Dobré noviny
10 vecí, ktorými si nevedome poškodzujete chrbticu
Radka Turoňová
Radka Turoňová

10 vecí, ktorými si nevedome poškodzujete chrbticu

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Youtube/Back pain

Ľudia si pomaly a systematicky poškodzujú chrbticu, pričom o tom ani nemusia vedieť. Následná bolesť chrbta je jednou z najrozšírenejších bolestí, ktoré sa často menia na chronické. Nemusí byť za tým pritom žiadne ochorenie, ale len nesprávne návyky či činnosti, ktoré si ľudia osvojili. Toto je 10 najčastejších vecí, ktorými si poškodzujeme chrbticu.

Ľudia sú nepoučiteľní a tak si pomalé poškodzovanie chrbta privodia bežnými činnosťami. O niektorých sa pritom dlhodobo vedú debaty o tom, ako škodia. Bohužiaľ, ak ich budete praktizovať aj naďalej a nedodržiavať pár zásad, chrbát vás môže následne potrápiť kedykoľvek. V niektorých prípadoch môžu byť za tým i nadváha či vek, preto je potrebné okamžite nastaviť svojmu životnému štýlu zrkadlo.

1. Dlhé sedenie

Veľmi častá príčina, ktorá je zodpovedná aj za stuhnutie svalstva. Dlhé sedenie či už pri cestovaní alebo v práci môže byť aj nebezpečné, vraj škodí rovnako ako fajčenie. Veľa ľudí má však sedavé zamestnanie a pracovať sa predsa musí. No to neznamená, že sa s tým nedá nič robiť. Správne kreslo je už samozrejmosťou u väčšiny zamestnávateľov, no nezabúdajte na to, aby ste sedeli vzpriamene. Takisto si treba robiť aj časté prestávky. Prejsť sa – optimálne po schodoch, ponaťahovať si svaly i veľa piť. Ak je to možné, skúste na chvíľu kreslo vymeniť za fit loptu.

Počas cestovania sa prechádzať príliš nedá, to však závisí od dopravného prostriedku. Skúste si aspoň ponaťahovať svaly a veľa piť. Ak sa dá, prejdite sa po chodbe, to je možné vo vlakoch i v lietadle, kde si môžete odskočiť aspoň na toaletu. Ak cestujete autobusom, využite povinnú prestávku, ktorú niektoré spoje majú a vyjdite na čerstvý vzduch. Pri ceste autom si môžete urobiť oddych kedykoľvek, počas ktorého sa môžete ponaťahovať a prejsť.

2. Stres

Stres neprospieva zdraviu celkovo, a tým máme na mysli nielen psychické zdravie, ale i to fyzické. Ak ste v strese, svaly stuhnú a to spôsobuje nepríjemné pocity. Samozrejme, najmä v dnešnej uponáhľanej dobe sa mu nedá úplne vyhnúť, ale môžete si pomôcť aj sami. Dožičte si dostatok vitamínov, urobte si čaj, zhlboka dýchajte a cvičte alebo meditujte. Pomôže aj masáž, pri ktorej uvoľníte nielen telo, ale aj myseľ.

3. Fajčenie

O tom, že fajčenie je pre ľudský organizmus škodlivé, sa netreba zdĺhavo rozpisovať. Všetci totiž veľmi dobre poznajú jeho negatívne účinky. No okrem nich neprospieva ani chrbtu. Odborníci totiž upozorňujú, že fajčiarom sa nemusí dostať dostatok živín, čo ovplyvňuje aj oblasť chrbta a jeho následnú bolesť môže vyvolať i fajčiarsky kašeľ.

4. Nesprávne prevedené cviky

Cvičenie je skvelé a navyše veľmi trendové, keďže sa mu venuje čoraz viac ľudí. No okrem peknej postavy a dobrého pocitu môže spôsobiť aj opačný efekt. Nesprávne prevedeným cvikom si totiž môžete ublížiť. Niektorí ľudia, najmä tí, ktorí trpia bolesťami krčnej chrbtice, by si mali odpustiť napríklad sed-ľah, hoci sa pripravia o jednoduchú cestu k plochému bruchu. Riskantné môže byť aj dvíhanie ťažkých závaží a správnu polohu by ste mali ovládať i pri drepoch. Ak nemáte istotu, poraďte sa s odborníkom, no hlavne vykonávajte cviky správne. Hýbať sa je však dôležité a chrbát si ľudia poškodzujú aj nečinnosťou, ak nemajú žiadny pohyb či kondíciu. 

5. Zlé opätky

Ani nízke, no ani príliš vysoké. Optimálne je vraj výšku podrážky striedať. Neustále nosenie plochých podrážok neprospieva rovnako ako nosenie „šteklov“. Každý z nás by mal mať viac obuvi a tú striedať. 

Foto: flickr.com/Fashionby He

6. Nesprávny matrac

Kúpiť si správny matrac môže byť poriadne umenie. Najmä, keď natrafíte na príliš mäkký alebo príliš tvrdý. Preto by ste mali jeho výberu venovať dostatok času, no po istom časovom období ho aj vystriedať. Kvalitný matrac niečo stojí, no ak nechcete škodiť chrbtici, mali by ste sa poobzerať po novom. 

7. Nadváha

Ak trpíte obezitou spôsobenou tým, že ste sa jednoducho „vypapkali“, je načase zmeniť životný štýl, prekopať jedálniček a cvičiť. Samozrejme, nadváhou trpia ľudia aj vtedy, keď za ňu tak celkom nemôžu a pribrali napríklad kvôli chorobe či braniu istých liekov. Veľká váha však môže vytvárať na chrbát tlak. Ak ju viete ovplyvniť, neváhajte, ak nie, aj tak veďte čo najzdravší životný štýl. Nezabúdajte na vitamíny a pohyb. Ak budete len sedieť a ležať v neprirodzenej polohe pred počítačom, chrbtu nijako nepomôžete.

8. Ťažká taška

Ortopédi a maséri sú priam zhrození i naštvaní, keď to vidia. Ženy s obrovskou a ťažkou kabelkou v ruke či na pleci. Okrem toho, že to musí byť nepohodlné, tak to aj neprirodzene zaťažuje jednu stranu chrbtice. Niečo podobné sa deje aj vtedy, keď idete na nákup a nesiete ho v jednej ruke. Chrbticu zaťažuje tiež príliš ťažký batoh. Riešenie je pritom jednoduché – snažte sa to eliminovať. Tašky by ste mali nosiť cez rameno a nesnažiť sa do nich napchať pomaly celý dom či kanceláriu. Batohy sa tiež odporúčajú, no rozhodne nie extrémne ťažké a je potrebné mať správne utiahnuté ramenné popruhy.

9. Zlý spánok

Respektíve poloha, v ktorej ste v noci spali. Určite aj vy poznáte ten známy pocit, keď si niečo „zaležíte“. Možno ste spali naozaj v prapodivnej polohe a ani o tom neviete. Tak sa aspoň snažte, aby ste mali vhodný vankúš a podmienky na spanie. O spánok sa tiež pokúšajte v normálnej polohe už od začiatku.

10. Starnutie

Posledný bod síce neovplyvníte a ani neplatí doslova, že vyšší vek poškodzuje chrbticu. Skôr sú to návyky alebo zlozvyky z mladosti, ktoré to telu po rokoch spočítajú. Podľa odborníkov je potom bolesť chrbta častejšia, čím ste starší. Začať môže dokonca už v tridsiatke. Preto je dôležité udržiavať sa vo forme už v mladšom veku a dávať si pozor na prehrešky. Keď sú ľudia mladí, hovoria si, že sa im ešte všeličo prepečie a telo odpustí, no nemusí to byť celkom tak. 

Už ste čítali?