Minister Čaplovič zmenil názor, povolí ďalšiu vysokú školu
SITA
SITA

Minister Čaplovič zmenil názor, povolí ďalšiu vysokú školu

Podľa ministra školstva Dušana Čaploviča je Slovensko otvorené príchodu aj ďalších prestížnych vysokoškolských pracovísk, ktoré by boli garantom kvalitnej výučby a vysokoodborného vedeckého zázemia.

BRATISLAVA 14. júna - Minister školstva Dušan Čaplovič navrhuje povoliť vznik súkromnej Vysokej školy Goethe Uni Bratislava.

Pri svojom nástupe do funkcie pritom deklaroval, že za jeho pôsobenia nedostane zelenú žiadna súkromná škola.

V máji, keď vláda na ministrov návrh zamietla vznik Vysokej školy filmovej tvorby a multimédií, Čaplovič vyhlásil: "Je to jedno veľké avízo pre tých, ktorí chcú vznikať v najbližšom období, aby tie návrhy ani nepodávali, pretože máme dostatok vysokých škôl".

Vznik Goethe Uni obhajuje tým, že ide o prestížnu školu. "Slovensko potrebuje kvalitné školstvo. Preto som navrhol schváliť pôsobenie tejto súkromnej vysokej školy, ktorá má väzbu na univerzitu z Frankfurtu nad Mohanom a patrí medzi najlepšie univerzity,“ argumentuje Čaplovič.

Očakáva, že vznik tejto školy ocenia aj študenti, "ktorí budú môcť študovať atraktívne odbory v nemeckom jazyku".

Prídu zahraniční lektori

Čaplovič obhajuje školu aj tým, že vďaka nej k nám prídu zahraniční lektori a škola bude vzdelávať študentov nielen zo Slovenska ale aj z Českej republiky, Rakúska, Maďarska a Poľska.

Podľa Čaploviča je Slovensko otvorené príchodu aj ďalších prestížnych vysokoškolských pracovísk, ktoré by boli garantom kvalitnej výučby a vysokoodborného vedeckého zázemia.

„Ak v budúcnosti príde takýto návrh, budem to hodnotiť veľmi pozitívne. Myslím si, že konkurencia z medzinárodného prostredia kvalitných univerzít je aj tlakom na kvalitu vzdelávania v celom našom vysokoškolskom prostredí,“ uzavrel Čaplovič.

Žiadosť o registráciu školy podala Goethe Uni, a. s., ktorá sa ešte ako Unicenter International, a. s. neúspešne pokúsila získať štátny súhlas na vznik monofakultnej školy Unicentrum - Medzinárodnej vysokej školy manažmentu v Piešťanoch.

Vláda v októbri 2010 jej vznik zamietla s odôvodnením, že v danej oblasti už vzdelávajú viaceré iné školy.

Vtedy sa zakladatelia snažili získať akreditáciu na program kúpeľníctvo a hotelierstvo v študijnom odbore cestovný ruch. Člen predstavenstva Goethe Uni, a. s. Peter Slivka agentúre SITA v októbri 2011 povedal, že tentoraz ide o nový a kvalitnejší projekt s novým pedagogickým obsadením a bude partnerskou inštitúciou renomovanej vysokej školy so sídlom vo Frankfurte nad Mohanom.

Tri študijné programy

Akreditačná komisia súhlasila s udelením štátneho súhlasu Vysokej škole Goethe Uni Bratislava, ktorej štatutárom je Stefan Wolf, pre tri študijné programy na bakalársky aj magisterský stupeň štúdia v dennej aj externej forme.

Odporúča súhlasiť so vzdelávaním v študijnom programe podnik v svetovom hospodárstve v študijnom odbore 3.3.18 medzinárodné podnikanie, tiež v študijnom programe cestovný ruch – kúpeľníctvo a hotelierstvo v študijnom odbore 8.1.1 cestovný ruch a v študijnom programe mediálna a marketingová komunikácia v študijnom odbore 3.2.3 masmediálne štúdiá.

Ministerstvo školstva mimoriadne rozhodne o študijnom programe podnik v svetovom hospodárstve v odbore 3.3.18 medzinárodné podnikanie, keďže podľa Sústavy študijných odborov Slovenskej republiky je možné v tomto študijnom odbore uskutočňovať iba študijné programy v druhom a treťom stupni.

"Ministerstvo školstva po udelení štátneho súhlasu rozhodne o registrácii vnútorných predpisov," píše sa v materiáli, ktoré minister predložil na medzirezortné pripomienkové konanie.

V súčasnosti pôsobí na Slovensku 20 verejných, tri štátne a dvanásť súkromných vysokých škôl. Vzdelávanie poskytujú aj štyri zahraničné vysoké školy, všetky z Českej republiky.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…