Google si pripomína narodenie Zamboniho, otca ľadovej rolby
SITA
SITA

Google si pripomína narodenie Zamboniho, otca ľadovej rolby

Pred 112. rokmi sa v americkom meste Eureka narodil Frank Joseph Zamboni. Muž, ktorého vášňou bol chlad a na ňom vybudoval úspešné impérium s nezvyčajným produktom - ľadovou rolbou.

BRATISLAVA - 16. januára - Za dokonalú úpravu ľadovej plochy na štadiónoch vďačíme rodákovi z Utahu Frankovi J. Zambonimu. Výročie jeho narodenia si v stredu pripomína aj známy internetový vyhľadávač Google.

Frank Joseph Zamboni bol známy svojou húževnatosťou po vynálezoch a chrlil jeden zlepšovák za druhým. V čase, keď si spolu s bratmi Lawrencom a Georgom zriadili v Južnej Karolíne autoopravovňu, skrsol mu nápad s chladiarenskými zariadeniami.

Zamboniho vynálezy sa najskôr týkali mašín na skladovanie mlieka pri nízkych teplotách, neskôr sa k nim pridali prvé chladiarenské autá. Úspech rástol, no Američanovi nedali spávať ľadové plochy na štadiónoch. A tak vymyslel aj prvé rolby.

V roku 1939 vybudovali známi "chladní" bratia ľadovú plochu v Paramounte, jednu z najväčších v Spojených štátoch. Nazvali ju príznačne Iceland. Otvorili ju o rok neskôr a zmestilo sa na ňu 800 korčuliarov. Mala však podobne ako ostatné plochy chybičku krásy - problémy s udržiavaním mrazivého povrchu.

To podnietilo inventorov na hútanie, až sa zrodili prvé prototypy toľko potrebných rolieb. Jadro mašiny bol v roku 1942 traktor, ktorý mal sneh na ľadovej ploche s namontovanými prídavnými prvkami zahladzovať. Ďalší nápad o pár rokov neskôr mal riadenie z vyradeného vojenského auta a pohon predných kolies.

Zamboni sa skrátka snažil vyrobiť stroj, ktorý by sneh zbieral, ľad zahladil a zároveň i polial vodou. Metódou pokus-omyl sa dopracoval v roku 1949 až na patentový úrad s modelom rolby A, tzv. "Model A Zamboni Ice Resurfacer". Napokon sa počítanie nových prototypov skončilo pri písmenku F.

Za povšimnutie stojí klebietka s modelom C, ktorý takmer pripravil svojho "otca" o život. Frank sa totiž na ňom viezol po diaľnici v Kalifornii, keď mu zlyhalo vedenie stroja a on skončil spolu s plechovým tátošom v kríkoch mimo cesty. Našťastie sa ani jemu, ani stroju nič vážne nestalo.

Frank Joseph Zamboni zomrel 28. júla 1988 na rakovinu pľúc. Ešte predtým, ako odišiel na druhý svet, dostal čestný doktorát inžinierstva od Clarksonovej Univerzity v New Yorku. Rovnako ako rolbám bol verný aj svojej žene, s ktorou bol ženatý dlhých 65 rokov.

Jeho firma na výrobu rolieb Zamboni funguje dodnes, vyrába až sedemtisíc kusov strojov ročne a na jej čele stojí Frankov syn Richard.

Informácie pochádzajú zo stránky hokej.sk

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…