Dobré noviny
Z chudoby a špiny k vzorovému ekologickému mestu. Takto to vyzerá, keď občania spoja sily
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Z chudoby a špiny k vzorovému ekologickému mestu. Takto to vyzerá, keď občania spoja sily

Curitiba v Brazílii.
Curitiba v Brazílii. — Foto: wikimedia

Počuli ste už niekedy o meste s názvom Curitiba? Nachádza sa v Brazílii a ak máte radi všetko ekologické, no najmä neznášate odpad a problematiku okolo neho, zbystrite pozornosť. Toto mesto sa totiž dokázalo dokonale pretransformovať a dnes je synonymom uvedomelého raja.

CURITIBA 1. októbra- Nemusí sa ani nachádzať vo vyspelých európskych krajinách, ktoré idú v oblasti ochrany životného prostredia a ekologických riešení príkladom. Curitiba pritom kedysi patrila k mestám, kde bol odpad nekonečným problémom.

Obrie kontajnery pomohli

Bravúrne to však vyriešil starosta Jaime Lerner a vďaka nemu sa z mesta stalo bydlisko uvedomelých občanov, ktorým už netreba vysvetľovať, aké je dôležité chrániť životné prostredie. Vedia to aj sami a s radosťou si svoje bydlisko zveľaďujú. OSN toto mesto dokonca ešte začiatkom 90. rokov vyhlásila za vzorové ekologické mesto.

Foto: wikimedia

Curitiba je dnes dobre známa ako inovatívne mesto, ktoré je oceňované za svoj systém verejnej dopravy a odpadového hospodárstva. Vždy to tak ale nebolo. História tohto mesta siaha do 17. storočia. V minulosti sa doň začalo sťahovať množstvo ľudí, doslova sa sem hrnuli. Kedže obyvateľov pribúdalo, pribúdalo aj chudoby. Ani pre toto juhoamerické mesto neboli ničím výnimočným getá po jeho okrajoch. V súvislosti s tým však pribúdalo aj odpadu. Starosta Lerner sa však rozhodol k okrajom get rozmiestniť veľké kontajnery na separovanie odpadu.

Chce spojiť sily s ďalším mestom

Samozrejme, na tom by nebolo nič zvláštne, veď nádoby na separovaný odpad máme aj u nás na Slovensku, lenže toto mesto zašlo oveľa ďalej. Aby to malo naozaj efekt, nádoby boli starostlivo označené i farebne oddelené a starosta si obyvateľov tak trochu aj „podplácal“. Za vynesené smeti majú určité výhody. Napríklad lístok na autobus, kartičku, ktorú môžu vymeniť za ovocie či zeleninu, či učebnice. Pri potravinách majú ešte aj inú alternatívu, a to, že za dostatok recyklovaného odpadu môžu kupovať potraviny v obchodoch o 30 percent lacnejšie. 

Foto: wikimedia

Takáto „výpomoc“ pomáha jednak mestu a jednak samotným chudobným obyvateľom. Veď keď sa zbavili odpadu, ktorý škodil nielen životnému prostrediu, ale aj im samotným, mohli sa dostať zadarmo do mesta a tým pádom získať ľahší prístup za prácou či vzdelaním, ale sa aj zdravo stravovať, a to vďaka spomínanej výmene odpadu za potraviny. Keď už sme pri vzdelaní, aj v tomto smere je mesto príkladom. Obyvateľom totiž ponúka napríklad kurzy pre vybrané povolania, a to celkom bezplatne.

Foto: flickr.com/mariordo59

Starosta však stojí aj za inými, mimoriadne progresívnymi mestskými projektami. Je to napríklad zavedenie lacnej, ale za to vysoko kvalitnej verejnej dopravy či stimulácia produkcie zdravej potravy a jej konzumácie. V meste je tiež veľmi veľa zelene, je to až niekoľko desiatok metrov štvorcových na obyvateľa. 

Múzeum.
Múzeum. Foto: Pixabay

Teraz je Curitiba najviac obývateľným miestom v Brazílii a v rámci Indexu ľudského rozvoja sa radí pomerne vysoko. Úspechy, ktoré dosiahlo, mu ale nestačia, a preto sa snaží spojiť sily s mestom Almere, informuje organizácia New Town Institute. 

Už ste čítali?