Deťom v USA sa začala škola. Učia sa predmety, o ktorých sa slovenským deťom ani nesníva
TASR
TASR

Deťom v USA sa začala škola. Učia sa predmety, o ktorých sa slovenským deťom ani nesníva

Slovenské deti si budú prázdniny užívať ešte dva týždne, dokonca dostali jeden deň k dobru a škola sa im začne až v pondelok 5. septembra. Samozrejme, návrat k povinnostiam teší len málokoho a nezachránia to asi ani predmety. Možno by sa však naše deti tešili do škôl oveľa viac, keby zneli tak zaujímavo ako pri ich amerických rovesníkoch.

Školský autobus Foto: MacAllister Transportation
 

WASHINGTON/BRATISLAVA 23. augusta (TASR) – Kým slovenské deti majú pred sebou ešte dva týždne prázdnin, mnohé v USA už v pondelok zasadli do školských lavíc. Začiatok školského roka je v Spojených štátoch rôzny nielen od štátu k štátu, ale aj od okresu k okresu. Od slovenských reálií sa líši aj predmetmi, ktoré znejú naozaj zaujímavo, a slovenskí žiaci zrejme majú svojim rovesníkom v tomto smere čo závidieť.

Idú s dobou

Niektoré univerzity v rámci držania kroku s módou totiž ponúkajú predmety ako zombíci v mainsteamových médiách, sociológia slávy a Lady Gaga, teória a dejiny videohier či americká dovolenka. Nedajte sa však zmýliť názvom. Profesori a rektori univerzít sa bránia kritike argumentom, že tieto predmety nie sú ani ľahké, ani nemenia vyučovanie na šou. Tvrdia, že názov má len prilákať mladých. Napríklad sociológia slávy a Lady Gaga je podľa nich hlavne o sociológii a kultúre slávy a Lady Gaga slúži len ako príklad. Sylabus kurzu uvádza, že počas vyučovania sa nepoužíva hudba ani videá. Nuž, vyzerá to tak, že aj profesori sa naučili kráčať s dobou a vedia, čo platí na mládež.

Niektorí žiaci základných a stredných škôl sedia v laviciach od polovice augusta, keďže prázdninovali už od júna. Mnohí ďalší sa pridali v pondelok. Iní, najmä na západnom pobreží, si prázdniny budú užívať až do začiatku septembra. Vysokoškolákom sa nový semester začne koncom augusta alebo až v polovici septembra.

Debata o financovaní

So začínajúcim sa školským rokom a pokračujúcou a na intenzite naberajúcou prezidentskou kampaňou sa do centra pozornosti dostávajú aj otázky o kvalite a cene vzdelávania, najmä vysokoškolského. 

V nedávnom prieskume verejnej mienky sa väčšina Američanov vyjadrila za bezplatné vzdelávanie. Zároveň však väčšina z nich nie je ochotná platiť na tento účel vyššie dane. Riešenie je v rukách budúceho prezidenta či prezidentky.

Na snímke Donald Trump a Hillary Clintonová. Foto: TASR/AP
 

Obaja prezidentskí kandidáti sľubujú, že za ich vlády sa nielen vysokoškolské vzdelanie stane cenovo dostupnejším. Donald Trump chce študentské pôžičky odňať federálnej vláde a sprivatizovať ich. Riadenie systému vzdelávania chce viac decentralizovať.

Hillary Clintonová chce poskytnúť bezplatné vysokoškolské vzdelávanie pre rodiny zarábajúce ročne menej ako 125-tisíc dolárov. Navrhla tiež nižšie úrokové sadzby na študentské pôžičky. Zaplatiť to chce z vyšších daní pre bohatých a zaplátaním dier v systéme platenia daní. Plánuje tiež zaviesť viac možností vyššieho vzdelávania. Bakalárske štúdium podľa nej nie je pre každého a štvorročné štúdium ani nie je vždy nutné. Spomenula rekvalifikačné kurzy či nadstavbové formy štúdia ako ich poznáme na Slovensku.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…