Ekologická architektúra – dominantný prúd súčasnosti
Dobré noviny
Dobré noviny

Ekologická architektúra – dominantný prúd súčasnosti

Každé obdobie dejín civilizácie má svoje typické architektonické prvky. Dominantným prúdom súčastnosti je takzvaná ekologická architektúra.

Dejiny našej civilizácie sú jednoznačným dôkazom toho, že architektúra vždy bola a bude významnou súčasťou našej kultúry. Jednoznačne o tom svedčia staroveké chrámy, kaštiele či zámky vytesané do kameňa. Architektúra v jednotlivých historických etapách vždy kopírovala ducha svojej doby a vkladala ho do mohutných, ale i menších stavieb slúžiacim najrôznejším účelom.

Aj naša doba sa nesie v znamení špecifických štýlov a prístupov, ktoré raz určite budú dopĺňať učebnice o historickom vývoji architektúry nie len v našich končinách. Jedným z najdominantnejších architektonických prúdov našej doby je bez pochýb takzvaná ekologická architektúra.

Ako vyplýva už z názvu, tento druh architektúry predznamenáva návrat človeka k prírode. Zároveň predstavuje odpoveď moderného človeka na výzvu prevziať svoju zodpovednosť za existenciu na zelenej planéte a pristupovať šetrne k využívaniu prírodných zdrojov.

Jednou z podmienok ekologickej architektúry ako aj architektúry vo všeobecnosti, je jednoznačne estetická a úžitková hodnota. Musí sa teda svojim budúcim obyvateľom a užívateľom nie len páčiť, teda spĺňať atribúty krásy, ale taktiež musí slúžiť svojmu účelu. Špecifickými podmienkami ekologickej architektúry je okrem spomínaných aj využívanie materiálov ohľaduplných k životnému prostrediu, ako aj efektívne čerpanie energie z prírodných a obnoviteľných zdrojov.

Priamu súvislosť s týmito požiadavkami majú ekologicky šetrné a stále viac využívané biokrby, led svietidlá či slnečné kolektory, ktoré sú významnými zložkami ekologickej architektúry. Nesmieme zabúdať ani na nové technológie v oblasti vykurovania, akými sú napríklad čoraz obľúbenejšie tepelné čerpadlá vzduch voda, ktoré sa stali ekologicky šetrnou a zároveň finančne výhodou alternatívou k tradičným vykurovacím systémom.

Ekologická architektúra nie je len prístupom k vytváraniu oku lahodiacich a hypermoderných budov. Je to tiež spôsob, akým človek vracia dlh životnému prostrediu v podobe stavieb a životného štýlu, ktoré nebudú pre našu planétu predstavovať nadmernú záťaž. Je to taktiež smer, ktorý upozorňuje na problémy našej doby súvisiace s neudržateľným využívaním prírodných zdrojov a zároveň predstavuje alternatívu, ako ich v dostatočnej miere zachovať aj pre budúce generácie.

Už ste čítali?

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…