Danka Barteková je šiesta najlepšia strelkyňa na svete
SITA
SITA

Danka Barteková je šiesta najlepšia strelkyňa na svete

Najlepší strelcami za rok 2012 sú Talian Niccolo Campriani a Kim Čang-mi z Kórejskej republiky.

MNÍCHOV 10. januára - Najlepšími strelcami sveta za rok 2012 sa stali Talian Niccolo Campriani a Kim Čang-mi z Kórejskej republiky, ktorí získali v 29. ročníku ankety Medzinárodnej asociácie novinárov športovej streľby (súčasť AIPS), členov komisie športovcov a trénerov ISSF najviac hlasov.

Slovensko malo vo výsledkoch opäť po ročnej pauze zastúpenie, z dvoch olympijských medailistiek z Londýna sa umiestnila skeetarka Danka Barteková na 6. priečke. Dvadsaťosemročná členka SŠŠR MV SR si v olympijskom roku vybojovala bronz pod piatimi kruhmi v Londýne a stala sa víťazkou finále Svetového pohára v slovinskom Pragersku.

Dvadsaťpäťročný Campriani sa na OH v Londýne prebojoval vo všetkých troch puškárskych disciplínach do finále, pričom v ľubovoľnej malokalibrovke 3x40 triumfoval v novom olympijskom rekorde a vo vzduchovej puške bol druhý. Okrem toho získal aj striebro na vzduchovkových ME vo Fínsku a päťkrát sa umiestnil na stupni víťazov v seriáli SP (3 - 1 - 1).

"Toto je čerešnička na torte. Je to skvelá správa na záver mojej najlepšej streleckej sezóny," vyhlásil Campriani, ktorého predchodcom na pozícii najlepšieho svetového strelca bol čínsky puškár Ču Čchi-nan. Rodák z Florencie vyhral anketu so ziskom 108 bodov a 20-bodovým náskokom pred Sergejom Martynovom z Bieloruska (aj vlani skončil druhý), tretí v poradí Kórejčan Čin Čong-oh zaostal ešte o ďalšie tri body.

"Je pre mňa cťou byť na pódiu s takými skvelými strelcami, ako sú legenda Martynov a najlepší svetový pištoliar Čin. Som prvým talianskym strelcom po Robertovi Di Donnovi (1994 a 1996), ktorý získal toto ocenenie. Nečakal som to, ale rok 2012 bol z môjho pohľadu najlepší. V roku 2010 som bol druhý, takže som vedel, že tentoraz mám šancu," dodal Campriani.

Dvadsaťročná Kim Čang-mi sa stala v športovej pištoli 30+30 olympijskou šampiónkou v novom rekorde hier i víťazkou finále Svetového pohára, na pretekoch SP v Londýne triumfovala a utvorila svetový rekord v tejto disciplíne. Rodáčka z Inčeonu v hodnotení ankety o 5 bodov predstihla päťnásobnú olympijskú medailistku Kimberly Rhodovú z USA, tretia bola lanská víťazka Olena Kostevičová z Ukrajiny.

Campriani a Kim Čang-mi si oficiálne preberú ocenenia počas podujatia Svetového pohára v kórejskom Čangwone (2. - 10. 4. 2013).

Najlepší strelci sveta za rok 2012:

muži: 1. Niccolo Campriani (Tal./puška) 108 bodov, 2. Sergej Martynov (Biel./puška) 88, 3. Čin čong-oh (Kór. rep./pištoľ) 85, 4. Joshua Richmond (USA/dvojitý trap) 26, 5. Iľja Čarheika (Biel./puška) 9, 6. Vincent Hancock (USA/skeet) 9, 7. Christian Reitz (Nem./pištoľ) 7, 8. Vladimir Isakov (Rus./pištoľ) 6, 9. Peter Robert Russell Wilson (V. Brit./dvojitý trap) 6, 10. Tchan Cung-liang (Čína/pištoľ) 5

ženy: 1. Kim Čang-mi (Kór. rep./pištoľ) 83, 2. Kimberly Rhodová (USA/skeet) 78, 3. Olena Kostevičová (Ukr./pištoľ) 54, 4. Jessica Rossiová (Tal./trap) 44, 5. Ji S´ ling (Čína/puška) 43, 6. Danka Barteková (SR/skeet) 27, 7. Sonja Pfeilschifterová (Nem./puška) 19, 8. Céline Gobervillová (Fr./pištoľ) 12, 9. Fátima Gálvezová (Šp./trap) 7, 10. Jamie Lynn Grayová (USA/puška) 6

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…