Dobré noviny
Na bylinky myslite už teraz. V zime pomôžu vám, aj vášmu štvornohému priateľovi
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Na bylinky myslite už teraz. V zime pomôžu vám, aj vášmu štvornohému priateľovi

Bylinky dokážu pomôcť nielen ľuďom, ale aj psíkom.
Bylinky dokážu pomôcť nielen ľuďom, ale aj psíkom. — Foto: Koláž DN/reprofoto/meurers/pixabay

Bylinky dokážu pomôcť pri zdravotných ťažkostiach nielen ľuďom, ale aj psíkom. Už teraz však treba myslieť na to, že v zime ich budete potrebovať, pretože každý druh dokáže byť užitočným riešením mnohých problémov. Viete, ako môžu byť bylinky nápomocné pre zdravie vašich štvornohých psích miláčikov?

PRAHA 5. septembra - Bylinky sú pokladom pre naše zdravie a používajú sa na desiatky zdravotných problémov, ktoré dokážu potlačiť alebo aspoň zmierniť. Okrem ľudského organizmu však dokážu byť nesmierne užitočné aj pre psíkov.

Výhodou byliniek je to, že keď si ich teraz nazbierate, v zime ako by ste našli. Sušené domáce bylinky dokážu pomôcť pri tráviacich ťažkostiach, nadúvaní, žalúdočných kŕčoch, ako aj pri prechladnutí a iných problémoch. Nejeden človek si chváli ich účinky, no vedeli ste, že môžu byť užitočné aj pre vašich štvornohých miláčikov? Prospievajú ich celkovému zdraviu, napomáhajú hojeniu povrchových rán aj tráveniu.

Bylinky pre psíkov

Mnohé bylinky dokážu pomôcť aj psíkom. Nielen že im týmto spôsobom spestríte stravu, ale ak ju doplníte o tie správne bylinky, môžete im uľahčiť zdravotné problémy, ktoré sa nevyhýbajú ani psíkom. Môžu slúžiť aj ako občasná prevencia, aby boli vaši psíkovia zdraví a v dobrej kondícii. Najkvalitnejšie bylinky sú pritom tie, ktoré si doma sami vypestujete vo vašej záhradke alebo na balkóne, nájdete ich však aj hotové v špecializovaných predajniach.

Ktoré bylinky treba použiť pri týchto zdravotných problémoch?

Prechladnutie

Nádcha je jedným z tých zdravotných problémov, s ktorými sa môžu stretnúť nielen ľudia, ale aj psíkovia. Čo vtedy robiť? Pomáha harmanček, skorocel aj echinacea. Psíkom je vtedy vhodné podávať sirupy vyrobené z týchto byliniek, ktoré sú určené pre psov s nachladnutím, alebo im môžete do peliešku nakvapkať niekoľko kvapiek harmančekovej tinktúry, aby sa im uvoľnili dýchacie cesty. Ak ho trápi kašeľ, posypte mu krmivo bazalkou, píše portál Lidovky.cz.

Žalúdočné problémy

Ak má váš psík problémy s trávením, môžete mu prisypať do krmiva trochu oregana, ktoré je bohaté na vitamíny a minerály. Na podráždený psí žalúdok pomáha aj zázvor, ktorý ho pomôže upokojiť a zároveň má aj protirakovinové účinky, uvádza portál Pet Guide.

Oslabená imunita

Šípky sú zase bohatým zdrojom vitamínu C a A, ktoré môžu psíkovi pomôcť podporiť oslabenú imunitu.

Hojenie rán

Ak sa vám stane, že sa váš psík poraní, uvarte harmančekový čaj a ranu v ňom trochu vykúpte. Pomáha podobne ako aj u ľudí.

Cestovná nevoľnosť aj nadúvanie

Ak potrebujete utíšiť bolesti žalúdka vášho psíka, plynatosť, prípadne trpí nevoľnosťou, ktorá môže byť spôsobená aj tým, že neznáša dobre cestovanie, môžete siahnuť po mäte, píše magazín Modern Dog. Stačí však malé množstvo.

Proti stresu a úzkosti

Pre psíkov môže byť navyše užitočná aj bazalka, tak keď budete nabudúce používať do varenia čerstvú bazalku, môžete štipkou posypať aj večeru vášho psa. Má antivirusové, antimikrobiálne aj antioxidačné účinky. Táto bylinka tiež dokáže zmierniť dopad artritídy a je užitočná aj pri zápalových ochoreniach čriev. V neposlednom rade medzi jej výhody patrí to, že dokáže psíkovi pozdvihnúť náladu a znížiť jeho stres a úzkosť.

Treba mať však na pamäti, že všetko musíte používať s mierou a byliniek stačí aj málo, pretože majú výraznú chuť, zvlášť ak sú sušené. Ak máte doma malého psíka a chcete mu potravu posypať bylinkami, stačí mu štvrť čajovej lyžičky. Pri psíkoch od 5 do 9 kilogramov môžete použiť pol čajovej lyžičky, pri psíkoch do 23 kilogramov môžete použiť celú čajovú lyžičku. Pri väčších plemenách to môžu byť aj dve čajové lyžičky. Ak sa rozhodnete svojmu psíkovi uvariť bylinkový čaj, mal by byť slabší, ako keby ste ho varili pre seba. Ak však váš psík trpí nejakým vážnejším ochorením, radšej sa poraďte aj ohľadom byliniek s vaším zverolekárom.

Už ste čítali?