Spoluzakladateľ Apple Steve Jobs prenášal svoje vízie do reality
TASR
TASR

Spoluzakladateľ Apple Steve Jobs prenášal svoje vízie do reality

Len málo osobností dokázalo toľko svojich vízií preniesť do reality ako spoluzakladateľ americkej technologickej spoločnosti Apple Computer Steve Jobs.

Šéf americkej technologickej spoločnosti Apple Steve Jobs 5. septembra 2007 v San Franciscu predstavil iPod Nano. — Foto: TASR/AP

Palo Alto/Bratislava 5. októbra (TASR) - Len málo osobností dokázalo toľko svojich vízií preniesť do reality a výrazne ovplyvniť milióny životov ľudí ako spoluzakladateľ americkej technologickej spoločnosti Apple Computer Steve Jobs. V stredu 5. októbra uplynie päť rokov od jeho úmrtia.

Steve Jobs sa narodil 24. februára 1955 v americkom San Franciscu. Mal jeden týždeň, keď sa dostal k adoptívnym rodičom, jeho biologická matka nebola vydatá. Počas strednej školy absolvoval lekcie pre študentov v spoločnosti Hewlett Packard Company v Palo Alto. Tu sa zoznámil so Stevom Wozniakom, s ktorým neskôr navštevoval Homebrew Computer Club. Začal pracovať v spoločnosti Atari pri tvorbe počítačových hier.

Spoločnosť Apple Computer založili Steve Jobs so Stevom Wozniakom v roku 1976, päť rokov predtým, ako IBM uviedla na trh prvý osobný počítač. Prvým produktom novej spoločnosti bola počítačová sada. Keď ich Apple I. začal predávať, bol to jediný osobný počítač, ktorý mal plne zostavenú základnú dosku a dal sa použiť rovno po vyložení z krabice, stačilo pripojiť monitor a klávesnicu. V roku 1977 predstavili mikropočítač Apple II. V roku 1984 prišli s Macintoshom, prvým komerčne úspešným počítačom s grafickým používateľským rozhraním.

Spoluzakladateľ americkej technologickej spoločnosti Apple Steve Jobs predstavil v roku 1977 prvý mikropočítač Apple II. vyrobený spoločnosťou Apple. (Foto: TASR/AP)

Vnútorný boj o moc vo firme prinútil Jobsa opustiť Apple Computer. Vrátil sa do firmy v roku 1996, keď Apple Computer prebrala firmu NeXT. Jobs opäť prevzal vedenie v spoločnosti a zaznamenával jeden úspech za druhým.

V novembri 2007 označil Jobsa magazín Fortune za najvplyvnejšiu osobnosť vo svete podnikania. Podľa magazínu práve Jobs prevrátil naruby podnikanie minimálne v piatich oblastiach: počítače, Hollywood, hudobná produkcia, predaj a mobilné telefóny. V decembri 2008 sa Steve Jobs vytratil z očí verejnosti, neohlásene však vystúpil počas špeciálneho podujatia firmy zameraného na predstavenie noviniek produktovej línie prehrávačov iPod v septembri 2009. V apríli 2010 sa ocitol v rebríčku najvplyvnejších ľudí na svete amerického časopisu Time už piatykrát. V auguste 2011 rezignoval na svoju funkciu hlavného výkonného riaditeľa spoločnosti Apple Computer.

Vynaliezavý inovátor Steve Jobs zomrel na rakovinu pankreasu 5. októbra 2011 v Palo Alto v USA (Kalifornia).

Spoluzakladateľ firmy Apple bol ženatý od roku 1991, s manželkou mal tri deti. Jeho prvý potomok z iného vzťahu sa narodil v roku 1978.

Výkonný šéf spoločnosti Apple, Steve Jobs, drží MacBook Air počas konferencie MacWorld 15. januára 2008 v San Franciscu. Nový, supertenký model laptopu je tenší ako palec a na jeho otvorenie stačí moment. (Foto: TASR/AP Photo)

Prestížne hudobné ocenenie Grammy udelili in memoriam Stevovi Jobsovi v roku 2011. V zdôvodnení americkej Národnej akadémie nahrávacích umení a vied (NARAS) sa píše, že Jobsove nápady, napríklad iPod, ale aj internetový hudobný dom iTunes, zmenili hudobný svet a znamenali revolúciu v šírení piesní.

V decembri 2011 vydražili na aukcii v americkom New Yorku zakladajúcu zmluvu známej technologickej spoločnosti Apple z roku 1976 za 1,59 miliónov dolárov (1,2 milióna eur). Dokument, ktorý podpísali Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne, vyniesol viac ako desaťnásobok pôvodne odhadovanej ceny, uviedol aukčný dom Sotheby's.

Zaujímavosti o ikone úspechu novodobej technologickej éry a jeho fenomenálnej spoločnosti Apple priniesla kniha aj film s názvom STEVE JOBS.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…