Pan Ki-mun a EÚ sa z odhlasovania klimatickej dohody tešili
TASR
TASR

Pan Ki-mun a EÚ sa z odhlasovania klimatickej dohody tešili

Pan Ki-mun navštívil EP na sklonku svojho pôsobenia na čele OSN, jeho druhé funkčné obdobie sa skončí na konci roka 2016.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. — Foto: TASR - Michal Svítok

Štrasburg 4. októbra (TASR) – Sme svedkami historického momentu, ktorý sa zapíše do dejín Európy i boja proti klimatickým zmenám, vyhlásili dnes po odhlasovaní ratifikácie parížskej klimatickej dohody v Európskom parlamente v Štrasburgu jeho predseda Martin Schulz a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Europoslanci odobrili ratifikáciu dohody jasnou väčšinou, za hlasovalo 610 z 679 prítomných zákonodarcov. Jednoznačný výsledok hlasovania privítal splnomocnenec vlády pre predsedníctvo SR v Rade Európskej únie Ivan Korčok. Sľúbil, že Rada EÚ ešte dnes v zrýchlenom konaní formálne uzavrie ratifikáciu tak, aby boli ratifikačné listiny EÚ a siedmich členských štátov Únie - vrátane tej slovenskej - doručené do piatka do sídla OSN v New Yorku.

Doručením listín by mali byť splnené obe podmienky potrebné na to, aby dohoda mohla po 30-dňovej lehote vstúpiť do platnosti. Prvá podmienka, ratifikácia minimálne 55 štátmi, bola splnená už dlhšie, a druhú podmienku, ratifikáciu štátmi, ktoré sú zodpovedné za 55 percent svetových emisií skleníkových plynov, by sa mala naplniť v piatok.

Bratislava sa vďaka tomu môže popýšiť splnením jednej z priorít slovenského predsedníctva v Rade EÚ – dokončením ratifikácie dohody na európskej úrovni. V prípade splnenia oboch podmienok bude dohoda platná už počas klimatickej konferencie OSN COP22 v marockom Marrákeši, ktorá sa začne 7. novembra.

V Marrákeši je naplánované prvé stretnutie signatárov parížskej klimatickej dohody od momentu, keď vstúpila do platnosti. Hlavným bodom tejto konferencie bude implementácia a plnenie záväzkov, ktoré si v otázke boja proti klimatickým zmenám predsavzali jednotlivé štáty.

Na hlasovaní v EP sa dnes okrem predsedníčky vlaňajšej konferencie v Paríži Ségolene Royalovej a viacerých eurokomisárov zúčastnil aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Ocenil snahu EÚ o rýchlu ratifikáciu dohody a Úniu označil za spoločenstvo, ktoré tradične bojuje proti klimatickým zmenám. Schválenie dohody považuje za možnosť prispieť k udržateľnej budúcnosti Zeme.

Pan Ki-mun navštívil EP na sklonku svojho pôsobenia na čele OSN; jeho druhé funkčné obdobie sa skončí na konci roka 2016. "Ďakujem za to, že som mohol spolupracovať s Úniou a vďaka za podporu, ktorú ste mne i OSN vyjadrili v posledných desiatich rokoch. Verím, že EÚ bude ciele OSN – dlhodobo udržateľný rozvoj a mier vo svete – naďalej podporovať," uviedol na záver svojho vystúpenia Pan Ki-mun.

Už ste čítali?

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…