Cez víkend budú sčítavať vodné vtáctvo
SITA
SITA

Cez víkend budú sčítavať vodné vtáctvo

V prípade záujmu o zapojenie sa do monitoringu vtáctva uvítajú ornitológovia ďalších dobrovoľníkov, ktorí môžu prispieť pomocou na rôznych miestach Slovenska.

BRATISLAVA 12. januára - Najbližší víkend upriamia ornitológovia pozornosť na kŕdle zimujúceho vodného vtáctva, ktoré k nám prilietajú zo severu.

Uskutoční sa totiž medzinárodné sčítanie zimujúceho a migrujúceho vodného vtáctva, agentúru SITA o tom informoval Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

Sčítanie vtákov prispieva k poznaniu vývoja populácií vtáčích druhov v Európe a jeho cieľom je aj sledovanie vplyvu viacerých faktorov na vodné vtáctvo.

Zapojiť sa môžu aj dobrovoľníci

Na Slovensku sa na akcii zúčastnia desiatky ornitológov a dobrovoľníkov. V prípade záujmu o zapojenie sa do monitoringu vtáctva uvítajú ornitológovia ďalších dobrovoľníkov, ktorí môžu prispieť pomocou na rôznych miestach Slovenska. Informácie nájdu na webstránke Slovenskej ornitologickej spoločnosti/ BirdLife Slovensko - vtaky.sk.

Vodné vtáctvo sa sčítava v Európe, Ázii, Afrike a Amerike.

"Ide o najstarší monitorovací program v Európe, ktorý je zároveň aj najpopulárnejšou a najrozšírenejšou dobrovoľníckou aktivitou. Sčítaním zhromaždených vtákov na relatívne malom priestore je možné sledovať vývoj populácií a početnosti druhov, ktoré hniezdia rozptýlene na veľkých rozlohách a nie je možné sčítať ich počas hniezdenia. Na základe týchto výsledkov sa následne určí, ktoré vtáky patria medzi ohrozené a ktorých populáciám sa darí," informoval Gúgh.

Na Slovensku sa podľa koordinátorky sčítania zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko Kataríny Slabeyovej na sčítaní zúčastňuje približne 250 ornitológov, ktorí monitorujú vyše 500 lokalít, 2 500 km vodných tokov a 200 km2 vodných plôch.

"Pravidelné celoplošné sčítanie vodného vtáctva na vytýčených plochách a tokoch sa na Slovensku koná už 24. rok. Vďaka pomoci sčítavateľov patrí Slovensko medzi krajiny s najefektívnejšie realizovaným zimným sčítaním v Európe," cituje ďalej tlačová správa Slabeyovú.

Očakávajú výskyt niekoľkých tisícov vtákov

Migrujúce a zimujúce populácie vodných vtákov sa budú sčítavať na všetkých významných vodných tokoch a plochách. Podľa Jána Gúgha ornitológovia očakávajú výskyt niekoľkých desiatok tisícov vtákov.

"Medzi najpočetnejšie patria kačice divé, chochlačky vrkočaté, hlaholky severské či husi bieločelé. Medzi kŕdľami početných vodných vtákov sa vyskytujú aj vzácnejšie druhy, napríklad turpany tmavé, chochlačky morské, potápače malé i potáplice," vysvetlil Gúgh.

Ako dodal, sčítavania v jednotlivých regiónoch Slovenska majú svoje špecifiká. Kým na väčších tokoch a plochách na juhu sú typické početnejšie kŕdle kačíc či husí, v severnejších oblastiach na malých tokoch je vtáctva pomenej, avšak sčítavateľov potešia také zaujímavé druhy, akým je napríklad vodnár potočný. Ďalšie informácie sú zverejnené na - http://www.vtaky.sk/stranka/95-Zimne-scitanie.html.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…