Obyvatelia sídlisk v Nitre si za reguláciu parkovania nechcú priplácať
TASR
TASR

Obyvatelia sídlisk v Nitre si za reguláciu parkovania nechcú priplácať

Radnica začala na mestskej internetovej stránke anketu, chce zistiť, ako vnímajú obyvatelia najväčších sídlisk problémy s parkovaním a ako si predstavujú ich riešenie.

Ilustračné foto. — Foto: TASR - Branislav Caban

Nitra 5. októbra (TASR) – Nitrianska radnica spustila na mestskej internetovej stránke elektronickú anketu, pomocou ktorej chce zistiť, ako vnímajú obyvatelia najväčších sídlisk problémy s parkovaním a ako si predstavujú ich riešenie. V priebehu niekoľkých dní sa do prieskumu zapojili stovky ľudí z mestských častí Klokočina, Diely, Čermáň a Chrenová, ktorí v ankete vyjadrili svoj názor na zavedenie regulovaného a rezidentského parkovania v obytných blokoch.

Magistrát sa v prieskume zaujímal o to, koľko ľudí na sídliskách vlastní jedno a viac áut, aký počet respondentov považuje parkovanie v obytných blokoch za vážny problém, či obyvatelia mesta súhlasia s reguláciou parkovania, či sú za ňu ochotní platiť. Z doterajších odpovedí vyplýva, že na štyroch najväčších nitrianskych sídliskách má aspoň jedno auto vyše 95 percent obyvateľov a viac ako jedno auto vlastní vyše 40 percent respondentov. Na husto zastavaných sídliskách, akými sú Klokočina i Diely, pociťuje parkovanie ako vážny problém 90 až 97 percent ľudí. Na Čermáni je to 80 percent a na Chrenovej s väčším počtom starších ľudí a nižšou zastavanosťou vníma parkovanie problematicky okolo 64 percent účastníkov ankety.

Aj napriek rozdielnym číslam vníma parkovanie ako vážny problém väčšina respondentov vo všetkých štyroch mestských častiach, ktorých sa anketa týka. Obyvatelia sídlisk sa rovnako zhodli na tom, že za riešenie tohto problému a za reguláciu parkovania nie sú ochotní platiť. Za zabezpečenie rezidenčného parkovania v mieste svojho trvalého bydliska je ochotných priplatiť si okolo 25 až 32 percent ľudí sumu 10 až 120 eur za rok. Z doterajších odpovedí v ankete vyplýva, že obyvatelia sídlisk aj napriek problémom so statickou dopravou, nemajú chuť odstavovať svoje autá v parkovacích domoch. Záujem o takýto spôsob parkovania bol väčšinou pod 50 percent, nad 60-percentnú úroveň sa vyšplhal iba na sídlisku Čermáň.

Magistrát sa problémami s parkovaním vo veľkých obytných súboroch zaoberá už dlhší čas. Situácia je kritická práve na sídliskách Chrenová, Klokočina, Čermáň a Diely, kde na mnohých uliciach pripadá približne 1,9 automobilu na jedno parkovacie miesto. Radnica chce v budúcnosti riešiť problém s nedostatkom parkovacích miest predovšetkým zavádzaním rezidenčného parkovania. Ako však pripomenul prednosta mestského úradu Igor Kršiak, ani toto opatrenie nedokáže úplne vyriešiť problém s nedostatkom odstavných plôch. „Nemôžeme to vnímať tak, že zagarantujeme každému občanovi s každým vozidlom konkrétne parkovacie miesto,“ uviedol pred časom Kršiak.

Mestské zastupiteľstvo už schválilo návrh systémových opatrení pre zavedenie regulácie parkovania v obytných súboroch. Prináša päť opatrení, ktoré okrem zavedenia rezidenčného parkovania počítajú aj s vylúčením nákladných áut z parkovísk na sídliskách, vyznačením parkovacích miest vodorovným dopravným značením, úpravou podmienok vyhradzovania parkovania pre osobitné kategórie žiadateľov a s využitím záchytných parkovísk.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…