V nenápadnej bratislavskej dielni si budúci manželia môžu vlastnoručne vyrobiť svadobné prstene
Ivan Zich
Ivan Zich

V nenápadnej bratislavskej dielni si budúci manželia môžu vlastnoručne vyrobiť svadobné prstene

Podobné služby možno nájsť aj v Británii, Nemecku či Austrálii.

Centrum veľkého mesta je v našich podmienkach často preplnené kaviarňami, štýlovými krčmičkami, obchodmi s ručne vyrábanými lapačmi prachu a inými magnetmi na turistov. No dobre, v Bratislave je v centre aj zopár inštitúcií, ale čakali by ste pracovisko drobného umeleckého remeslníka? S jedným takým som si potykal v dielni vo dvore Mestskej knižnice. Zaujalo ma, čím láka zákazníkov.

Vchádzam do dielne v sprievode zlatníka Maťa a jeho štvornohého konzumenta psích granúl. Na konci krátkej chodby sa nachádza malá miestnosť. Čakal som pracovisko, kde bude všetko zamastené od leštiacich olejov, polovica pracovného nábytku bude so stopami po horákoch a podobne. Priestor je ale čistý, akoby sa Maťo chystal na ateliérové fotenie. V skutočnosti sa chystá na krátku dovolenku, ale to v tejto chvíli ešte netuším. „Udržiavam to tu. Ľudia sa tu musia cítiť príjemne. Chápať, že sú v bezpečnom prostredí,“ vysvetľuje Maťo.

Foto: adn

Ak chcete vedieť, prečo je to dôležité, tak vedzte, že v Maťovej dielni si budúci manželia môžu navzájom vlastnoručne vyrobiť svadobné prstene. Pod dozorom, samozrejme. Pripadá mi to zvláštne. Dlhé roky som sa venoval historickému šermu a stretol som množstvo umeleckých remeselníkov, ale väčšina by svoje nástroje nedala do rúk inému človeku ani za zlaté teľa. Tento mladý muž to však robí celkom dobrovoľne.

Fasujem zásteru, akú by dostal každý jeden zo snúbeneckého páru. Všimnem si, že o poličku nižšie je lekárnička nabitá náplasťami. „Väčšina ľudí tu chytí takéto nástroje prvý raz do rúk. Musím byť pripravený na všetko,“ vysvetľuje zlatník na otázku, ktorú som nevyslovil. Bystrý mladík.

Samovýroba najmenších okovov na svete nebol Maťov vlastný nápad. Podobné služby možno nájsť v Británii, Nemecku či Austrálii. „Konkrétne mne to napadlo pri prvých zákazníkoch, ktorí boli moji priatelia. Požiadali ma o to a mne sa tá myšlienka páčila. Drvivá väčšina svadobných prsteňov vyzerá rovnako. Ale keď je v tom spomienka, keď je to vlastnoručne vyrobené pre milovaného človeka, je už jedno, aké jednoduché to je. Je v tom niečo viac, ako len prsteň zo zlatníctva, často vyrobený strojom niekde v Turecku. Niektorí to vlastne vykúpia potom a krvou, keďže je pri výrobe v lete teplo a niektorí sa aj trochu porania,“ smeje sa Maťo. „Poranenia znejú hrozivo, ale je to len, keď niekto potiahne pilníkom trochu moc premotivovane. Takže tam radšej napíš, že sú to len odreniny“. Prepáč, Maťo, bonzol som ťa.

Každý pár si dohodne dopredu termín aspoň dva týždne. Je potrebné nakúpiť materiál, v prípade špeciálnych požiadaviek aj špecializované nástroje. „Dohodneme si gramáž a dizajn. Ak ich predstava vychádza pridraho, postupne to upravíme do ich možností tak, aby boli spokojní. Inokedy zase musím očakávania zreálniť, pretože zákazníci chcú dizajn, ktorý by vedel vytvoriť skúsený majster, ale určite nie amatér, nech už by mal akúkoľvek inštruktáž a dozor“.

Začíname s prácou. Dohodli sme sa na tepanej striebornej obrúčke. „Máš dve možnosti. Buď začneme od granúl alebo ti dám rovno hotový drôt,“ vysvetľuje mi môj dozor. Predo mnou ležia malé granulky striebra a hotový drôt. Rozdiel je vo fyzickej námahe. Ťahať drôt je pomerne náročné a tvorba prsteňa potom môže trvať celý deň. Maťo ho preto odporúča iba párom, ktoré chcú prstene skutočne od základu. „Okrem tých prvých to vlastne nikto nevyužil, ale možnosť tu je“.

Foto: adn

Začnem radšej s hotovým polotovarom, poznám svoje limity. Upravujeme ho do správneho tvaru a začíname počítať správnu dĺžku. Ešte raz mi niekto povie, že matematika mi v živote bude nanič, čosi mu vytmavím. Dychčím so zlatníckou pílkou a začínam byť pozvoľna zúfalý s narastajúceho množstva prasknutých listov. Keby ste chceli vedieť, zlatnícka pílka je skoro totožná s bežnou lupienkovou pílkou, ale má tenší list čepele a stačí jeden silnejší zárez v zlom uhle a puk! Môžete meniť za nový.

Všetky kroky výroby, ako mi ich vysvetlil Maťo na začiatku, znejú komplikovane. Ale priamo v praxi sa ukazuje, že pod dobrým dohľadom si môže vlastný šperk vyrobiť aj neskúsený človek. „Zvládol to každý,“ tvrdí Maťo. No nejde to tak rýchlo, ako by to zvládol skúsený remeselník. Navyše, žiadny ručný výrobok nebude tak dokonale presný, ako strojový, ale aj to je súčasť remeselného kúzla. Každý kus je jedinečný.

Ideme vyklepávať vzor kladivkom a ohýbať polotovar do obrúčky. Ide to pomaly, robím to opatrne. Kladivo je malé a úzke, ale pohodlne sedí v ruke. Budúca miniokova sa pozvoľna ohýba a na povrch sa dostáva textúra. Všímam si ale jeden zádrhel a tak sa obraciam opäť na môjho dozorcu. „Hej, ak nebudeš dosť opatrný, pri vyklepávaní sa ti to príliš zväčší,“ potvrdzuje moju obavu. Idem na to opatrnejšie.

Spoj medzi oboma koncami musí byť dokonalý v každom ohľade. Rovnaká hrúbka, dobre zakončená textúra, konce sa nesmú odchyľovať do žiadnej strany. Dobre, že som si vybral striebro. Podľa Maťa má napríklad 14-karátové biele zlato nepríjemný zlozvyk vracať sa do pôvodného tvaru. Tieto zlozvyky...

Foto: adn

Pred spájkovaním si to idem vyskúšať na cvičný prsteň. K „ostrému“ šperku sa vraciam, až keď nepôsobím dojmom nedostatočne cvičenej opice. Nebudem vás zdržovať technickými podrobnosťami, ale po spájkovaní ma prsteň tvar veľkého D vytvoreného rukou jemne intoxikovaného kaligrafa. Ako sa dozvedám, tak to aj má byť. Budúci prsteň putuje do kyseliny na vyčistenie a následne sa ocitá na veľkom tŕni. Tam ho postupne vyklepkávam do potrebnej veľkosti a tvaru.

Zaujíma ma cena takéhoto špásu. Maťo tvrdí, že to závisí na spotrebe materiálu a dizajne. Spravidla sa cena pohybuje od mierne nižšej než v zlatníctve po mierne vyššiu. Človek si ale nekupuje iba prstene. Je to celoživotný zážitok a k svadobnému prsteňu sa už navždy viaže emócia, vydané úsilie a obetovaný čas. „Z obyčajného sa stane jedinečné tým, o čom vedia iba sami snúbenci. A ja, samozrejme,“ hovorí Maťo.

Ešte čosi ma zaujíma. „No, v podstate áno, je možné aj osádzanie kameňov. Odporúčam ale iba jeden, pre necvičené a neskúsené ruky je to dosť náročný úkon. A aj to sa musia snúbenci zmieriť s tým, že kameň skoro určite nebude presne v strede. No ale, keď je to od budúceho manžela,...“ odpovedá mladý majster.

Konečne som po šiestich hodinách skoro na konci. Už len opilníkovať celý výrobok a hodiť do leštiaceho bubna. Ideme na pivo. Teda, Maťo na mimoriadne obľúbený tuzemský kolový nápoj. Alkohol nepije. Ja takou veľkou sebadisciplínou v horúcich popoludňajších hodinách netrpím. Chcem sa dozvedieť nejakú zábavnú historku z praxe, ale „čo sa stane v dielni, ostáva v dielni,“ smeje sa Maťo.

Po návrate ešte prsteň prejde leštiacimi pastami. Vytešujem sa podobne, ako keď mi na strednej škole vyšiel prvý článok. Domov si však ešte prsteň nevezmem. Maťo ho musí zobrať opuncovať na úrad. Stíha to zvyčajne do dvoch dní. Kvôli môjmu neustálemu vypytovaniu mi to zabudol povedať na začiatku. No počkaj, za to spomeniem tie náplaste...

Foto: adn

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…