Headlinerom Topfestu bude legendárna kapela Iron Maiden
SITA
SITA

Headlinerom Topfestu bude legendárna kapela Iron Maiden

Vystúpenie na Topfeste bude pre šesťčlennú britskú formáciu prvým slovenským koncertom po takmer desiatich rokoch.

BRATISLAVA 17. januára - Headlinerom jubilejného 10. ročníka hudobného festivalu Topfest bude anglická heavymetalová skupina Iron Maiden. Agentúru SITA o tom dnes informoval PR manažér podujatia Ján Kakaščík. Na festivale, ktorý sa bude konať 27. až 29. júna na letisku v Piešťanoch, predstaví výber zo svojej tvorby v rámci svetového Maiden England World Tour. Vystúpi už v úvodný deň, teda vo štvrtok 27. júna.

Pre Iron Maiden to bude už piaty koncert na Slovensku. Po prvý raz sa v krajine ukázali 6. apríla 1993 na Zimnom štadióne v Bratislave. S novým spevákom Blazeom Bayleym vystúpili 21. októbra 1996 v žilinskej Športovej hale a 6. júna 2000 už opäť so spevákom Bruceom Dickinsonom v banskobystrickom amfiteátri, kde na nich bolo zvedavých približne 15-tisíc ľudí. Zatiaľ naposledy sa kapela na Slovensku predstavila 21. októbra 2003, opäť v Banskej Bystrici, no tentoraz na Zimnom štadióne. Vystúpenie na Topfeste bude teda pre šesťčlennú formáciu prvým slovenským koncertom po takmer desiatich rokoch.

„Sme naozaj radi, že sa vrátime a uvidíme opäť všetkých našich fanúšikov! Vďaka modernej technológii sme mohli zaktualizovať a zlepšiť pôvodnú produkciu z roku 1988 pre Maiden England. Prinesieme obrovskú novú svetelnú šou, pódiovú scénu, rôzne stelesnenia Eddieho, veľa pyrotechniky a všetky druhy iných vzrušujúcich vecí pre fanúšikov,“ uviedol spevák formácie Bruce Dickinson.

“V tejto chvíli ešte ani sám neviem doceniť, čo sa nám podarilo. Verím, že touto skupinou potešíme tisíce fanúšikov, ktorí si ju na našom festivale želali, a že návštevníkom ponúkneme veľkolepú atmosféru svetovej pódiovej šou jednej z najväčších koncertných legiend,” dodal organizátor Topfestu Dušan Drobný.

Iron Maiden založil v roku 1975 basgitarista a skladateľ Steve Harris, ktorý v zostave kapely figuruje dodnes. Svoj debutový eponymný album skupina vydala v roku 1980. Odvtedy uviedla na trh ďalších 14 štúdioviek, zatiaľ poslednou je komerčne úspešná nahrávka The Final Frontier (2010).

Skupina má na konte Brit Award, Grammy, Ivor Novello Award, Juno Award či Kerrang! Award. Na celom svete predala viac ako 80 miliónov albumov a je jednou z najvýznamnejších skupín v dejinách rockovej hudby. Podľa ankety britskej obchodnej siete HMV je jej nahrávka The Number of the Beast (1982) najlepším britským albumom ostatných 60 rokov.

Medzi najznámejšie skladby kapely patria single ako Iron Maiden, Run to the Hills, Can I Play with Madness, Bring Your Daughter... to the Slaughter, Hallowed Be Thy Name, The Number of the Beast, The Trooper, 2 Minutes to Midnight alebo Fear of the Dark. Okrem spomenutého Harrisa a Brucea Dickinsona tvoria formáciu Dave Murray (gitara), Adrian Smith (gitara, sprievodné vokály), Janick Gers (gitara) a Nicko McBrain (bicie nástroje).

Na Topfeste sa okrem Iron Maiden predstaví aj balkánsky režisér a hudobník Emir Kusturica s bosniansko-srbským projektom No Smoking Orchestra alebo španielska formácia Ska-P. Už dávnejšie je potvrdené vystúpenie českej kapely Čechomor, ako aj domácich interpretov Horkýže Slíže, Tublatanka, IMT Smile a Arzén.

Permanentky na festival sa v súčasnosti predávajú za 45 eur. Lístok na štvrtok stojí 30 eur, jednodňová vstupenka na piatok alebo sobotu 25 eur. Pre fanúšikov je k dispozícii aj limitovaný počet VIP permanentiek zahŕňajúcich sedenie na tribúne, klimatizovaný stan, občerstvenie, samostatné splachovacie WC či VIP parkovanie za 120 eur.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…