Skalica si poradila s vedúcim Zvolenom, Košice prehrali

Výsledky 36. kola slovenskej najvyššej hokejovej súťaže.

BRATISLAVA 8. januára - Výsledky 36. kola slovenskej najvyššej hokejovej súťaže.

MHC Mountfield Martin - HK Poprad 0:6 (0:0, 0:4, 0:2)

Góly: 21. Hvila (Klouda, Vandas), 30. R. Tomas (Balán, D. Buc), 31. S. Takáč (Gríger), 40. Balán (Gríger, Jáchym), 46. B. Rapáč (S. Takáč, Gríger), 53. M. Kurali (S. Takáč, B. Rapáč)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše B. Rapáč (Poprad) 10 min za zhodenie rukavíc, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc - Smrek, Smerek, 1042 divákov

Zostavy:

Martin: Volentier (od 31. min Šúrek) - Tupý, S. Hriňa, R. Pukalovič ml., Zošiak, Rusina, J. Perniš, Zukal, M. Dvořák - Markovič, Vilkoits, T. Petruška - A. Themár, M. Hollý, Mikušovič - I. Raček, Fujerík, Kolena - Murček, Dírer, Kentoš

Poprad: Westlund - M. Šterbák, R. Suchý, Kovačevič, Jáchym, Fabian, Špelda, M. Kurali - Vandas, Klouda, Hvila - R. Tomas, Balán, D. Buc - Sabolič, Ľ. Vaic, Jabrocký - Gríger, S. Takáč, B. Rapáč

Hlasy:

Ján Galamboš (asistent trénera Martina): "Chceli sme v prvej tretine neinkasovať, čo sa nám podarilo. Potom sme sa však už nevyvarovali chýb, po ktorých sme dostali góly. Podali sme nedôstojný výkon. Musíme sa zamyslieť nad tým ako ďalej."

Vladimír Turan (asistent trénera Popradu): "Po bezgólovej prvej tretine bolo kľúčové, že sme na začiatku druhej časti išli do vedenia. Domáci nevyužili šancu a my sme naopak z protiútoku skórovali. To bol zlomový moment zápasu. Odvtedy sme boli lepším tímom a vyhrali sme zaslúžene."

I. tretina

Martinčania nastúpili bez dvoch zranených hráčov prvej päťky - kapitána A. Novotného a Važana. V domácom tíme však zasiahla do hry trojica účastníkov nedávnych MS do 20 rokov - Rusina, Fujerík a Kolena.

Prvá tretina bola vyrovnaná. Martin sa ťažšie rozbiehal a jeho najväčšiu šancu v úvodnej časti spálil v presilovke Petruška, ktorého pokus v 12. min zlikvidoval Westlund.

"Kamzíci" boli blízko k vedúcemu gólu v 17. min, ale Vaic v početnej výhode trafil iba hornú žŕdku.

II. tretina

Skóre sa menilo na začiatku druhej tretiny. V 21. min využil Hvila zaváhanie Martina a poslal Poprad do vedenia. Otrasený domáci túžili vyrovnať, ale na ich hokejky sa vkradla nervozita a nepresnosť, a tak boli nútení pykať. V 30. min Tomas v presilovke strelou medzi Volentierovými betónmi zvýšil na 2:0 pre hostí.

O 48 sekúnd neskôr inkasovali "kosačky" ďalší úder po góle Takáča - 0:3. Vzápätí nahradil Volentiera v domácej bránke Šúrek. Hostia potom kontrolovali hru a svoj náskok zvýšili 30 sekúnd pred druhým klaksónom po Balánovej dorážke.

III. tretina

V tretej tretine pokračovala martinská agónia. V 46. min zabudli domáci zadáci pred svojou bránkou na Rapáča, ktorý pridal piaty gól Popradu. Bezmocní Turčania boli zrelí na uterák. V 53. min vystrelil Takáč do žŕdky a o pár sekúnd neskôr pribil šiesty klinec do martinskej rakvy Kurali. Historicky najslabšia návšteva videla siedmu prehru "kosačiek" za sebou.

HK 36 Skalica - HKm Zvolen 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

Góly: 18. Stieler (Kutálek, Bobček), 22. Pálffy, 52. Pálffy (R. Školiak, Šátek), 60. R. Školiak (Pálffy, Barák) - 1. Síkela (Brabenec, P. Zuzin), 57. L. Jurík (J. Mucha, Michal Chovan)

Vylúčení: 2:4 na 2 min, navyše L. Jurík (Zvolen) 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc - J. Tvrdoň, Výleta, 2010 divákov

Zostavy:

Skalica: M. Lipovský - Vyrůbalík, I. Jankovič, L. Kozák, Bobček, Barák, Jaborník, M. Srnec, Gula - Pálffy, R. Školiak, Šátek - Lažo, Stieler, Martin Sloboda - Kutálek, Holovič, R. Konečný - J. Jurík, Timotej Šille, Klejna

Zvolen: M. Šimko - P. Hraško, Juraško, Pichnarčík, J. Mucha, L. Pokovič, M. Výborný, M. Pospíšil, Mančák - P. Zuzin, Brabenec, Síkela - Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan - Puliš, M. Jurík, Čanky - Méry, Ľ. Zuzin, Martin Ďaloga

Hlasy:

Svätopluk Kosík (asistent trénera Skalice): "V kvalitnom zápase sme vyhrali zaslúžene, aj keď sme inkasovali už v 1. min. Prvá tretina bola vyrovnaná, no v druhom dejstve sme si vypracovali dostatok šancí, ktoré sme nedôrazom pred bránkou nedokázali využiť. V tretej tretine Zvolen pritlačil, mal gólové šance, ale góly sme dali my. Zisk troch bodov nás teší, chlapcom patrí poďakovanie."

Jaroslav Török (asistent trénera Zvolena): "Videli sme celkom zaujímavé stretnutie, v ktorom sme mohli pokojne uchmatnúť nejaký ten bodík. Po vyrovnanej prvej tretine sme sa zbytočným vyhodením puku dostali do oslabenia. Vzápätí sme inkasovali dosť kuriózny gól. Následne sme nastrelili dve žŕdky, následne sme však inkasovali tretí gól, ktorý bol napokon rozhodujúci. Myslím si, že sme tento zápas mohli v závere otočiť. Mali sme tam dobré šance, ale menšou chybičkou pri záverečnej hre bez brankára sme inkasovali štvrtý gól, čo je veľká škoda."

I. tretina

Už v 41. sekunde zaskočili Zvolenčania domácich otváracím gólom zápasu, o ktorý sa postaral Síkela. Domáci hokejisti sa hneď pokúsili odpovedať, no pred Šimkom neuspel Stieler ani Kutálek. Skaličanom sa nepodarilo uspieť ani v dvoch po sebe idúcich presilovkách počas vylúčení Martina Ďalogu a Pichnarčíka. V závere prvej časti sa Skaličania predsa len dočkali vyrovnania z hokejky Stielera.

II. tretina

Hneď v úvode druhej dvadsaťminútovky sa v presilovke presadil skúsený Pálffy, čím sa domáci ujali vedenia - 2:1.

V 25. min mal vyrovnávajúci gól na hokejke Michal Chovan, na opačnej strane minul poloprázdnu bránku Holovič. V 34. min neprekonal Lipovského v sľubnej šanci hosťujúci Martin Ďaloga.

V úvode tretej tretiny Zvolenčania v snahe vyrovnať zatlačili domácich, Lipovský však podržal svoj tím. V 42. min mal gól na hokejke Čanky.

O päť minút neskôr na opačnej strane zaváhal Šátek. V 52. min sa na dva razy presadil kapitán domácich Pálffy - 3:1.

Hostia sa v 57. min zásluhou Lukáša Juríka dostali opäť na rozdiel jediného gólu, ale 45 sekúnd pred koncom zápasu poistil víťazstvo Skalice René Školiak - 4:2.

MsHK DOXXbet Žilina - HC Košice 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)

Góly: 12. T. Varga (T. Sýkora, D. Devečka), 35. R. Krajči (Drevenák, Harant), 42. V. Škoda (I. Rúfus, J. Dlouhý), 57. V. Škoda (Drevenák, J. Dlouhý) - 37. Cebák (Šterbák), 48. R. Jenčík (T. Marcinko, Matis)

Vylúčení: 9:8 na 2 min, navyše Krajči (Žilina) 10+DKZ za nešportové správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: V. Goga - Jobbágy, V. Snášel, 982 divákov

Zostavy:

Žilina: Žigárdy - Harant, D. Devečka, I. Rúfus, Brčko, J. Dlouhý, Leško, Drábek, T. Staňo - Richard Huna, Róbert Huna, T. Varga - Drevenák, V. Škoda, R. Krajči - M. Kokavec, T. Troliga, Valášek - Jozef Mihálik, O. Ďuriš, T. Sýkora

Košice: Riečický - Šeda, Cebák, Štrbák, Kolba, Macejko, Michal Novák, Deyl, Martin Chovan - R. Jenčík, Bulík, Marcel Haščák - Matúš Chovan, Marek Slovák, Š. Novotný - Matis, T. Marcinko, Jokeľ - P. Svitana, Pašek, Hinďoš

Hlasy:

Slavomír Chlebec (tréner Žiliny): "Mám radosť z troch bodov. Základom nášho úspechu bol výkon brankára. Zápas nám vyšiel po taktickej stránke i z hľadiska hernej disciplíny. Žiaľ, nevyhli sme sa niektorým chybám, zbytočne sme faulovali. Našťastie, oslabenia sme ustáli. Chlapci podali bojovný výkon a víťazstvo si zaslúžili."

Milan Staš (tréner Košíc): "Nemali sme svoj deň. Zaostávali sme v ofenzíve, nevychádzali nám kombinácie, koncovka bola slabá - preto to nemohlo dopadnúť inak. Zápas ukázal veľa našich slabín, z ktorých sa musíme poučiť a pozerať sa dopredu."

I. tretina

Zápas súperov z opačných pólov tabuľky začali strelecky aktívnejšie hostia. Stav stretnutia sa mohol meniť pri hre v nerovnovážnom počte hráčov, ani jeden z tímov však nevyužil presilovku.

Prvú streleckú príležitosť mali v 10. min Košice zásluhou Mareka Slováka, ten si však v ideálnej pozícii nespracoval puk. O dve minúty neskôr išla do vedenia Žilina: T. Sýkora spoza bránky našiel Vargu, ktorý prekonal Riečického - 1:0.

II. tretina

Úvod druhého dejstva patril Košičanom. Strely Š. Novotného, Martina Chovana a Mareka Slováka však neboli úspešné. Potom prišla séria viacerých presilových hier.

V 24. min oslabil svoj tím Hinďoš - počas jeho pobytu na trestnej lavici spálil veľkú príležitosť domáci Róbert Huna. Na konci prvej polovice stretnutia nevyužili Košičania 73-sekundovú presilovku o dvoch hráčov.

V 32. min "oceliari" ešte ustáli vylúčenie Marcinka, následne však fauloval Matúš Chovan, čo v presilovke zužitkoval Krajči - 2:0. Následne mali hostia opäť možnosť presilovej hry o dvoch hráčov - a tentoraz už znížili náskok súpera: gól pohodlne strelil v 37. min Cebák. V záverečných minútach druhého dejstva hlavný rozhodca Goga vylučoval hráčov ako na bežiacom páse, no stav sa nemenil.

Žilinčania mali výborný vstup do tretej tretiny, keď Škoda využil početnú prevahu - 3:1. V 48. min domáca obrana zaspala a Jenčík zblízka strelil kontaktný gól. Žilinčania mali viac gólových príležitostí, ale ani sólo Róberta Hunu v 49. min či strely Devečku, Krajčiho a znova Róberta Hunu sa neskončili gólom.

Keď sa zdalo, že hostia sa pripravujú k rozhodujúcemu náporu, udrela v 57. min Žilina: Škoda premenil Drevenákovu prihrávku do tandemu na štvrtý gól a rozhodol o osude stretnutia.

HC\'05 Banská Bystrica - Dukla Trenčín 6:4 (2:2, 2:2, 2:0)

Góly: 5. Marcinek (Češík), 12. Ján Sýkora (Juraj Sýkora, Bambúch), 28. Novajovský (Marcinek, Lamper), 29. Juraj Sýkora (Ján Sýkora, M. Richter), 41. Ján Sýkora (Češík, Lamper), 59. Juraj Sýkora (Bambúch, M. Richter) - 11. Jakub Gašparovič (O. Rusnák, Marosz), 14. Sojčík (O. Mikula, Lelkeš), 39. Sojčík (O. Mikula, Lelkeš), 40. Lelkeš (O. Mikula, E. Bednár)

Vylúčení: 11:10 na 2 min, presilovky: 3:3, oslabenia: 1:0, rozhodovali: R. Lauff - Kalina, Bogdaň, 1343 divákov

Zostavy:

Banská Bystrica: Slipčenko (14. Dzubina) - M. Richter, Bambúch, Kubka, Biro, Novajovský, J. Predajniansky, Ketner, Styk - Juraj Sýkora, Heizer, Ján Sýkora - Lamper, Češík, Marcinek - B. Jankovič, T. Zigo, P. Kopecký - Petro, Michal Hlinka

Trenčín: Kristín (29. A. Nagy) - J. Koma, E. Bednár, Pozník, Vizváry, Nechala, T. Bokroš, od 41. Nemčík - Marosz, O. Rusnák, Jakub Gašparovič - Sojčík, Lelkeš, O. Mikula - Martin Filo, F. Nemček, Otčenáš - D. Hudec, Broska, Jakúbek

Hlasy:

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): "Bol to pre nás dôležitý zápas. Vedeli sme, že Trenčín má kvalitných hokejistov, ktorí sa vedia presadiť v hre jeden na jedného. Chceli sme uspieť po ostatných prehrách, ktoré nás kvárili. Zbytočne nás však pribrzdilo mnoho vylúčení. Zobrali nám vietor z plachiet a pre ne sme v druhej tretine prišli o tvrdo vypracovaný dvojgólový náskok. Hrali sme takmer sedem minút na ľade so štyrmi hráčmi, preto súper vyrovnal. V tretej tretine sa situácia otočila, podarilo sa nám dať gól a následne sme hrali niekoľko presiloviek. Ubránili sme stav až do konca a aj keď sme urobili chyby, získali sme dôležité tri body. Verím, že nás to posunie ďalej."

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): "Do Banskej Bystrice sme išli s cieľom udržať si 6. miesto, ale nepodarilo sa nám to. Hrali sme slabo v obrane, produkovali sme veľa individuálnych chýb a zbytočne sme držali puk. Napriek tomu bol po dvoch tretinách pre nás celkom priaznivý stav 4:4. Dotiahli sme sa na súpera, ale na začiatku tretieho dejstva sme spravili individuálnu chybu. Potom sme hrali často v oslabení a prišli sme o možnosť dobrého výsledku."

I. tretina

Ilustračné foto: SITA/Tomáš SomrTrenčania aj bez svojho najproduktívnejšieho útočníka Tybora (odišiel do Pardubíc) sa hneď v úvode zahryzli do súpera, utvorili si tlak a vynútili aj presilovku, ale neskórovali.

Naopak do početnej výhody sa dostali v 5. min domáci a po nacvičenom signále využil prihrávku Češíka z pravej strany pred bránkou pohotový Marcinek - 1:0.

Hostia vyrovnali v 11. min tiež v presilovke: spoza bránky poslal Rusnák puk Gašparovičovi, ktorý zakončil švihom pod hornú žŕdku.

Bystričanov tento zásah nezlomil, o necelé dve minúty sa presadila prvá formácia, po peknej kombinácii zasunul puk pri ľavej žrdi za Kristína Ján Sýkora - 2:1.

Trenčania však opäť vyrovnali trochu lacným gólom v presilovke, z pravého kruhu sa presadil v 14. minúte Sojčík a Slipčenka v domácej bránke nahradil Dzubina. Pri tomto gólmanoví vzápätí stálo šťastie, pretože Pozník mieril od modrej čiary iba do žŕdky.

II. tretina

Ilustračné foto: SITA/Tomáš SomrV druhej tretine išli do vedenia hokejisti Banskej Bystrice, keď sa presadili v presilovkách. V 28. min skóroval Novajovský tvrdou strelou od modrej čiary a o necelé dve minúty v početnej výhode predviedli hokejový kumšt Sýkorovci a pri ľavej žrdi presne zakončil Juraj - 4:2.

Trenčania vystriedali brankára, medzi žrde išiel v polovici stretnutia Adam Nagy a dvojgólové vedenie domácich zlikvidovali, pretože hrali štyri presilovky v rade, z toho 46 sekúnd piatich proti trom. Hostia sa presadili až v tej poslednej početnej výhode: v závere druhej tretiny po prihrávke Mikulu zakončil Sojčík do odkrytej domácej bránky a jedenásť sekúnd pred druhou prestávkou vyrovnal Lelkeš parádnou strelou do vinkla.

Úvod tretej tretiny vyšiel lepšie Banskej Bystrici. Chybu v obrane hostí potrestal Ján Sýkora, ktorý sa presadil zoči-voči Nagyovi - 5:4. Trenčín mohol vyrovnať opäť Lelkešom, ale jeho únik po príchode z trestnej lavice nebol úspešný. V závere sa hostia odhodlali k hre bez brankára v presilovke, ale prehrali buly a Juraj Sýkora z vlastnej tretiny poslal puk do prázdnej bránky súpera, čím rozhodol o troch bodoch pre banskobystrický tím.

HK Nitra - ŠHK 37 Piešťany 5:2 (2:0, 2:0, 1:2)

Góly: 8. M. Kováčik (Rais), 17. R. Tománek (P. König, Stümpel), 34. Hrnka (Kadura), 37. Rais (Ordzovenský, M. Kováčik), 53. Rais (Podstavek, Kadura) - 50. H. Ručkay (Mišura), 53. T. Melichárek (S. Saliji)

Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík - Valach, Zvrškovec, 2343 divákov

Zostavy:

Nitra: M. Laco - Ordzovenský, Rais, Nádašdi, P. König, Trefný, Vosátko, F. Kuzma, Árvay - M. Kováčik, E. Piatak, Jokila - R. Tománek, Stümpel, Martin Segľa - Kmeč, Podstavek, Pupák - Kadura, Bene, Hrnka

Piešťany: T. Tomek (41. J. Ondrejka) - V. Urban, Drgoň, R. Filip, Škadra, Brňák, A. Kolník, Cuník, A. Hruška - S. Saliji, V. Nemec, T. Melichárek - H. Ručkay, Mišura, J. Ručkay - Chylo, Peško, Haring - Stupka, Mertel, Šišovský

Hlasy:

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): "Dnes to bol jeden z našich najlepších domácich výkonov. Dve tretiny sme mali dobrý pohyb a na ľade sme dominovali v obrane aj v útoku. Ak sa už vyskytli chyby, tak ich spoľahlivo vyriešil brankár Laco. Vyhrali sme zaslúžene."

Milan Klement (tréner Piešťan): "V prvých dvoch tretinách by som ťažko hľadal niečo pozitívne v našej hre. V tretej časti to už bolo lepšie, no zrejme to bolo spôsobené aj tým, že Nitra už trochu poľavila. Zo strany súpera to bol dobrý výkon, z našej nie."

I. tretina

Domáci sa do súpera pustili bez rešpektu a od začiatku mali viac z hry.

V úvodných šanciach Nitry ešte brankár Tomek podržal svoj tím, ale v 8. min ťahal puk zo svojej bránky prvýkrát.

V presilovej hre strieľal od modrej čiary Rais, brankár hostí neudržal puk a nekrytý Kováčik využil nedôraz obrany Piešťan - 1:0. Na 2:0 mohol o pár sekúnd neskôr zvýšiť Hrnka, ale sám proti Tomekovi neuspel.

Dobrá kulisa videla pohľadnú akciu s gólovou koncovkou v 17. min. V druhej presilovej hre domácich využil výbornú prihrávku Königa pohotový Tománek a stav 2:0 vydržal až do prvej prestávky.

II. tretina

Druhá časť priniesla vyrovnanejší hokej so snahou hostí o skorigovanie skóre. Domáca obrana však nepustila nováčika do vyložených príležitostí.

V 29. min hrali hostia presilovku a najmä v jej druhej časti výdatne zamestnali brankára Laca. Mišurove pokusy sa však neskončili gólom.

V 34. min pridala Nitra tretí presný zásah. Dobre hrajúci štvrtý útok sa presadil zásluhou Hrnku, ktorý lišiacky spoza bránky zasunul puk za Tomeka. Kontaktný gól hostí mohol pridať Melichárek, ktorý si efektne poradil s domácim obrancom, no sám pred Lacom neuspel.

Výbornú efektivitu presiloviek potvrdili domáci hokejisti aj v tretej početnej výhode. Rais v 37. min dorazil puk za Tomeka po neúspešnej akcii Ordzovenského.

Hostia do tretej tretiny vystriedali brankárov, Tomeka nahradil Ondrejka. V divácky nie príliš zaujímavej prvej polovici záverečného dejstva skóroval H. Ručkay, ktorý využil chybu domácich v rozohrávke.

Svoj druhý gól v zápase pridal v 53. min obranca Rais, ten presnou a tvrdou strelou zakončil akciu Podstavka - 5:1.

Gólovo úrodnú pasáž podčiarkol hosťujúci Melichárek, ktorý zblízka dostal puk do nitrianskej bránky, čím stanovil konečný výsledok.

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 po utorkových zápasoch 35. kola:

10. MHC Mountfield Martin 38 9 0 4 2 0 23 89:141 37

--------------------------------------------------------------------------------------

HK Orange 20 20 2 0 0 0 0 18 34:88 6

Poznámka: (počet zápasov, výhry - 3 body, výhry po predĺžení - 2 body, výhry po samostatných nájazdoch - 2 body, prehry po predĺžení - 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch - 1 bod, prehry - 0 bodov, skóre, body).