Ekologická architektúra – dominantný prúd súčasnosti
Každé obdobie dejín civilizácie má svoje typické architektonické prvky. Dominantným prúdom súčastnosti je takzvaná ekologická architektúra.

Dejiny našej civilizácie sú jednoznačným dôkazom toho, že architektúra vždy bola a bude významnou súčasťou našej kultúry. Jednoznačne o tom svedčia staroveké chrámy, kaštiele či zámky vytesané do kameňa. Architektúra v jednotlivých historických etapách vždy kopírovala ducha svojej doby a vkladala ho do mohutných, ale i menších stavieb slúžiacim najrôznejším účelom.
Aj naša doba sa nesie v znamení špecifických štýlov a prístupov, ktoré raz určite budú dopĺňať učebnice o historickom vývoji architektúry nie len v našich končinách. Jedným z najdominantnejších architektonických prúdov našej doby je bez pochýb takzvaná ekologická architektúra.
Ako vyplýva už z názvu, tento druh architektúry predznamenáva návrat človeka k prírode. Zároveň predstavuje odpoveď moderného človeka na výzvu prevziať svoju zodpovednosť za existenciu na zelenej planéte a pristupovať šetrne k využívaniu prírodných zdrojov.
Jednou z podmienok ekologickej architektúry ako aj architektúry vo všeobecnosti, je jednoznačne estetická a úžitková hodnota. Musí sa teda svojim budúcim obyvateľom a užívateľom nie len páčiť, teda spĺňať atribúty krásy, ale taktiež musí slúžiť svojmu účelu. Špecifickými podmienkami ekologickej architektúry je okrem spomínaných aj využívanie materiálov ohľaduplných k životnému prostrediu, ako aj efektívne čerpanie energie z prírodných a obnoviteľných zdrojov.
Priamu súvislosť s týmito požiadavkami majú ekologicky šetrné a stále viac využívané biokrby, led svietidlá či slnečné kolektory, ktoré sú významnými zložkami ekologickej architektúry. Nesmieme zabúdať ani na nové technológie v oblasti vykurovania, akými sú napríklad čoraz obľúbenejšie tepelné čerpadlá vzduch voda, ktoré sa stali ekologicky šetrnou a zároveň finančne výhodou alternatívou k tradičným vykurovacím systémom.
Ekologická architektúra nie je len prístupom k vytváraniu oku lahodiacich a hypermoderných budov. Je to tiež spôsob, akým človek vracia dlh životnému prostrediu v podobe stavieb a životného štýlu, ktoré nebudú pre našu planétu predstavovať nadmernú záťaž. Je to taktiež smer, ktorý upozorňuje na problémy našej doby súvisiace s neudržateľným využívaním prírodných zdrojov a zároveň predstavuje alternatívu, ako ich v dostatočnej miere zachovať aj pre budúce generácie.