Dobré noviny
Poľsko vyšle do boja o Oscara novinku Andrzeja Wajdu s názvom Powidoki
TASR
TASR

Poľsko vyšle do boja o Oscara novinku Andrzeja Wajdu s názvom Powidoki

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Drámu, známu aj pod anglickým distribučným názvom Afterimage, premietli vo svetovej premiére na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte.

Varšava 28. septembra (TASR) - Poľskú kinematografiu bude v súboji o Oscara za najlepší neanglicky hovoriaci film roka reprezentovať novinka jej žijúcej legendy Andrzeja Wajdu (90) s názvom Powidoki. O rozhodnutí odbornej poľskej komisie, medzi členmi ktorej boli aj Agnieszka Hollandová či Jacek Bromski, informovali dnes poľské médiá.

Príbeh o posledných rokoch života lídra medzivojnovej poľskej avantgardy, maliara, teoretika umenia a pedagóga, konštruktivistu Wladyslawa Strzeminského, ktorý po spoločenských zmenách v krajine nemohol pracovať, pretože bol odporcom socialistického režimu a napokon zomrel v biede v roku 1952, vznikol podľa scenára Andrzeja Mularczyka s Boguslawom Lindom v hlavnej úlohe. Popri výkone hlavného predstaviteľa komisia vyzdvihla kredit režiséra a mimoriadnu kameru Pawla Edelmana.

Drámu, známu aj pod anglickým distribučným názvom Afterimage, premietli vo svetovej premiére na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte. Mimo súťaž ju uviedli aj na nedávnom národnom festivale v Gdyni, kde získala špeciálnu cenu poroty. V blízkej budúcnosti uvidia film návštevníci festivalov v Ríme, Riu de Janeiro a Pusane. Do poľských kín príde 13. januára 2017.

Poľsko získalo svojho prvého Oscara v spomínanej kategórii iba v roku 2015 vďaka snímke Ida režiséra Pawla Pawlikowského, a to napriek faktu, že sa viaceré poľské filmy ocitli v uplynulých desaťročiach aj v užšom výbere kandidátov na prestížne ocenenie vrátane viacerých Wajdových prác.

Samotný Andrzej Wajda je od roku 2000 laureátom čestného Oscara za celoživotné dielo.

Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) nominovala do boja o Oscara - ocenenie americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) - v rovnakej kategórii snímku Eva Nová režiséra Marka Škopa. Galavečer, na ktorom sa verejnosť dozvie už po 89.-krát mená laureátov Oscarov, sa uskutoční 26. februára 2017.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…