Dobré noviny
Odborník: Prevencii srdcovocievnych ochorení pomôže zaangažovanie ľudí
TASR
TASR

Odborník: Prevencii srdcovocievnych ochorení pomôže zaangažovanie ľudí

Podujatie pod názvom Aj srdce môže spôsobiť porážku! v obchodnom centre Optima bolo vyvrcholením putovania unikátneho nafukovacieho srdca s rozmermi 3,5 x 6 metrov po piatich slovenských mestách, ktoré sa začalo 12. septembra v Bratislave. Jeho ďalšia cesta povedie do Poľska.
Podujatie pod názvom Aj srdce môže spôsobiť porážku! v obchodnom centre Optima bolo vyvrcholením putovania unikátneho nafukovacieho srdca s rozmermi 3,5 x 6 metrov po piatich slovenských mestách, ktoré sa začalo 12. septembra v Bratislave. Jeho ďalšia cesta povedie do Poľska. — Foto: TASR/František Iván

Prevencii chronických neprenosných ochorení a zdravému životnému štýlu sa venuje v rámci predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie aj dvojdňová konferencia v Bratislave.

Bratislava 21. septembra (TASR) - Zlepšeniu prevencie srdcovocievnych ochorení by mohla podľa odborníka pomôcť väčšia zainteresovanosť ľudí do starostlivosti o vlastné zdravie. "Aby existovali nejaké bonusy a malusy, že pacient si bude uvedomovať, že robí to zle a keď mu to zistí zdravotná poisťovňa, bude platiť dvakrát toľko, to ho bude motivovať," povedal pre TASR hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre kardiológiu Gabriel Kamenský.

Prevencii chronických neprenosných ochorení a zdravému životnému štýlu sa venuje v rámci predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie aj dvojdňová konferencia v Bratislave. Práve prevencia je jedna z kľúčových priorít predsedníctva. Zámerom je posilniť ciele a činnosti v oblasti boja proti tzv. civilizačným ochoreniam so zameraním na redukciu ovplyvniteľných rizikových faktorov a tiež nasmerovanie systémov zdravotnej starostlivosti na riešenie prevencie a skríningu.

Napriek tomu, že úspechy prevencie sa na Slovensku už prejavili, stále to môže byť podľa Kamenského lepšie. Upozorňuje, že klesá síce počet ľudí, ktorí nemajú rizikový faktor vzniku srdcovocievnych ochorení, počet nových prípadov mozgovej porážky či akútneho infarktu sa však neznižuje. Poukázal na to, že v krajinách, kde dobre funguje prevencia, ubúda nových pacientov.

"Povedomie sa výrazne zlepšilo, dnes už väčšina populácie vie, že zabijak číslo jedna je vysoký krvný tlak, to v minulosti mnoho ľudí nevedelo. Tak isto sa vie, že fajčenie je zabijak, ale tu sú veľké rezervy. Ľudia začínajú chodiť na preventívne prehliadky, ale stále ako keby to podceňovali. O tom, že sa to podceňuje a že na tom nie sme dobre, hovorí aj to, že stále máme približne rovnaký počet nových mozgových príhod aj akútnych infarktov," skonštatoval Kamenský.

Myslí si, že zlepšeniu situácie by mohla pomôcť lepšia motivácia na strane pacientov, štátu aj poskytovateľov. Riešenie vidí v lepšej dostupnosti preventívnych prehliadok pre pacientov bez čakania či motivovaní tých, ktorí sa starajú o svoje zdravie. "Napríklad v Holandsku im znížia platbu za poistné, posielajú motivačné listy," priblížil. Naopak, ľudí, ktorí sú "absolútni ignoranti" voči svojmu zdraviu, by znevýhodnil.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…