Mýto za päť mesiacov vynieslo vyše 62 miliónov eur
SITA
SITA

Mýto za päť mesiacov vynieslo vyše 62 miliónov eur

Výber mýta za prvých päť mesiacov tohto roka klesol zhruba o 800-tisíc eur.

BRATISLAVA 14. júna - Elektronický výber mýta v máji tohto roka dosiahol 13,91 mil. eur, čo je medziročne viac o 147 tis. eur a 0,8 %. V porovnaní s aprílom príjmy z mýta stúpli o 1,49 mil. eur a 11,9 %.

Agentúru SITA o tom vo štvrtok informoval manažér pre komunikačnú stratégiu a PR mýtnej spoločnosti SkyToll, a.s. Anton Bódis.

Za päť mesiacov mýto vynieslo spolu 62,2 mil. eur, čo v porovnaní s tým istým obdobím minulého roka znamená pokles zhruba o 800 tis. eur a 1,3 %.

Najviac peňazí sa vybralo 9. mája

Za užívanie vymedzených úsekov na diaľniciach a rýchlostných cestách sa v máji na mýte vybralo takmer 9,14 mil. eur a za päť mesiacov 41,55 mil. eur.

Na vymedzených úsekoch ciest I. triedy to bolo v uplynulom mesiaci 4,75 mil. eur a za päť mesiacov 20,66 mil. eur. V rámci tranzitného ticketingu sa v máji vybralo 329,5 tis. eur a od začiatku roka takmer 1,83 mil. eur.

Prevádzkovatelia vozidiel zo zahraničia zaplatili skoro 43 % z celkovej sumy vybraného mýta. Dňom s najvyšším výberom v rámci predošlého mesiaca bol 9. máj, kedy sa na mýte vybralo 698 771 eur. "Je to o 9,9 tis. eur viac oproti doteraz najvyššiemu dennému výberu z 30. augusta 2011," uviedol Bódis. V máji užívalo vymedzené úseky ciest denne v priemere 29 643 vozidiel nad 3,5 tony.

Viac ako 200-tisíc palubných jednotiek

V elektronickom mýtnom systéme k 31. máju SkyToll evidoval 205 595 aktívnych palubných jednotiek, čo je medzimesačne viac o 2 129 kusov. Viac ako 68,6 % aktívnych palubných jednotiek užívali vozidlá zo zahraničia.

Mobilné jednotky vynucovania v máji skontrolovali na spoplatnených úsekoch ciest 202 tis. vozidiel.

Od začiatku tohto roka to bolo celkom 876 tis. vozidiel. Hliadky mýtnej polície riešili počas mája 646 prípadov porušenia zákona o elektronickom mýte a od vodičov zároveň vybrali mýto vo výške 19 380 eur.

Za päť mesiacov tak mobilné hliadky riešili spolu 3 391 prípadov a od vodičov vybrali mýto v celkovej sume 96 748 eur. Prevádzkovateľ mýtneho systému v máji zaevidoval 267 podaní od zákazníkov. Z tohto počtu vyhodnotil 29 podaní ako opodstatnených, v tom istom mesiaci vlani bolo opodstatnených 21 podaní.

Z opodstatnených podaní v minulom mesiaci bolo 13 reklamácií, 14 žiadostí a dva podnety. Za päť mesiacov tohto roka mýtna firma dostala celkom 1 305 podaní. Operátori zákazníckej linky elektronického mýtneho systému prijali v máji necelých 4,7 tis. hovorov a za päť mesiacov okolo 22 tis. hovorov. Mýtny internetový portál zaznamenal v máji 53,9 tis. návštev.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…