V Nemecku vyrastá najzelenšie sídlisko na svete. Na každý byt pripadá jedna zelená plocha
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

V Nemecku vyrastá najzelenšie sídlisko na svete. Na každý byt pripadá jedna zelená plocha

V Nemecku budujú bytový komplex so 162 zelenými plochami, ktorý by mal vyrásť do roku 2017. Bude využívať princípy ekológie a mal by obyvateľom poskytovať príjemné prostredie pre život. Navyše chcú, aby sa budúci obyvatelia už teraz stretávali pri obedoch s tými, ktorí toto bývanie pre nich stavajú.

Takto bude vyzerať ekologické sídlisko, ktoré vyrastá v Nemecku. — Foto: reprofoto/inhabitat

BENZÍN 24. augusta - Paneláky a bytovky vyzerajú všetky veľmi podobne a každý ich obyvateľ je rád, keď sa ich podarí aspoň vymaľovať, čím dostanú svieži moderný nádych. To, čo sa však chystajú vybudovať v Nemecku, je zase o krok vpred. Ktovie, kedy také niečo príde aj ku nám na Slovensko?

V Nemecku je teraz v procese výstavby celosvetovo najväčší bytový komplex so zelenými plochami. Bude ho tvoriť 162 bytových jednotiek, v rámci ktorých sa budú uplatňovať viaceré ekologické princípy.

Originálna dedinka

Architekti po celom svete sa čoraz viac snažia presadzovať rôzne ekologické riešenia, a aj tento sídliskový komplex bude vychádzať zo zásad trvalej udržateľnosti a využívania obnoviteľných zdrojov. Navrhli ho architekti Frey Architekten a dostal názov Heidelberg Village, teda Heidelbergova dedina. Zakladateľ spoločnosti, Wolfgang Frey, sídlisko navrhol tak, aby tu mohla žiť široká škála ľudí, no byty budú vhodné najmä pre rodiny zložené zo 4 až 5 ľudí, pričom každý z bytov bude mať vlastný balkón.

Využijú obnoviteľné zdroje

Energetická úspora sa tu prejaví vďaka solárnym panelom a využitiu slnečnej energie, aj moderným vetracím systémom. Vertikálne záhrady a strešné záhrady dodajú kus prírody, ktorý bude slúžiť nielen na okrasu, ale dodá obyvateľom aj čerstvý vzduch a lepšie prostredie pre život. Okrem toho sa tam bude nachádzať aj farebný múr, prostredníctvom ktorého sa bude skleníkový plyn oxid uhličitý oxidovať na neškodné dusičnany, pričom sa bude do vzduchu uvoľňovať kyslík, ktorý tak veľmi potrebujeme pre život.

Takto vyzerá vizualizácia tohto ekologického bytového komplexu.Takto vyzerá vizualizácia tohto ekologického bytového komplexu. Foto: reprofoto/FreyArchitekten

Heidelbergova dedina bude postavená tak, aby dodržiavala 5 princípov, ktoré sú podľa Freya najdôležitejšie, a to ekológia, dostupnosť, integrácia, inovácia a ziskovosť. Konečným cieľom je pritom "budovanie domáceho prostredia na celý život", cituje Freya portál Inhabitat, ktorý opísal tento bytový komplex. Stavba by mala byť pravdepodobne dokončená v roku 2017.

Podporujú ľudí, aby sa stretávali

V tlačovej správe skupiny architektov hlavný architekt Frey tiež prezradil, že sa snažia o to, aby vybudovali aj silnú identitu a spolupatričnosť komunity. Preto pozývajú budúcich obyvateľov tohto komplexu k tomu, aby sa tam stretávali na spoločných obedoch s robotníkmi, ktorí byty stavajú. Chcú aby sa navzájom spoznali, aby ľudia vedeli, kto to pre nich stavia a aby robotníci zase vedeli, pre koho to stavajú, a to všetko pri priateľských rozhovoroch pri jedle. Výborný nápad, ako podporiť to, aby sa ľudia stretávali a otvorene sa mohli porozprávať s tými ktorým vďačia za postavenie sídliska, kde budú bývať. Architekt dokonca chceli, aby tieto obedy pokračovali aj po dokončení stavby.

Bytový komplex bude tvoriť veľa zelených plôch. — Foto: reprofoto/inhabitat
Architekti si dávajú záležať nielen na tom, aby bola podľa ich návrhu postavená pekná stavba, ale aby sa ľudia medzi sebou aj stretávali pri priateľských rozhovoroch. — Foto: reprofoto/freyarchitekten

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…