Prestaňte s fajčením - dôvody, ktoré nesúvisia s pľúcami
SITA
SITA

Prestaňte s fajčením - dôvody, ktoré nesúvisia s pľúcami

Fajčenie ako hrozbu pre pľúca mnohí berú na ľahkú váhu - veď čo oči nevidia, to srdce nebolí. Život bez cigariet má však mnoho ďalších výhod.

BRATISLAVA 11. januára - Fajčiari sa často milovaných cigariet odmietajú vzdať napriek zdravotným argumentom, keďže ich všetky donekonečna omieľané hrozby o rakovine pľúc už unavujú a pripadajú vám príliš nereálne.

My vám však prinášame niekoľko dôvodov, prečo vyfajčiť svoju rozlúčkovú cigaretu, ktoré zmenia váš život okamžite a nie sú len nejakou vzdialenou hrozbou.

V prvom rade budete menej nervózni. Fajčiari si často myslia, že práve vďaka cigaretám sú pokojnejší a menej ich ničí stres. Nedávna štúdiia pritom ukázala, že menej nervózni sú práve tí ľudia, ktorí prestali fajčiť. Tí, ktorým sa prestať nedarí, sú naopak z dlhodobého hľadiska nervóznejší.

Poďakujú sa vám aj vaše ústa. Bez cigariet výrazne ubudnú problémy s pokazenými zubmi či zničenými ďasnami, nehovoriac o zákernej rakovine ústnej dutiny. Istá štúdia dokázala, že u fajčiarov existuje dvojnásobné riziko problémov týkajúcich sa úst, zubov či ďasien, ako u tých, ktorí nikdy nefajčili.

Ďalším obrovským plusom je zlepšenie vášho sexuálneho života. Je totiž dokázané, že fajčenie znižuje chuť na sex u mužov i u žien. Sexuálny apetít priamo ničí nikotín - je jedno, akým spôsobom sa do vášho tela dostal.

A páni, je tu ďalšia skutočnosť, ktorá by vás mohla zaujímať. Bez cigariet vás totiž čaká kvalitnejšia a omnoho rýchlejšia erekcia.

Míňate množstvo peňazí na krémy, ktoré vám majú zabezpečiť dlhšiu mladosť? Omnoho efektívnejšie bude prestať s cigaretami. Stačí trochu googliť a pozrieť si fotografie ľudí, ktorým cigarety pokožku za pár rokov úplne zničili.

Ak netúžite vyzerať o niekoľko rokov staršie pre ovisnutú pokožku nažltlej farby s vráskami okolo úst, je čas prestať. Neobstojí ani výhovorka, že už je prineskoro - ako tvrdí Americká spoločnosť estetickej plastickej chirurgie, stačí jeden a pol mesiaca bez cigariet a vaša pokožka bude vyzerať lepšie.

Nadmerné vypadávanie vlasov možno tiež pripísať fajčeniu. Platí to predovšetkým u mužov, u ktorých fajčenie podporuje tvorbu typických kútov, a u tých, ktorí vyfajčia aspoň 20 cigariet denne. A ak s fajčením skombinujete alkohol, stres a genetickú predispozíciu, s vlasmi sa môžete rozlúčiť ešte skôr.

Ďalší výskum ukázal, že fajčiari boli najšťastnejší práve v období, keď s cigaretami skoncovali. Mnohí nevydržali a s fajčením znovu začali, no ich nálada sa paradoxne zhoršila. Dokonca sa často cítili ešte horšie ako pred svojou fajčiarskou pauzou.

Nemôžeme nespomenúť jednu dookola opakovanú skutočnosť - fajčiari naozaj žijú v priemere kratšie. Štatistika je neúprosná, čím viac fajčíte, tým skoršia smrť vám hrozí. Výskumníci tiež zistili, že tí, ktorí s cigaretami skoncujú ešte skôr, ako dosiahnu stredný vek, si život predĺžia v priemere o desať rokov. http://www.eurekalert.org/pub_releases/2012-10/l-soa102312.php

Zahodiť poslednú krabičku cigariet treba aj vtedy, keď sa pokúšate o bábätko. U fajčiarok je totiž o 60 percent vyššie riziko neplodnosti a fajčenie sa spája aj so spontánnymi potratmi.

Nefunguje ani kombinácia fajčiar a zároveň labužník, keďže cigarety degenerujú chuťové bunky.

Tiež ste zrejme netušili, že fajčiari majú malý "bonus", keď ich trápi nádcha - býva totiž horšia ako u nefajčiarov. Ich imunitný systém totiž reaguje prehnane a vôbec nebojuje proti tomu, čomu by mal.

A na záver nezanedbateľná maličkosť - ak s cigaretami skočíte, ušetríte naozaj veľa peňazí. Keďže sú čoraz drahšie, stať sa nefajčiarom skutočne stojí za uváženie.

Informácie o zdraví nájdete aj na našej facebookovej stránke.

Zdroj: huffingtonpost.com

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…