A bolo svetlo...
Dobré noviny
Dobré noviny

A bolo svetlo...

Svetlo je nevyhnutným predpokladom našej existencie na Zemi. Okrem toho, že bezprostredne súvisí s naším fyzickým zdravím, veľmi významne ovplyvňuje aj našu duševnú rovnováhu a celkové psychické rozpoloženie.

Účinky svetla pozná človek od nepamäti. Slnečné svetlo, striedajúce sa s nocou a svitom Mesiaca, slúžilo ako prvý nástroj orientácie v čase. Nedostatok slnečných lúčov počas úrodných mesiacov predstavoval skazu a naopak jeho dostatok bol požehnaním. Terapia svetlom sa stáročia používala na liečbu najrôznejších ochorení a dokonca je uznávaná mnohými odborníkmi aj dnes. Môžeme predpokladať, že práve vďaka svojim kvalitám a účinkom na ľudský život a prírodu, sa svetlo oddávna spájalo s božstvami a ľudia vzdávali vďaku za tento dar z nebies.

V priebehu posledných desaťročí sa ľudstvo priblížilo k tomuto prírodnému zázraku. Vynález žiarovky a elektrickej energie umožnil, že človek a jeho život nemusel byť ďalej závislý len na dennom svetle, ale vďaka umelému osvetleniu dokázal aktívne žiť, pracovať a tvoriť aj počas tmy. Umelé osvetlenie sa postupom času stalo dostupným pre všetkých obyvateľov a svietidlá sa stali neodmysliteľnou súčasťou našich životov. 

Doba pokročila natoľko, že dnešný človek nie len považuje umelé osvetlenie za samozrejmosť, ale veľmi starostlivo zvažuje aj jeho formu. Najmä pokiaľ ide o naše domácnosti, starostlivo zvažujeme, aké osvetlenie zvolíme a ako ho vhodne rozmiestnime v priestore. Či už ide elegantné stojace svietidlá, detské svietidlá s úsmevnými motívmi alebo kvalitné stolné lampy, ktorých svetlo nás sprevádza najmä pri práci. Pre mnohých ľudí, ktorí si zariaďujú svoje obydlia, predstavuje výber svietidiel povestnú poslednú čerešničku na torte predtým, ako sa nasťahujú do svojho vysnívaného domova.

Výber vhodných svietidiel, ktoré dotvárajú jedinečnú atmosféru našich domov, je významným predpokladom toho, ako sa v nich budeme cítiť a akým dojmom budú naše "kráľovstvá" pôsobiť. Ak teda plánujete renováciu bytu, zariadenie novopostaveného domu či jednoducho uvažujete o menšej zmene či inovácii, výber svietidiel by ste rozhodne nemali podceniť. Určite vám pomôže široká ponuka svietidiel na trhu, mnohé špecializované predajne alebo internetové predajne, v ktorých si môžete ponuku svietidiel pohodlne prezrieť v pokoji vášho domova.

Pokrok umožnil človeku vyrábať svetlo a vniesť ho do jeho domova. Samozrejme, umelé svetlo nemôže byť nikdy náhradou toho prirodzeného. Stalo však nenahraditeľnou súčasťou našich životov a domovov. Práve preto sa snažíme, aby svetlo toho nášho domova bolo jedinečné a dotváralo jeho neopakovateľnú atmosféru.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…