Zlaté padáky skončili, štát sa poučil z chýb Jána Figeľa
SITA
SITA

Zlaté padáky skončili, štát sa poučil z chýb Jána Figeľa

Riaditelia a ďalší manažéri štátnych firiem v pôsobnosti ministerstva dopravy už majú podľa rezortu podpísané dodatky k zmluvám, ktoré vysoké odstupné rušia.

BRATISLAVA 14. júna - Terajší riaditelia a topmanažéri štátnych spoločností v rezorte dopravy sa pri svojom odchode z funkcie už nebudú tešiť na neúmerne vysoké odstupné, aké získali nominanti exministra dopravy Jána Figeľa (KDH).

"Tí, ktorí zdedili takéto zmluvy po svojich predchodcoch, už majú podpísané dodatky, ktoré takéto platinové padáky rušia," informoval vo štvrtok agentúru SITA hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Veľa bude podľa neho závisieť aj od novej úpravy tohto problému, ktorú už avizoval predseda vlády Robert Fico. "Neurobíme tú chybu ako pán Figeľ, že zabudneme takéto zásady implementovať v našich podriadených organizáciách," dodal Kóňa.

Vyplatili miliónové odstupné

Pre bývalých riaditeľov a ďalších vedúcich manažérov v Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s., Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s. a Slovenskej pošte, a.s. predstavuje odstupné spolu takmer 1,5 mil. eur.

V Železniciach Slovenskej republiky a Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s., kde minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD) nedávno tiež vymenil riaditeľov, podľa dostupných informácií rezortu nebolo vyplatené žiadne mimoriadne odstupné, ktoré by sa dalo nazvať zlatým padákom.

Po výmene vlády a vedenia rezortu rozdávalo peniaze aj samotné ministerstvo dopravy. Šiestim bývalým vedúcim zamestnancom vyplatilo v tomto roku na odstupnom celkom 35,2 tis. eur, pričom dvaja získali na odmenách spolu 2,8 tis. eur. Predošlí štátni tajomníci rezortu Arpád Érsek a Ján Hudacký, podobne ako vedúci služobného úradu Peter Mach dostali odstupné po 3 725,90 eura.

Hľadajú sa noví riaditelia

S ešte vyššou sumou odišli generálni riaditelia troch sekcií - cestnej dopravy, pozemných komunikácií a investičných projektov, koordinácie fondov Európskej únie a rozpočtu a hospodárskej správy.

Milín Kaňuščák získal odstupné 9 900 eur, Sandra Salamonová 7 500 eur a Miloš Moravčík 6 630 eur (dostal aj odmenu 600 eur). Bývalý hovorca ministerstva dopravy Martin Krajčovič si prilepšil vďaka odmene 2 200 eur.

"Odstupné vedúcim zamestnancom vrátane dvoch štátnych tajomníkov a vedúceho služobného úradu bolo vyplatené v súlade so zákonom o štátnej službe," uviedlo ministerstvo dopravy.

Odstupné a odmeny rezort nevyplatil bývalému ministrovi Jánovi Figeľovi, ani trom bývalým šéfom sekcií záležitostí Európskej únie (EÚ) a medzinárodných vzťahov a riadenia projektov a odboru telekomunikácií. Ján Krak zostal na ministerstve, Eva Dulebová je práceneschopná a Michaela Jánošíková je na materskej dovolenke.

Ministerstvo dopravy na základe zákona o štátnej službe vyhlási výberové konania na funkcie generálnych riaditeľov sekcií cestnej dopravy a koordinácie fondov EÚ. Tieto posty sú do vyhlásenia výsledkov konkurzu dočasne obsadené, najdlhšie na šesť mesiacov.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…