Dobré noviny
Slováci nad 65 rokov sa stali majstrami Európy vo vodnom póle
TASR
TASR

Slováci nad 65 rokov sa stali majstrami Európy vo vodnom póle

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: TASR/AP

Hoci by sa mohlo zdať, že turnaj hráčov masters nad 65 rokov bude skôr v exhibičnom tempe a s úsmevmi na oboch stranách, skôr opak bol pravdou.

Košice 23. septembra (TASR) - Výber slovenských vodných pólistov nad 65 rokov zvíťazil na majstrovstvách Európy v Rijeke. Pod hlavičkou H20 Polo Piešťany nadviazal na vlaňajší titul majstrov sveta z Kazane a na kontinentálnom šampionáte nenašiel premožiteľa. Vo finálovom zápase proti talianskemu tímu nechýbali emócie a proti tendenčnému rozhodovaniu hlavného arbitra musel dokonca dvakrát zasahovať delegát zápasu.

Hoci by sa mohlo zdať, že turnaj hráčov masters nad 65 rokov bude skôr v exhibičnom tempe a s úsmevmi na oboch stranách, skôr opak bol pravdou. Slovenský tím zvíťazil vo všetkých piatich zápasoch základnej skupiny a tak do finále postúpil z prvého miesta. V boji o titul majstra Európy sa stretol s druhým tímom tabuľky, ktorým bol Bogliasco z Talianska. Podobne ako v ich prvej konfrontácii (6:5), aj v druhom meraní síl rozhodoval jediný gól. Dramatický zápas poznačilo viacero sporných verdiktov hlavného rozhodcu. "Dvakrát musel do zápasu zasiahnuť delegát, ktorý si všimol, že rozhodca píska jednoznačne v prospech Talianska. Bol to nemecký rozhodca a zrejme nám chcel vrátiť, že sme predtým v skupine zdolali tri nemecké tímy. Tušili sme, že rozhodca bude pískať proti nám a tak sme si dávali pozor na fauly. Aj tak nám však dal sedem trestov," uviedol Peter Hrčka, ktorý je jedným z členov víťaznej slovenskej zostavy z Rijeky. Stretnutie proti talianskemu tímu Bogliasco (7:6) napokon rozhodol Ivan Kolárik, ktorý má už 73 rokov. "Je ťahúňom a vo vode ožíva. Celý rok trénuje, pravidelne pláva a žije vodným pólom," poznamenal na margo najstaršieho spoluhráča Ladislav Szelley. Slovenskí veteráni tak nadviazali na titul majstrov sveta, ktorý získali minulý rok v ruskej Kazani. Ich káder tvorili hráči z Piešťan, Košíc a Bratislavy doplnení o trojicu z Česka. "Pocity z toho, že som sa vrátil do vody a prežíval to, čo pred rokmi, sú neopísateľné. Niektorí z nás už majú zdravotné problémy a najradšej by to nechali, ale vďaka úžasnému kolektívu, ktorý sme vytvorili, sa chcú vrátiť," uviedol Szelley.

Slovenský tím až do šampionátu neodohral žiadny prípravný zápas a sformoval sa prakticky až priamo v dejisku turnaja. Náklady si hráči platili sami. Výnimkou bolo štartovné, ktoré "zatiahol" sponzor, ktorého k štedrému príspevku inšpirovala vlaňajšia televízna reportáž o úspechu na MS. Rijeka bola dejiskom európskeho šampionátu rôznych vekových kategorií, pričom v najnižšej sa predstavili výbery nad 30 rokov. Na turnaji sa predstavilo celkovo 57 tímov z 19-tich krajín. Slovenskí veteráni by radi štartovali na budúcoročných MS v Budapešti a čerstvý európsky titul sa pokúsia obhájiť na ME 2018 v Slovinsku.

Výsledky H2O polo Piešťany:

základná skupina:

Poseidon Hamburg 5:6

Cannstatt 70 12:3

Cannstatt 65 8:2

Bogliasco 6:5

Helsingfors 9:1

finále:

Bogliasco 7:6

Reprezentovali Slovensko: Jozef Cifra, Ivan Kolárik, Peter Šalát, Igor Vestenický, Ladislav Szelley, Alois Sýkora, Jaromír Reitinger, Ladislav Král, Peter Hrčka, Gábor Zinner, Jaroslav Techlovský

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…