Profesor oslávil zisk Nobelovej ceny návratom za katedru. Privítal ho náramný potlesk
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Profesor oslávil zisk Nobelovej ceny návratom za katedru. Privítal ho náramný potlesk

Keď mu ráno zazvonil telefón, zaskočila ho prekvapivá správa. Najväčší deň svojho profesionálneho života profesor potom profesor oslávil za katedrou so svojimi študentami.

Profesor F. Duncan Haldane oslávil zisk Nobelovej ceny za katedrou v triede plnej študentov. — Foto: DeniseApplewhite/PrincetonUniversity/reprofoto/nj

PRINCETON 5. októbra - F. Duncan Haldane je dlhoročným profesorom Princetonskej univerzity, jednej z najprestížnejších univerzít v USA. Hoci pochádza z Veľkej Británie, odišiel do Ameriky, kde pocítil väčšiu možnosť sústrediť sa iba na teoretické objavy a čisté vedy. Po neočakávanej správe sa jedného dňa jeho vyučovací deň stal veľkou oslavou najvýznamnejšieho dňa v jeho profesionálnom živote.

Nečakaný telefonát

Keď mu v jedno utorkové ráno o pol piatej zazvonil telefón, zmätený ho zodvihol a v telefóne ho v privítala nečakaná správa zo Švédska. Bývalý profesor získal Nobelovu cenu za fyziku za svoju priekopnícku teoretickú prácu o "exotických" stavoch hmoty. Neskôr počas dňa na tlačovej konferencii skromne priznal, že je tým veľmi potešený.

Profesor Haldane je priekopníkom v oblasti fyziky, za čo získal Nobelovu cenu.
Profesor Haldane je priekopníkom v oblasti fyziky, za čo získal Nobelovu cenu. Foto: reprofoto/NJ

Po tom, ako sa dozvedel o svojom ocenení, sa však jeho deň vyvíjal naďalej úplne klasicky a urobil to, čo každé utorkové ráno. Obliekol sa a šiel na univerzitu. Od jedenástej už stál pred tabuľou a vyučoval svoju triedu postgraduálnych študentov elektromagnetizmu. Keď sa ho neskôr pýtali, prečo tento výnimočný deň nestrávil inak, povedal skromne: "Je to vec povinnosti alebo pýchy, vrátiť sa a urobiť si svoju prácu," uvádza portál New Jersey.

Privítal ho veľký potlesk

Svoje povolanie berie naozaj vážne a povedal, že cítil, že by svojim študentom niečo dlhoval, ak by neprišiel, hoci to bol najvýznamnejší deň jeho profesionálneho života. A tak ho oslávil za katedrou. Sláva mu do hlavy nestúpla a myslel najmä na študentov. "Hociktorý z nich by mohol objaviť niečo ohromné a nové a vyhrať Nobelovu cenu," povedal Haldane, ktorý si váži svojich študentov a verí, že tiež môžu byť úspešní. Oni si však svojho profesora tiež nesmierne vážia a akonáhle vstúpil do triedy, privítali ho veľkým potleskom a jasotom, pretože správa o jeho významnom ocenení sa už dostala aj ku nim.

"Nemôžete ráno vstať a povedať, že teraz objavím niečo extrémne užitočné," povedal Haldane. Veľkolepé objavy vyžadujú dlhodobé úsilie a veľa práce. Aj on sa ocenenia dočkal až po rokoch výskumu a samého ho to prekvapilo. Profesor Haldane zdieľa tohtoročnú Nobelovu cenu za fyziku aj s Davidom Thoulessom z Univerzity vo Washingtone a s J. Michaelom Kosterlitzom z Brownovej univerzity. Hoci všetci traja robili svoju priekopnícku prácu najmä v 70. a 80. rokoch, celkový dopad ich teoretických objavov nebol natoľko znateľný, ako teraz, keď sa ukázalo, že ďalší vedci ich zistenia mohli užitočne uplatniť pri svojich ďalších výskumoch. Ich objavy by mohli byť využité pri vývoji nových materiálov pre elektroniku, supervodiče a kvantové počítače. Haldane verí, že jeho objavy budú viesť k niečomu väčšiemu, vrátane oveľa silnejších počítačov, než sú tie súčasné.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…