O Pražský hrad zabojuje Miloš Zeman s Karlom Schwarzenbergom
SITA, Dobré noviny
SITA, Dobré noviny

O Pražský hrad zabojuje Miloš Zeman s Karlom Schwarzenbergom

Podľa neoficiálnych výsledkov prezidentské voľby v Česku priniesli senzáciu. Favorit Jan Fischer do druhého kola nepostúpil.

PRAHA 12. januára - Víťazom prvého kola českých prezidentských volieb by sa mal stať expremiér Miloš Zeman. Po spočítaní 99 percent okrskov vedie s 24,27 percentami.

Na druhom mieste sa nachádza minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg, ktorý má 23,25 percenta. Bývalý predseda vlády Jan Fischer získal 16,41 percenta a Jiří Dienstbier 16,16 percenta hlasov.

Okrem spomínaných na post prezidenta kandidovala aj Jana Bobošíková (2,40%), Táňa Fischerová (3,22 %), Vladimír Franz (6,84 %), Zuzana Roithová (4,95 %) a Přemysl Sobotka (2,46 %). Víťaz nahradí vo funkcii Václava Klausa, ktorému mandát skončí 7. marca.

O historicky prvú voľbu prezidenta bol veľký záujem. Podľa Českého štatistického úradu sa bude celková účasť voličov pohybovať okolo 61,2 percenta. O nástupcovi Václava Klausa sa rozhodne v posledný januárový víkend.

V stiesnených priestoroch pražskej reštaurácie na Hradčanoch sledoval volebný tím Miloša Zemana spočítavanie výsledkov prvého kola prezidentskej voľby v ČR.

Ako uvádza tlačová agentúra Mediafax, v miestnosti veľkej 4 x 9 metrov sa nachádzalo 40 novinárov, podľa Českej televízie ich bolo 70.

"Dobrých ľudí sa všade veľa zmestí. Tu sme tvorili predvolebnú kampaň a tu chcem aj ostať," uviedol pre médiá Martin Nejedlý zo Zemanovho tímu, podľa ktorého je vysoká volebná účasť dôkazom toho, že Česi sú znechutení z politiky.

Samotný Zeman sa po sčítaní 98 percent volebných okrskov poďakoval voličom a zároveň ich požiadal, aby išli voliť aj v ďalšom kole. Podľa neho bude nasledujúce hlasovanie súbojom pravice a ľavice.

"Saint-Exupéry napísal: Každý má zodpovednosť za svoju ružu. Pan Schwarzenberg má zodpovednosť za túto vládu, za Miroslava Kalouska. Dúfam, že som bol prvý, kto Kalouska prirovnal k ruži," povedal Zeman na margo ministra financií a podpredsedu strany TOP 09 Miroslava Kalouska, ktorý patrí k najkritizovanejším členom Nečasovej vlády.

 

Video: Predvolebný TV spot Miloša Zemana

Zemanov protivník v 2. kole prezidentských volieb v Česku Karel Schwarzenberg v reakcii na výsledky hlasovania povedal, že predstavuje budúcnosť a nádej.

"Miloš Zeman je veľký politický profesionál, ale zosobňuje politiku za posledných 10 - 15 rokov," povedal súčasný šéf českej diplomacie a dodal: "Nesľubujem žiarivé zajtrajšky, nedúfam, že budeme zemský raj na pohľad, ale urobím všetko, aby bola Česká republika úspešná krajina v srdci Európy."

Prezidentský kandidát Jan Fischer po 16:00 hod. priznal sklamanie z tretieho miesta a komentoval ho s pokorou: "Výsledky je potrebné rešpektovať, cítim určitú mieru sklamania." Herečka Eva Hrušková, ktorá Fischera otvorene podporovala, naznačila, že za neúspechom jej favorita môže byť zlý záver kampane.

 

Video: Predvolebný TV spot Karla Schwarzenberga

Kandidát najsilnejšej opozičnej strany Jiří Dienstbier z ČSSD rovnako priznal porážku. "Dobrá voľba pre ľavicového voliča v druhom kole nie je, musia sa rozhodnúť pre menšie zlo," cituje Dienstbiera portál čt24.cz. Svoje ďalšie kroky bude najskôr konzultovať so stranou.

Zároveň ostro obvinil víťazov prvého kola historického plebiscitu v Česku. "Miloš Zeman je napojený na pražské mafiánske prostredie, Karel Schwarzenberg je predsedom jednej z koaličných strán. Najviac by som sa s ním zhodol v pohľade na európsku integráciu," dodal.

Sklamanie vyjadril aj premiér Petr Nečas, keďže kandidát jeho strany ODS Přemysl Sobotka získal iba minimálnu podporu voličov a skončil na predposlednom mieste.

Profil Miloša Zemana

Vyštudovaný ekonóm Miloš Zeman bol členom komunistickej strany, do ktorej vstúpil v čase uvoľňovania pomerov vo vtedajšom Československu, ktoré ukončila invázia vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968.

O dva roky ho zo strany vylúčili. Opäť sa zaktivizoval počas Nežnej revolúcie, keď sa zapájal sa do činnosti Občianskeho fóra. O komunizme sa neskôr vyjadril, že "jeho pád sa začal v roku 1969 pristátím Američanov na Mesiaci".

Zeman bol zástancom udržania spoločného štátu a navrhol vznik česko-slovenskej únie, čo podporovalo aj slovenské HZDS, proti bola však najsilnejšia česká strana ODS. V roku 1993 sa stal predsedom ČSSD, ktorú v roku 1998 doviedol k historickému volebnému víťazstvu. Zeman však mohol stáť na čele jednofarebnej menšinovej vlády len vďaka tvrdo kritizovanej takzvanej opozičnej zmluve, ktorá mu zabezpečila podporu ODS na čele s expremiérom Václavom Klausom. Zemanova vláda vydržala celé štyri roky, čo sa odvtedy žiadnemu českému premiérovi nepodarilo.

V roku 2002 však už Zeman nekandidoval a vzdal sa aj postu predsedu ČSSD. O rok neskôr sa pokúsil získať prezidentský úrad, no v tajnej voľbe v parlamente vypadol už v prvom kole, keď ho nepodporili ani jeho niekdajší spolustranníci. Následne sa zo spoločenského života stiahol. Naďalej však pretrvávali verejné spory s jeho nástupcami na predsedníckej stoličke.

Tvrdo kritizoval Vladimira Špidlu, Stanislava Grossa a nakoniec aj Jiřího Paroubka a práve ostré hádky s ním v roku 2007 vyvrcholili Zemanovým vystúpením z ČSSD. V roku 2012 však oznámil svoju prezidentskú kandidatúru, v ktorej ho podporili komunisti aj odchádzajúci prezident Klaus, ktorého Zeman označil za "jediného silného protihráča, ktorého v českej politike stretol".

Zemanova politická kariéra je poznačená korupčnými aférami či snahami o zdiskreditovanie jeho odporcov. Preslávil sa však najmä svojím charakteristickým rečníckym štýlom a často tvrdými slovnými útokmi najmä na novinárov, medzi ktorými je podľa neho "najväčší počet hlupákov na štvorcový meter". Novinárov dokonca označil za "hnoj či fekálie". Známy je aj jeho výrok na margo Kosova, ktoré označil za "teroristickú islamskú diktatúru financovanú narkomafiami".

Zeman je ženatý, má dve deti, jedno z prvého manželstva. Žije na Vysočine. Známy je ako milovník becherovky a piva, pričom, ako sa vyjadril, "alkoholikom nie je ten, kto pije, ale ten, kto nevie piť". O sociálnej demokracii povedal, že "nezachraňuje neschopných, ale pomáha neschopným, aby sa stali schopnými". V roku 2005 vydal knihu Jak jsem se mýlil v politice, v ktorej zhrnul svoje skúsenosti a zážitky. Kniha sa stala bestsellerom roka.

Minúta po minúte: Priama voľba prezidenta Českej republiky

16:40 Hymna v prejave Karla Schwarzenberga

V momente, keď bolo jasné, že Karel Schwarzenberg postúpi do II. kola prezidentských volieb, predstúpi pred svoj štáb s prejavom. V jeho polovici ho doplnil hymnou.

 

16:38 Zemanova výhra o percento

Rozdiel medzi Schwarzenbergom a Zemanom je menej ako jedno percento. Zeman ale nemôže byť predbehnutý.

16:28 Zeman zablahoželalSchwarzenbergovi: Bude to súboj ľavice a pravice

Miloš Zeman zablahoželal Schwarzenbergovi k druhému miestu v I. kole prezidentských volieb. Zároveň mu neváhal vyslať bojovne ladený pozdrav, keď reagoval na Schwarzenbergove slová, ktorými Zemana označil za kandidáta spojeného s minulosťou posledných desiatich až pätnástich rokov. „V minulých deseti letech to určitě nebylo, protože jsem byl mimo politiku. A ano, v předchozích pěti letech tady byla stabilní vláda, která vyvedla tuto zemi z krize. Chtěl bych tedy souhlasit v jedné věci. Jsem spojen s minulostí, je to pravda. Ale na druhou stranu bych chtěl panu Schwarzenbergovi říci, že jeho já pokládám za muže přítomnosti. Muže, který jako ministr a první místopředseda vlády hlasoval pro důchodovou reformu, pro zvýšení cen potravin a léků, pro církvení restituce. On je mužem přítomnosti," povedal Zeman. Zeman tiež vo svojom prejave prirovnal druhé kolo voľby k priamej voľbe vo Francúzsku. „Bude to boj kandidáta pravice a levice. Podobně jako ve Francii, tedy Sarkozy versus Hollande," povedal Zeman.

16:06 Ľudovci podporia Schwarzenberga

"Senátorský klub KDU-ČSL podporí v druhom kole Karla Schwarzenberga." ČTK to povedal predseda klubu Petr Šiler.

15:57 Kandidáti II. kola: Zeman a Schwarzenberg

Po 90% spočítaných hlasov je isté, že do druhého kola prezidentských volieb postúpia Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg.

15:51 Schwarzenberg: Zeman je minulosť

Kandidát TOP 09 Karel Schwarzenberg po 80 percentách spočítaných hlasov prehlásil, že Miloš Zeman je minulosť. Verí, že ak zasadne do prezidentského kresla, bude sa snažiť, aby heslo Pravda víťazí zodpovdalo skutočnosti. V štábe ministra zahraničia je eufória, Schwarzenbergov prejev doplnila hymna a mohutný potlesk.

15:50 Fischer uznal porážku

Jan Fischer uznal, že prezidentom sa už nestane. "Fakta je potřeba respektovat. Osobní míra zklamání tam je, ale co s tím," povedal. Na analýzu toho, kde sa stala chyba, je vraj skoro. Zatiaľ však nepovedal, koho podporí. "To je ještě předčasné, v této fázi to neřeknu," povedal ČT.

15:37 Hlasy Roithovej dostane Schwarzenberg

Zuzana Roithová podporí v druhom kole Karla Schwarzenberga, povedala štábu ČT.

15:35 Kto kde víťazí?

Zeman vedie ve všetkých krajoch okrem Prahy a Kráľovohradecka.

15:31 Voliť sa bude aj o 14 dní

V súčasnosti je jasné, že v 1. kole nový nástupca prezidenta Václava Klausa zvolený nebude. K volebným urnám tak pôjdu voliči ešte 25. a 26. januára. Medzi kým si budú vyberať, bude jasné za niekoľko hodín.

15:27 Na Slovensku hlasovalo 250 ľudí

Na českej ambasáde na Slovensku sa prvého kola zúčastnilo 250 voličov. Účasť tak bola výrazne nižšia než v parlamentných voľbách konaných pred troma rokmi. Podľa dostupných údajov z roku 2010 býva na Slovensku asi 9000 Čechov.

15:21 Sčítaných je 60 percent hlasov: Schwarzenberg uteká Fischerovi

Po sčítaní 60 percent hlasov stále vedie Miloš Zeman s 25, 25 percentami hlasov. Druhý je Karel Schwarzenberg s 20,65 percentami, ktorý sa vzďaľuje od tretieho Jana Fischera. Ten má 17,26 percent. Atmosféra v TOP 09 je výborná.

15:17 Sobotka: Mojím kandidátom pre druhé kolo bude Schwarzenberg

"Někteří se báli, aby ty hlasy úplně nepropadly, hlasy pravice získal Karel Schwarzenberg. Děkuji svému volebnímu štábu a voličům, kteří mi dali hlas," prehlásil sklamaný Přemysl Sobotka v rozhovore pre Radiožurnál. "Schwarzenbergovým voličům bylo z paměti vymazáno, že je členem vládní strany, mně ta ODS zůstala," povzdychol si Sobotka. Pokiaľ sa dostane Karel Schwarzeberg do druhého kola, bude podľa Sobotku "jeho kandidátom."

15:09 Sobotka: Nechcem, aby zvíťazila ľavica

Přemysl Sobotka je z deoterajších výsledkov, podľe ktorých je až na samom konci predbežného poradia veľmi rozladený. "Je to pro mě velké zklamání," priznal novinárom. Svoju kampaň však za neúspěšnú nepovažuje. "Nechci, aby zvítězila levice," odpovedal na otázku, koho by mali voliči vybrať v druhom kole.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…