Taiwanský umelec kreslí portréty na zrnká ryže
SITA
SITA

Taiwanský umelec kreslí portréty na zrnká ryže

Na nezvyčajnom „plátne“ vo forme ryžových zrniek vznikajú detailné portréty, ktoré sa dajú najlepšie pozorovať pod lupou. Aby ich taiwanský umelec Chen Forng-Shean nakreslil bezchybne, zúčastňuje sa špeciálnych cvičení na zlepšenie koordinácie tela.

Zrnká ryže sa síce najlepšie vynímajú na tanieri, taiwanský umelec Chen Forng-Shean si ich však zvolil za náhradu maliarskeho plátna. Samouk dokáže pred zväčšovacím sklom stráviť celé mesiace, aby dokončil jediný „ryžový“ portrét na miniatúrnej ploche. 

Hoci sa 58-ročný umelec vždy zaujímal o kaligrafiu a kreslenie, po vojenskej službe skončil v rutinnej práci v kancelárii banky CBC. Aj keď to nebola jeho vysnívaná práca, postupne sa dostal na oddelenie, kde sa naučil mnohé veci o gravírovaní a vyrezávaní. Vyše desať rokov sa každý deň po práci ponáhľal do svojho malého ateliéru, ktorý si zriadil v byte, aby pracoval na svojich miniatúrach. Keďže nevedel nájsť nikoho, kto by mu o tomto pomaly miznúcom umení povedal viac, Chen sa musel spoľahnúť sám na seba a vyvinúť si vlastné nástroje i techniku tvorby.

„Tieto zdanlivo malé predmety v sebe skrývajú celý vesmír bez hraníc. Každý projekt ma zoberie do sveta dobrodružstiev a zázrakov. V okamihu, ako je projekt dokončený, je moja spokojnosť taká odmeňujúca, že sa nedá nahradiť peniazmi,“ uviedol umelec. Svoje portréty kreslí nielen na ryžové, ale aj sézamové zrniečka, ktoré majú často len okolo 3 až 5 mm. Pri tvorbe často zadržiava dych a koordinuje svoje svalstvo, aby sa mu netriasli ruky. Dokonca sa zapísal aj na špeciálne cvičenie, aby si zlepšil koordináciu.

V priebehu svojej kariéry experimentoval s rôznymi médiami vrátane zrniek piesku, rezancov či semienok, ale ryža ho zaujala najviac. Pri tvorbe sa zameriava hlavne na portréty – nevynecháva pritom ani lídrov komunistickej strany. Najnovšie do zbierky pribudol nový líder Čínskej komunistickej strany Xi Jinping, ktorého portrét dokončil za 30 dní. „V Číne žije takmer 1,5 miliardy ľudí, takže nový líder komunistickej strany je veľmi známy. Ako umelec chcem zaznamenať túto udalosť pre budúce generácie,“ vyhlásil umelec.

www.odditycentral.com

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…