Dobré noviny
Lídri na summite OSN v New Yorku schválili deklaráciu o migrantoch
TASR
TASR

Lídri na summite OSN v New Yorku schválili deklaráciu o migrantoch

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Vyzýva však krajiny, aby chránili ľudské práva utečencov a zvyšovali humanitárnu pomoc, ako aj počty presídlených utečencov. Nie je však právne záväzná a chýbajú v nej konkrétne záväzky.

New York 19. septembra (TASR) - Lídri svetovej politiky a ministri zahraničných vecí 193 členských krajín OSN schválili dnes na osobitnom summite o utečencoch na pôde Valného zhromaždenia OSN v New Yorku rozsiahly dokument, ktorý by mal poskytnúť humánnejšiu a koordinovanú reakciu na utečeneckú krízu.

Newyorská deklarácia pre utečencov a migrantov, ako sa dokument oficiálne volá, má 22 strán. Podľa tlačovej agentúry AP nie je právne záväzná a chýbajú v nej konkrétne záväzky. Vyzýva však krajiny, aby chránili ľudské práva utečencov a zvyšovali humanitárnu pomoc, ako aj počty presídlených utečencov.

Jednodňový summit otvoril generálny tajomník OSN Pan Ki-mun výzvou adresovanou svetovým politikom, aby sa zaviazali "rešpektovať práva a dôstojnosť každého človeka, prinúteného okolnosťami ujsť zo svojho domova a hľadať lepší život inde".

Druhý summit o utečencoch bude hostiť v utorok prezident USA Barack Obama. Jeho cieľom bude získať konkrétne sľuby lídrov, ktoré by pomohli znášať náklady na poskytovanie pomoci a na presídlenie 65,3 milióna utečencov a migrantov vo svete.

Pan Ki-mun a generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) William Lacy Swing dnes v New Yorku podpísali novú dohodu, ktorou sa IOM oficiálne stala súčasťou systému OSN.

"Rozšírenie OSN o IOM reflektuje narastajúci význam migrácie a dôležitosť komplexného a systematického riešenia mobility ľudí na celom svete. Je to dôležitý krok vo vývoji v riadení medzinárodnej migrácie. Posilní sa tým schopnosť OSN podporovať členské štáty pri riešení otázok migrácie a zabezpečiť ochranu a pomoc migrantom, ktorí ju potrebujú," vyjadrila sa Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM v SR.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…