Ako nepribrať za kancelárskym stolom
SITA
SITA

Ako nepribrať za kancelárskym stolom

Pri sedavej práci sa metabolizmus spomaľuje a telo sa dostáva do "núdzového stavu". Preto si z každého jedla ukladá viac tukov.

BRATISLAVA 16. januára - Snaha o chudnutie sa u množstva ľudí končí pre ich sedavé zamestnanie, v ktorom trávia podstatnú časť dňa. Následne sú takí unavení, že sa po návrate z práce nedokážu prinútiť k fyzickej aktivite.

Urobiť niečo pre svoje telo však môžete aj za pohodlím kancelárskeho stola. Prinášame vám pár jednoduchých spôsobov, ako sa nabratých tukových vankúšikov zbaviť aj v práci.

Príčinami priberania sú samozrejme dlhé hodiny nečinného sedenia za pracovným stolom, stres a pracovné zaťaženie.

Každou hodinou neaktivity sa zvyšuje hladina cukru v krvi a stresového hormónu kortizolu. To vedie k prejedaniu sa, metabolizmus sa spomaľuje a telo začne mať pocit "núdzového stavu".

Pečeň začne telu vysielať signál, že prijímané kalórie by sa mali premeniť na tuky ako zdroj pre budúci stav núdze. Najčastejšie sa bohužiaľ zhromažďujú v oblasti bruška.

Stačí však aj minimálna aktivita každú hodinu a celému spomínanému procesu zabránite. Ide o naozaj jednoduché činnosti, ako prejsť sa do susednej kancelárie či na toaletu alebo si pod stolom 30 sekúnd kopať fiktívnu futbalovú loptu.

Pomôcť si môžete aj veľmi diskrétnymi cvikmi, ktoré si žiadny z vašich kolegov ani nevšimne.

Na pevné bruško: Sadnite si rovno a stiahnite brušné svaly najviac ako pôjde. Sťahujte svalstvo minimálne 5 sekúnd a potom ho uvoľnite. Toto zopakujte v dvadsiatich intervaloch trikrát za deň.

Na krásne vytvarované stehná: Predstavte si, že sa vám niekto snaží kolená oddeliť od seba a vy s ním v sekundových intervaloch bojujete. Tento cvik zopakujte tri razy za deň.

Pre sexi zadoček: Keď budete vstávať zo stoličky, zdvíhajte sa na päty. Zapojíte tak svaly na zadočku a stehnách.

Ak máte problém s pamäťou, môžete si na vašom počítači alebo telefóne nastaviť alarm, ktorý vás každú hodinu upozorní, aby ste sa trochu hýbali.

Samozrejme, treba myslieť aj na zdravé stravovanie. Tu je pár tipov, ktoré vám pomôžu zhodiť kilá navyše. Namiesto nezdravých krekerov si môžete na mlsanie do práce zobrať oriešky alebo semiačka.

Proteín, horčík, magnézium a vitamín B, ktorý obsahujú obľúbené mandle, kešu, tekvicové či slnečnicové semiačka, udržia cukor v krvi a kortizol na uzde.

Myslite však na to, že obsahujú veľa energie, nemali by ste teda zjesť viac ako hrsť denne. Oriešky a semiačka môžete konzumovať v dopoludnajších hodinách, aby vám pomohli správne odštartovať deň, alebo ak vás prepadne poobednajší útlm.

Na desiatu či olovrant si môžete pripraviť dusenú brokolicu alebo zeler. Sú bohaté na vitamíny a vlákninu a môžete ich jesť v ktorúkoľvek hodinu dňa.

Povolených je zopár kúskov syra, pretože je bohatý na bielkoviny a aminokyselinu tryptofán, ktorá je dôležitá pre stavbu buniek i svalstvo. Taktiež zvyšuje hladinu "šťastného" hormónu serotonínu.

Dobre urobíte, ak si na raňajky alebo obed dáte vajíčko. Obsahuje ideálne množstvo aminokyselín a je skvelým zdrojom proteínu.

Aminokyseliny obsiahnuté v proteíne dodávajú svalom potrebný dusík a udržiavajú ich tak pevnejšie a odolnejšie voči oslabeniu. Dopriať si môžete aj proteínové nápoje.

Banánovo-mandľový shake

1 zrelý banán

hrnček bieleho jogurtu

100ml studenej vody

30g mandlí

hrnček ovsených vločiek

1 odmerka proteínového prášku

Všetky prísady do hladka rozmixujte v mixéri. Tento nápoj je ideálny na ranné nakopnutie tela.

Zdroj: muscleandstrength.com, sheknows.com

Myslite na svoje zdravie aj na Facebooku!

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…