Dobré noviny
Najlacnejšie nájomné na svete: Život v týchto domoch stojí 88 centov za rok
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Najlacnejšie nájomné na svete: Život v týchto domoch stojí 88 centov za rok

Bývanie v mestečku Fugerrei stojí 88 centov za rok.
Bývanie v mestečku Fugerrei stojí 88 centov za rok. — Foto: wikipedia

Najlacnejšie nájomné na svete je v tomto mestečku. Jednoduché, no útulné domčeky, pútajú pozornosť turistov z celého sveta. Ako je možné, že ta bývanie stojí iba 88 centov ročne?

AUGSBURG 1. októbra - Zabezpečiť si bývanie dnes vôbec nie je lacnou záležitosťou a o to prekvapivejšie je zistenie, koľko stojí bývanie v mestečku Fuggerei. Na tomto mieste je totiž nájomné najlacnejšie na celom svete.

Najnižšie nájomné na svete

Zatiaľ čo mnohí ľudia zaplatia za prenájom bytu aj polovicu svojho platu, na tomto mieste bývanie obyvateľov stojí iba 88 centov ročne. A pritom im tieto žlté domčeky poskytujú príjemné a útulné bývanie a všetko to, čo človek k životu potrebuje. Ako je však možné, že je ich bývanie také lacné?

Fuggerei je akoby samostatným mestečkom v meste Augsburg v Nemecku a zároveň je aj svetovo najstarším sociálnym obytným komplexom, ktorý sa stále využíva už od roku 1 520, bez toho aby zmenil výšku nájomného. Kedysi obyvatelia platili jeden rýnsky zlatý ročne, teraz platia jeho rovný ekvivalent.

Mestečko pozostáva z 8 blokov so 140 bytmi, z ktorých každý zaberá 45 až 60m² a každá rodina má svoj vlastný byt. Vo vnútri majú veľkú kuchyňu, ktorá slúži zároveň ako jedáleň, obývaciu izbu, spálne a kúpeľňu. Všetky byty majú, samozrejme, tečúcu vodu, ale dokonca aj televízory. Prízemné byty majú k dispozícii záhradu, byty na hornom poschodí majú podkrovie. Na prízemí je iba jeden byt neobývaný a slúži v podstate ako múzeum otvorené pre verejnosť.

Pozrite sa, ako to v tomto mestečku a domčekoch vyzerá:

Galéria

Galéria

Láka aj turistov

Mestečko založil Jaccob Fugger mladší ešte v roku 1 516 a podľa neho nesie aj meno. V čase, keď žil, bol považovaný za boháča a toto miesto je jeho altruistickým projektom. Miesto bolo od začiatku určené pre chudobnejších občanov mesta Augsburg, ktorí boli odkázaní na pomoc ostatných. Domy postupne pribúdali a rozširovali sa aj ulice a vznikali viaceré námestia, fontána a majú vybudovaný aj svoj kostol. Brány mesta sa na noc zamykali a bolo podobné nezávislému malému stredovekému mestečku. Fugger však určite nepredpokladal, že o 5 storočí neskôr bude mestečko v rovnakom duchu stále fungovať. A hoci na svete existuje veľa komplexov sociálneho bývanie, tieto skromné a jednoduché domčeky natreté nažlto pôsobia tak sympaticky, že dokonca pútajú pozornosť turistov z celého sveta a ho mnohí ľudia chcú vidieť na vlastné oči. Poplatok za prehliadku je však okolo 4 eur, teda viac ako štvornásobok nájomného.

500-ročná tradícia

Podmienky bývania na tomto mieste zostávajú nezmenené už takmer celých 500 rokov. Okrem nájomného ide o to, že na to, aby ste tu mohli bývať, musíte byť minimálne dva roky obyvateľom Augsburgu, byť katolíkom a byť chudobným, no bez dlhov. Popri nájomnom sa ešte očakáva, že sa každý pomodli denne tri modlitby za zakladateľa tohto mestečka z vďaky za to, čo urobil.

Zaujímavosťou je, že niekoľko rokov tu žil aj murár Franz Mozart, pradedko slávneho hudobného skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta. Dnes si ho tam pripomínajú kamennou ceduľou.

Zdroj: Fugger.de

Už ste čítali?