Prestaňte s fajčením - dôvody, ktoré nesúvisia s pľúcami
SITA
SITA

Prestaňte s fajčením - dôvody, ktoré nesúvisia s pľúcami

Fajčenie ako hrozbu pre pľúca mnohí berú na ľahkú váhu - veď čo oči nevidia, to srdce nebolí. Život bez cigariet má však mnoho ďalších výhod.

BRATISLAVA 11. januára - Fajčiari sa často milovaných cigariet odmietajú vzdať napriek zdravotným argumentom, keďže ich všetky donekonečna omieľané hrozby o rakovine pľúc už unavujú a pripadajú vám príliš nereálne.

My vám však prinášame niekoľko dôvodov, prečo vyfajčiť svoju rozlúčkovú cigaretu, ktoré zmenia váš život okamžite a nie sú len nejakou vzdialenou hrozbou.

V prvom rade budete menej nervózni. Fajčiari si často myslia, že práve vďaka cigaretám sú pokojnejší a menej ich ničí stres. Nedávna štúdiia pritom ukázala, že menej nervózni sú práve tí ľudia, ktorí prestali fajčiť. Tí, ktorým sa prestať nedarí, sú naopak z dlhodobého hľadiska nervóznejší.

Poďakujú sa vám aj vaše ústa. Bez cigariet výrazne ubudnú problémy s pokazenými zubmi či zničenými ďasnami, nehovoriac o zákernej rakovine ústnej dutiny. Istá štúdia dokázala, že u fajčiarov existuje dvojnásobné riziko problémov týkajúcich sa úst, zubov či ďasien, ako u tých, ktorí nikdy nefajčili.

Ďalším obrovským plusom je zlepšenie vášho sexuálneho života. Je totiž dokázané, že fajčenie znižuje chuť na sex u mužov i u žien. Sexuálny apetít priamo ničí nikotín - je jedno, akým spôsobom sa do vášho tela dostal.

A páni, je tu ďalšia skutočnosť, ktorá by vás mohla zaujímať. Bez cigariet vás totiž čaká kvalitnejšia a omnoho rýchlejšia erekcia.

Míňate množstvo peňazí na krémy, ktoré vám majú zabezpečiť dlhšiu mladosť? Omnoho efektívnejšie bude prestať s cigaretami. Stačí trochu googliť a pozrieť si fotografie ľudí, ktorým cigarety pokožku za pár rokov úplne zničili.

Ak netúžite vyzerať o niekoľko rokov staršie pre ovisnutú pokožku nažltlej farby s vráskami okolo úst, je čas prestať. Neobstojí ani výhovorka, že už je prineskoro - ako tvrdí Americká spoločnosť estetickej plastickej chirurgie, stačí jeden a pol mesiaca bez cigariet a vaša pokožka bude vyzerať lepšie.

Nadmerné vypadávanie vlasov možno tiež pripísať fajčeniu. Platí to predovšetkým u mužov, u ktorých fajčenie podporuje tvorbu typických kútov, a u tých, ktorí vyfajčia aspoň 20 cigariet denne. A ak s fajčením skombinujete alkohol, stres a genetickú predispozíciu, s vlasmi sa môžete rozlúčiť ešte skôr.

Ďalší výskum ukázal, že fajčiari boli najšťastnejší práve v období, keď s cigaretami skoncovali. Mnohí nevydržali a s fajčením znovu začali, no ich nálada sa paradoxne zhoršila. Dokonca sa často cítili ešte horšie ako pred svojou fajčiarskou pauzou.

Nemôžeme nespomenúť jednu dookola opakovanú skutočnosť - fajčiari naozaj žijú v priemere kratšie. Štatistika je neúprosná, čím viac fajčíte, tým skoršia smrť vám hrozí. Výskumníci tiež zistili, že tí, ktorí s cigaretami skoncujú ešte skôr, ako dosiahnu stredný vek, si život predĺžia v priemere o desať rokov. http://www.eurekalert.org/pub_releases/2012-10/l-soa102312.php

Zahodiť poslednú krabičku cigariet treba aj vtedy, keď sa pokúšate o bábätko. U fajčiarok je totiž o 60 percent vyššie riziko neplodnosti a fajčenie sa spája aj so spontánnymi potratmi.

Nefunguje ani kombinácia fajčiar a zároveň labužník, keďže cigarety degenerujú chuťové bunky.

Tiež ste zrejme netušili, že fajčiari majú malý "bonus", keď ich trápi nádcha - býva totiž horšia ako u nefajčiarov. Ich imunitný systém totiž reaguje prehnane a vôbec nebojuje proti tomu, čomu by mal.

A na záver nezanedbateľná maličkosť - ak s cigaretami skočíte, ušetríte naozaj veľa peňazí. Keďže sú čoraz drahšie, stať sa nefajčiarom skutočne stojí za uváženie.

Informácie o zdraví nájdete aj na našej facebookovej stránke.

Zdroj: huffingtonpost.com

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…