Prestaňte s fajčením - dôvody, ktoré nesúvisia s pľúcami
SITA
SITA

Prestaňte s fajčením - dôvody, ktoré nesúvisia s pľúcami

Fajčenie ako hrozbu pre pľúca mnohí berú na ľahkú váhu - veď čo oči nevidia, to srdce nebolí. Život bez cigariet má však mnoho ďalších výhod.

BRATISLAVA 11. januára - Fajčiari sa často milovaných cigariet odmietajú vzdať napriek zdravotným argumentom, keďže ich všetky donekonečna omieľané hrozby o rakovine pľúc už unavujú a pripadajú vám príliš nereálne.

My vám však prinášame niekoľko dôvodov, prečo vyfajčiť svoju rozlúčkovú cigaretu, ktoré zmenia váš život okamžite a nie sú len nejakou vzdialenou hrozbou.

V prvom rade budete menej nervózni. Fajčiari si často myslia, že práve vďaka cigaretám sú pokojnejší a menej ich ničí stres. Nedávna štúdiia pritom ukázala, že menej nervózni sú práve tí ľudia, ktorí prestali fajčiť. Tí, ktorým sa prestať nedarí, sú naopak z dlhodobého hľadiska nervóznejší.

Poďakujú sa vám aj vaše ústa. Bez cigariet výrazne ubudnú problémy s pokazenými zubmi či zničenými ďasnami, nehovoriac o zákernej rakovine ústnej dutiny. Istá štúdia dokázala, že u fajčiarov existuje dvojnásobné riziko problémov týkajúcich sa úst, zubov či ďasien, ako u tých, ktorí nikdy nefajčili.

Ďalším obrovským plusom je zlepšenie vášho sexuálneho života. Je totiž dokázané, že fajčenie znižuje chuť na sex u mužov i u žien. Sexuálny apetít priamo ničí nikotín - je jedno, akým spôsobom sa do vášho tela dostal.

A páni, je tu ďalšia skutočnosť, ktorá by vás mohla zaujímať. Bez cigariet vás totiž čaká kvalitnejšia a omnoho rýchlejšia erekcia.

Míňate množstvo peňazí na krémy, ktoré vám majú zabezpečiť dlhšiu mladosť? Omnoho efektívnejšie bude prestať s cigaretami. Stačí trochu googliť a pozrieť si fotografie ľudí, ktorým cigarety pokožku za pár rokov úplne zničili.

Ak netúžite vyzerať o niekoľko rokov staršie pre ovisnutú pokožku nažltlej farby s vráskami okolo úst, je čas prestať. Neobstojí ani výhovorka, že už je prineskoro - ako tvrdí Americká spoločnosť estetickej plastickej chirurgie, stačí jeden a pol mesiaca bez cigariet a vaša pokožka bude vyzerať lepšie.

Nadmerné vypadávanie vlasov možno tiež pripísať fajčeniu. Platí to predovšetkým u mužov, u ktorých fajčenie podporuje tvorbu typických kútov, a u tých, ktorí vyfajčia aspoň 20 cigariet denne. A ak s fajčením skombinujete alkohol, stres a genetickú predispozíciu, s vlasmi sa môžete rozlúčiť ešte skôr.

Ďalší výskum ukázal, že fajčiari boli najšťastnejší práve v období, keď s cigaretami skoncovali. Mnohí nevydržali a s fajčením znovu začali, no ich nálada sa paradoxne zhoršila. Dokonca sa často cítili ešte horšie ako pred svojou fajčiarskou pauzou.

Nemôžeme nespomenúť jednu dookola opakovanú skutočnosť - fajčiari naozaj žijú v priemere kratšie. Štatistika je neúprosná, čím viac fajčíte, tým skoršia smrť vám hrozí. Výskumníci tiež zistili, že tí, ktorí s cigaretami skoncujú ešte skôr, ako dosiahnu stredný vek, si život predĺžia v priemere o desať rokov. http://www.eurekalert.org/pub_releases/2012-10/l-soa102312.php

Zahodiť poslednú krabičku cigariet treba aj vtedy, keď sa pokúšate o bábätko. U fajčiarok je totiž o 60 percent vyššie riziko neplodnosti a fajčenie sa spája aj so spontánnymi potratmi.

Nefunguje ani kombinácia fajčiar a zároveň labužník, keďže cigarety degenerujú chuťové bunky.

Tiež ste zrejme netušili, že fajčiari majú malý "bonus", keď ich trápi nádcha - býva totiž horšia ako u nefajčiarov. Ich imunitný systém totiž reaguje prehnane a vôbec nebojuje proti tomu, čomu by mal.

A na záver nezanedbateľná maličkosť - ak s cigaretami skočíte, ušetríte naozaj veľa peňazí. Keďže sú čoraz drahšie, stať sa nefajčiarom skutočne stojí za uváženie.

Informácie o zdraví nájdete aj na našej facebookovej stránke.

Zdroj: huffingtonpost.com

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…