Dobré noviny
Larry Hagman, známy ako Džejár zo seriálu Dallas, by mal 85 rokov
TASR
TASR

Larry Hagman, známy ako Džejár zo seriálu Dallas, by mal 85 rokov

Nebohý americký herec Larry Hagman zámy ako Džejár zo seriálu Dallas.
Nebohý americký herec Larry Hagman zámy ako Džejár zo seriálu Dallas. — Foto: TASR/AP

Hagman mal v súkromní však ďaleko od tejto zápornej postavy, priatelia ho opisovali ako dobrosrdečného a vtipného človeka. A nebola mu blízka ani ropa: propagoval solárnu energiu.

Fort Worth/Bratislava 21. septembra (TASR) - Americký filmový herec Larry Hagman je známy hlavne zo seriálu Dallas, v ktorom stvárnil zápornú postavu J. R. Ewinga. Narodil sa 21. septembra 1931 vo Fort Worth v štáte Texas v Spojených štátoch amerických (USA) a v dnes by sa dožil 85 rokov.

Seriál Dallas, ktorý je známy aj u nás, mal v USA premiéru v roku 1978. Z Hagmana v úlohe intrigánskeho "Džejára" urobil superhviezdu. Hagman mal v súkromní však ďaleko od tejto zápornej postavy, priatelia ho opisovali ako dobrosrdečného a vtipného človeka. A nebola mu blízka ani ropa: propagoval solárnu energiu.

Seriál Dallas začala v USA vysielať americká televízia CBS. Po celosvetovom úspechu seriál po 357 epizódach v roku 1991 ukončila.

Matkou Larryho Hagmana bola speváčka a tanečnica Mary Martinová, jeho otcom bo advokát Ben Hagman. Larry Hagman vyrastal u starej mamy z matkinej strany. Po jej úmrtí žil striedavo s rozvedenými rodičmi. Nebol vydareným študentom, vystriedal niekoľko súkromných aj vojenských stredných škôl, zvyčajne bez lepších študijných výsledkov a často sa stalo, že ho školy vylúčili. Podľa vlastného hodnotenia však prežil peknú mladosť.

Keď mal 19 rokov, účinkoval v malej úlohe v šou svojej matky, rok strávil s predstavením v Spojenom kráľovstve a potom tam zostal produkovať a režírovať skeče pre US Air Force (Vzdušné sily Spojených štátov). Po návrate do USA vystupoval na viacerých divadelných scénach a v roku 1964 začal žiť v Hollywoode, kde sa mu ušli menšie úlohy vo filmoch a seriáloch. Dopĺňal kolorit Hollywoodu a lovcov autogramov často žiadal, aby mu zaspievali alebo povedali žart. Jedným zo zvykov, ktoré v poslednom období dodržiaval, bolo nerozprávať v nedeľu. Nebol pritom motivovaný ideologicky – odporúčal každému skúsiť to, vraj je to pekné.

Jeho životnou príležitosťou sa stal seriál Dallas.

Po desaťročiach problémov s alkoholom trpel cirhózou pečene, ktorú mu v roku 1995 transplantovali. Po transplantácii začal spolupracovať s transplantačnými centrami v USA ako ich hovorca. Propagátorom darcovstva orgánov zostal do svojej smrti.

Larry Hagman zomrel 23. novembra 2012 v nemocnici v Dallase (USA) vo veku 81 rokov.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…