Opozícia presvedčila premiéra, niektoré jej návrhy podporí
SITA
SITA

Opozícia presvedčila premiéra, niektoré jej návrhy podporí

Premiér po štvrtkovom rokovaní s predstaviteľmi opozície tvrdil, že na opozičné návrhy vláda nebude pozerať politicky ani ideologicky, niektoré môžu získať podporu poslaneckého klubu Smer-SD.

BRATISLAVA 14. júna - Opozičné strany majú šancu presadiť svoje návrhy na konsolidáciu verejných financií alebo na podporu hospodárskeho rastu v parlamente.

Vyhlásil to po štvrtkovom rokovaní so šéfmi opozičných strán premiér Robert Fico. Ako povedal, na opozičné návrhy vláda nechce pozerať politicky a ideologicky.

Rozhodujúce má byť, či spĺňajú účel, pre ktorý boli do parlamentu podané, a či sú v súlade s programovým vyhlásením vlády.

"Môžeme už dnes povedať, že niektoré návrhy individuálne, ktoré boli predložené, môžu získať podporu poslaneckého klubu strany Smer-SD," vyhlásil po rokovaní Fico.

Zároveň dodal, že opozícii bude pri predkladaní návrhov nápomocný aj rezort financií, ktorý bude vyčísľovať ich dopad na verejné financie.

Predložia zoznam opatrení

Fico sa zároveň s predstaviteľmi opozície dohodol, že v pondelok budúci týždeň im predloží komplexný zoznam konsolidačných opatrení, s ktorými ide vládny kabinet ozdravovať verejné financie, aby tak opozícii vláda poskytla ucelený obraz o chystanej konsolidácii.

Premiér pritom pripustil, že tieto návrhy ešte môžu byť upravované v legislatívnom procese v parlamente. Ak pôjde podľa neho o zmysluplné zmeny, majú šancu na úspech.

Premiér sa zároveň s opozíciou podľa vlastných slov zhodol, že daňové úniky nemôžu byť považované v najbližších dvoch rokoch za zdroj konsolidácie. Napriek tomu považujú túto tému za prioritu obe strany. "Sme skonštatovali, že daňové úniky nemôžu byť v roku 2012 a 2013 zdrojom ozdravovania verejných financií, ale je tu spoločný záujem aj vlády aj opozície, aby sme takéto opatrenia prijímali," povedal Fico.

Okrem toho sa v oblasti konsolidácie v názoroch oboch strán zrejme príliš mnoho nezmenilo. Premiér Fico zopakoval, že doterajšie návrhy opozície pokrývajú možno len desatinu potreby konsolidácie v nasledujúcich dvoch rokoch. Zopakoval tiež, že Smer-SD odmieta rušiť sociálne dávky na úrovni, ako to navrhujú opozičné opatrenia.

Podľa Fica by to znamenalo brať všetkým rodinám, ktoré zarábajú vyše 1 500 eur. Minister financií Peter Kažimír však tvrdí, že kabinet sa k tejto téme vráti v budúcnosti a prehodnotí možnosti testovania príjmov jednotlivých rodín a tiež úspor, ktoré je možné zvýšením adresnosti sociálnych dávok dosiahnuť.

Zvyšovanie daní nie je správne

Predstavitelia opozície zase zastávajú názor, že konsolidácia cestou zvyšovania daní a odvodov nie je správna.

Ako po rokovaní povedal predseda KDH Ján Figeľ, Slovensko potrebuje udržiavať a posilňovať zdravý hospodársky rast a konsolidovať by malo najmä na strane výdavkov.

"Pretože konsolidácia, ktorá je založená na zvyšovaní daní a odvodov a je opretá o príjmovú stránku štátneho rozpočtu, dopadne hlavne na malé podniky, živnostníkov, zamestnancov a teda na bedrá obyčajných ľudí," tvrdí.

Predseda Mostu-Híd Béla Bugár pozitívne prijal skutočnosť, že je ochota o konsolidačných opatreniach rokovať, musí však byť podľa neho vidieť, že predkladať návrhy zo strany opozície má zmysel.

"Odmietame, aby tie návrhy boli určitým spôsobom aj znehodnotené vyjadreniami niektorých činiteľov vlády, konkrétne pána premiéra,“ povedal Bugár a potvrdil slová premiéra, že padlo ubezpečenie, že niektoré opozičné návrhy môžu cez parlamentné výbory alebo priamo v pléne prejsť.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…