Dobré noviny
Prehliadku slovenského filmu v Berlíne otvorí Boxer a smrť
TASR
TASR

Prehliadku slovenského filmu v Berlíne otvorí Boxer a smrť

Na archívnej snímke diváci
Na archívnej snímke diváci — Foto: PAFF

Prehliadku organizujú Slovenský filmový ústav (SFÚ), Slovenský inštitút v Berlíne, veľvyslanectvo SR v Berlíne a Zeughauskino - Deutsches historisches Museum.

Bratislava 20. septembra (TASR) - V Berlíne dnes otvoria retrospektívnu prehliadku slovenského filmu, ktorá uvedie osem diel zo zlatého fondu slovenskej kinematografie. Reprezentatívny výber filmov z obdobia československej novej vlny premietnu v Zeughauskino Nemeckého historického múzea do 30. septembra.

Súčasťou prehliadky Slovenská nová vlna - Retrospektíva slovenského filmu 1962 - 1972 sú dve snímky Štefana Uhra Slnko v sieti (1962) a Organ (1964), dva filmy Petra Solana Boxer a smrť (1962) a Kým sa skončí táto noc (1965) a tiež filmy Drak sa vracia (1967) Eduarda Grečnera, Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska, Ľalie poľné (1972) Ela Havettu a Obrazy starého sveta (1972) Dušana Hanáka, ktorý sa premietne za osobnej účasti režiséra.

"Šesťdesiate roky 20. storočia sú vo viacerých kinematografiách spájané s nástupom nových vĺn prinášajúcich zmeny v prístupe k filmovej estetike a chápaniu filmového rozprávania. Československá nová vlna sa považuje za jednu z najdôležitejších vo svetovej kinematografii," hovorí kurátor prehliadky Jörg Friea z kina Nemeckého historického múzea. Podľa neho sa však často opomína, že 'československá' je nielen geografickým označením. "Jej veľmi významnou súčasťou sú slovenskí autori, ktorí svojou tvorbou prispeli k vzniku hnutia vôbec - za prvý film československej novej vlny sa považuje Slnko v sieti Štefana Uhra, ale aj k sformovaniu osobitnej a špecifickej estetiky, súčasne serióznej i hravej, postavenej na precíznej fotografickej práci kamery a inovatívnom prístupe k zvuku, ktorá v sebe nesie silný pocit nadčasovosti. Podobne sa možno vysloviť aj o témach, ktorých etické aspekty platili nielen v čase prechodu medzi dvoma politickými diktátmi," dodal k vybraným filmom s tým, že mnohé z nich sa premietali na vtedajších medzinárodných filmových festivaloch a záujem o ne neutícha ani dnes.

Prehliadku organizuje Slovenský filmový ústav (SFÚ), Slovenský inštitút v Berlíne, veľvyslanectvo SR v Berlíne a Zeughauskino - Deutsches historisches Museum. Úvodným filmom podujatia bude Solanov vojnový film Boxer a smrť zachytávajúci tragický príbeh väzňa koncentračného tábora s novým pohľadom na tému degradácie človeka v období fašizmu.

TASR informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…