Google si pripomína narodenie Zamboniho, otca ľadovej rolby
SITA
SITA

Google si pripomína narodenie Zamboniho, otca ľadovej rolby

Pred 112. rokmi sa v americkom meste Eureka narodil Frank Joseph Zamboni. Muž, ktorého vášňou bol chlad a na ňom vybudoval úspešné impérium s nezvyčajným produktom - ľadovou rolbou.

BRATISLAVA - 16. januára - Za dokonalú úpravu ľadovej plochy na štadiónoch vďačíme rodákovi z Utahu Frankovi J. Zambonimu. Výročie jeho narodenia si v stredu pripomína aj známy internetový vyhľadávač Google.

Frank Joseph Zamboni bol známy svojou húževnatosťou po vynálezoch a chrlil jeden zlepšovák za druhým. V čase, keď si spolu s bratmi Lawrencom a Georgom zriadili v Južnej Karolíne autoopravovňu, skrsol mu nápad s chladiarenskými zariadeniami.

Zamboniho vynálezy sa najskôr týkali mašín na skladovanie mlieka pri nízkych teplotách, neskôr sa k nim pridali prvé chladiarenské autá. Úspech rástol, no Američanovi nedali spávať ľadové plochy na štadiónoch. A tak vymyslel aj prvé rolby.

V roku 1939 vybudovali známi "chladní" bratia ľadovú plochu v Paramounte, jednu z najväčších v Spojených štátoch. Nazvali ju príznačne Iceland. Otvorili ju o rok neskôr a zmestilo sa na ňu 800 korčuliarov. Mala však podobne ako ostatné plochy chybičku krásy - problémy s udržiavaním mrazivého povrchu.

To podnietilo inventorov na hútanie, až sa zrodili prvé prototypy toľko potrebných rolieb. Jadro mašiny bol v roku 1942 traktor, ktorý mal sneh na ľadovej ploche s namontovanými prídavnými prvkami zahladzovať. Ďalší nápad o pár rokov neskôr mal riadenie z vyradeného vojenského auta a pohon predných kolies.

Zamboni sa skrátka snažil vyrobiť stroj, ktorý by sneh zbieral, ľad zahladil a zároveň i polial vodou. Metódou pokus-omyl sa dopracoval v roku 1949 až na patentový úrad s modelom rolby A, tzv. "Model A Zamboni Ice Resurfacer". Napokon sa počítanie nových prototypov skončilo pri písmenku F.

Za povšimnutie stojí klebietka s modelom C, ktorý takmer pripravil svojho "otca" o život. Frank sa totiž na ňom viezol po diaľnici v Kalifornii, keď mu zlyhalo vedenie stroja a on skončil spolu s plechovým tátošom v kríkoch mimo cesty. Našťastie sa ani jemu, ani stroju nič vážne nestalo.

Frank Joseph Zamboni zomrel 28. júla 1988 na rakovinu pľúc. Ešte predtým, ako odišiel na druhý svet, dostal čestný doktorát inžinierstva od Clarksonovej Univerzity v New Yorku. Rovnako ako rolbám bol verný aj svojej žene, s ktorou bol ženatý dlhých 65 rokov.

Jeho firma na výrobu rolieb Zamboni funguje dodnes, vyrába až sedemtisíc kusov strojov ročne a na jej čele stojí Frankov syn Richard.

Informácie pochádzajú zo stránky hokej.sk

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…