Dobré noviny
Dni mesta Vrbové pripomenú slávneho rodáka Mórica Beňovského
TASR
TASR

Dni mesta Vrbové pripomenú slávneho rodáka Mórica Beňovského

Móric Beňovský
Móric Beňovský — Foto: wikipedia.org

Venované sú 270. výročiu narodenia grófa Beňovského a 230. výročiu smrti tohto cestovateľa, spisovateľa a dobrodruha na Madagaskare.

Vrbové 21. septembra (TASR) – Divadelnou hrou Móric Beňovský, kráľ kráľov v podaní súboru Masky z Ilavy sa začnú dnes večer Dni mesta Vrbové. Venované sú 270. výročiu narodenia grófa Beňovského a 230. výročiu smrti tohto cestovateľa, spisovateľa a dobrodruha na Madagaskare.

Vo štvrtok 22. septembra je na programe premietanie nového dokumentárneho filmu Madagaskar - veľká láska režiséra Vladimíra Dudáka a v piatok 23. septembra oceňovanie osobností Beňovského glóbusom 2016. Je to cena, ktorá má podobu pamätníka Beňovského, ktorý je inštalovaný od roku 2012 na námestí v jeho rodnom meste.

Zobrazuje Matúša Mórica Michala Františka Serafína Augusta Beňovského (1746-1786) sediaceho na zemeguli, okolo ktorej je reliéf s odkazmi na najdôležitejšie momenty jeho života, keď z Vrbového prišiel až na Madagaskar, kde ho zvolili za kráľa, na dobrodružných výpravách sa dostal do väzenia na Sibíri a zomrel v boji s francúzskymi vojskami. Predobrazom sochy bol herec Jozef Adamovič, ktorý Beňovského stvárnil v známom seriáli.

Laureátmi Beňovského glóbusu 2016 sú diplomatka a vedkyňa Cecília Kandráčová, ktorá sa ako riaditeľka Slovenského inštitútu vo Varšave zaslúžila o propagáciu Mórica Beňovského v Poľsku, umelecký fotograf Filip Kulisev, ktorý sa okrem iného venoval fotografovaniu Madagaskaru, a potomok rodiny Mórica Beňovského, grófka Alžbeta Ambrózyová pri príležitosti jej životného jubilea.

"Mesto na Beňovského nezabúda a snaží sa rôznymi podujatiami a aktivitami uchovávať jeho pamiatku," uviedol pre TASR Ľubomír Bosák z Mestského úradu vo Vrbovom

Dni mesta Vrbové budú pokračovať v sobotu 24. septembra Vrbovským jarmokom.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…