Japonsko bude na olympiáde rozdávať medaily z elektroodpadu. Zozbiera ho celý národ
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Japonsko bude na olympiáde rozdávať medaily z elektroodpadu. Zozbiera ho celý národ

Dojmy z letnej olympiády v Riu pomaly doznievajú a svet sa postupne začína sústrediť na Tokio – mesto, kde si športovci z celého sveta opäť zmerajú svoje sily o štyri roky. Už teraz sa však pozornosť zamerala na medaily, pri výrobe ktorých Japonci myslia na udržateľný rozvoj.

Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

TOKIO 24. augusta - Ako sme vás nedávno informovali, v prípade materiálov, z ktorých sú medaily vyrobené, je to s drahými kovmi trochu inak, ako ste i možno mysleli. Napríklad tá zlatá obsahuje viac ako 90 percent striebra, aj to hlavne recyklovaného zo starých zrkadiel či röntgnenových platní. Podobným smerom sa bude uberať aj Tokio, hoci recykláciu posunie na vyššiu úroveň.

Hovorí sa totiž o tom, že medaily, ktoré dostanú najlepší športovci na letných hrách v Tokiu, budú vyrobené z vyradenej elektroniky. Mali by to byť hlavne staré mobilné telefóny či iné malé prístroje. Japonsko je pritom na technológie expert, takže s potrebnými materiálmi by nemali mať organizátori olympiády žiadny problém. To je ale len teoretická rovina, v praxi to totiž vyzerá trochu inak.

Zapoja sa všetci Japonci?

Vnútri týchto zariadení sa môžu nachádzať cenné časti, ktoré by sa dali následne použiť na výrobu zlatých, strieborných i bronzových medailí. Ako všetko, aj toto má svoj menší zádrheľ, a ten spočíva práve v samotnom zbieraní drahých kovov z vyradenej elektroniky. Zo 650-tisíc ton elektronického odpadu je totiž v rámci recyklačného programu zhromaždená len jedna šestina. Japonsko tak bude musieť rozbehnúť recyklačné povedomie v domácnostiam vo veľkom. 

Yuko Sakita z neziskovej organizácie zameranej na udržateľný rozvoj si myslí, že treba pracovať na návrhu projektu, ktorý zvýši povedomie verejnosti o recyklácii. „Na to, aby sa na olympiáde mohli spolupodieľať všetci Japonci, žiadame spoločnosti, aby vymysleli konkrétne návrhy zbierky a radi by pracovali s olympijským organizačným výborom na realizácii tohto návrhu,“ cituje ho magazín Nikkei Asian Review. Podľa kompetentných obsahuje elektronický odpad dosť drahých kovov na to, aby sa z nich dalo vyrobiť potrebné množstvo medailí nielen pre olympionikov, ale aj pre paralympionikov. Jedinou prekážkou je spôsob, ako sa k čo najväčšiemu počtu vyhodenej elektroniky dostať. 

Myšlienka použitia recyklovanej elektroniky odznela na stretnutí členov olympijského a paralympijského organizačného výboru, vládnych predstaviteľov a riaditeľov dôležitých firiem v Tokiu ešte skôr, ako sa vôbec začala olympiáda v Riu. Bolo to v júni tohto roku a odvtedy naberá na intenzite. Hoci obyvateľstvo dostalo na zber tohto odpadu výzvu priamo od ministerstva životného prostredia, bude zaujímavé sledovať, čo sa Japoncom podarí dosiahnuť. Envirorezort totiž chce, aby  každá domácnosť vyzbierala jeden kilogram mala spotrebnej elektroniky na osobu za jeden rok. Mnoho obcí však nedokáže dosiahnuť ani len 100 gramov na osobu, tvrdí ďalej Nikkie Asian Review. Vďaka snahe vyrobiť medaily z drahých kovov nachádzajúcich sa vo vyradenej elektroniky tak chce Japonsko jasne ukázať, že krajine jasne záleží na koncepte udržateľného rozvoja.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…