Poľky odeté v čiernom protestujú proti sprísneniu interrupčného zákona
TASR
TASR

Poľky odeté v čiernom protestujú proti sprísneniu interrupčného zákona

Okrem individuálneho bojkotu sa v rôznych mestách konali zhromaždenia žien v čiernom pred sídlami vládnej konzervatívnej strany PiS a naplánované sú aj pouličné protesty.

Poľky odeté v čiernom protestujú proti sprísneniu interrupčného zákona 3. októbra 2016 vo Varšave. Na protest proti návrhu zákona o úplnom zákaze interrupcií v Poľsku vstúpili dnes tamojšie ženy do celoštátneho štrajku: zamestnané a študujúce bojkotujú svoj prácu alebo vyučovanie a ženy v domácnosti odmietajú robiť domáce práce. — Foto: TASR/AP

Varšava 3. októbra (TASR) - Na protest proti návrhu zákona o úplnom zákaze interrupcií v Poľsku vstúpili dnes tamojšie ženy do celoštátneho štrajku: zamestnané a študujúce bojkotujú svoju prácu alebo vyučovanie a ženy v domácnosti odmietajú robiť domáce práce. Informovala o tom agentúra AP s tým, že zavreté sú aj niektoré obchodné prevádzky a reštaurácie.

Dnešný "čierny pondelok" je vyjadrením hnevu a nespokojnosti s návrhom zákona, ktorý sprísňuje existujúci zákon o interrupciách, ktorý je aj bez toho jedným z najreštriktívnejších v Európe.

Okrem individuálneho bojkotu sa na dnes v rôznych mestách Poľska konali zhromaždenia žien v čiernom pred sídlami vládnej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a naplánované sú aj pouličné protesty. Proti sprísneniu interrupčného zákona sa protestuje na sociálnych sieťach, kde ženy v čiernom uverejňujú svoje fotografie alebo videá.

Podľa AP sa zatiaľ nedá zistiť, aká je celková účasť žien na protestoch a či sa rozšírili aj mimo veľkých aglomerácií, kde žijú liberálnejšie zmýšľajúci ľudia, do menších miest a na vidiek, ktoré sú považované za konzervatívnejšie.

Dnešné štrajky a pochody nasledujú po protestnej akcii, ktorá sa konala uplynulú sobotu pred parlamentom vo Varšave.

Momentálne je interrupcia v Poľsku ilegálna s výnimkou troch prípadov: keď tehotenstvo ohrozuje život alebo zdravie ženy, keď je následkom trestného činu - incestu či znásilnenia -, alebo v prípade poškodenia plodu.

Poslanci dolnej komory poľského parlamentu nedávno v prvom čítaní schválili úplný zákaz interrupcií aj zo zdravotných dôvodov či v prípadoch znásilnenia. Zákonom sa zhoršuje aj dostupnosť interrupcií v prípade ohrozenia života matky. Navyše hrozí kriminalizácia žien po spontánnom potrate, ako aj lekárov, ktorí nedokázali zabrániť usmrteniu alebo poškodeniu plodu.

Odporcovia úplného zákazu interrupcií tvrdia, že sprísnenie existujúceho zákona povedie ženy k tomu, aby sa zakázanému zákroku podrobili na klinike v zahraničí, prípadne si ho dali urobiť pokútne, čím by mohol byť ohrozený ich vlastný život.

Neúspešná kandidátka na funkciu prezidenta Magdalena Ogóreková dnes vo vysielanie televízie TVP označila účastníčky "čierneho protestu" za "výbor vzájomnej adorácie, neschopný sformulovať akékoľvek vyhlásenie".

Podľa jej názoru je návrh interrupčného zákona uspokojujúci. "Potrat nemôže byť dostupný na každom rohu, na želanie, ako to chcú dámy z čiernych pochodov," vyhlásila Ogóreková, podľa ktorej každý počatý život treba chrániť a v prípade vážneho ochorenia tehotnej ženy nechať rozhodovanie o plode na jej svedomí.

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…