. Požiadal zákonodarcov, aby týmto projektom čo najrýchlejšie dali právny rámec a počas prác nad návrhom zákona o federálnom rozpočte zabezpečili ich financovanie v plnom objeme.

V dnešnom programe rokovania je aj vytvorenie jednotlivých výborov, harmonogram práce, voľba predsedu a podpredsedov.

RIA Novosti pripomenula, že ruský prezident Vladimir Putin navrhol do funkcie predsedu Viačeslava Volodina. Túto kandidatúru podporili strany Jednotné Rusko (JR) i Spravodlivé Rusko (SR). Podporiť ju chce tiež Liberálnodemokratická strana Ruska (LDPR). KPRF však deklarovala, že ako alternatívu chce ponúknuť svojho kandidáta - Dmitrija Novikova.

Voľby 450 poslancov Štátnej dumy sa konali 18. septembra, a to zmiešaným systémom: prvá polovica sa volila v jednomandátových volebných obvodoch, druhá polovica z kandidátskych listín politických strán. Podľa konečných výsledkov volieb, schválených ústrednou volebnou komisiou, získalo JR 343 mandátov, KPRF 42 kresiel, LDPR bude zastupovať 39 poslancov a SR má v Dume 23 zástupcov.

Na základe výsledkov volieb v jednomandátových volebných obvodoch sa do parlamentu dostal aj jeden zástupca strany Občianska platforma, jeden predstaviteľ strany Vlasť a jeden poslanec, ktorý kandidoval ako nezávislý.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…