Ukrajina sa pripravuje osláviť 25. výročie svojej nezávislosti
TASR
TASR

Ukrajina sa pripravuje osláviť 25. výročie svojej nezávislosti

Už v júni 1992 Najvyššia rada Ukrajiny rozhodla, že 24. august bude štátnym sviatkom a bude sa sláviť každý rok ako Deň nezávislosti.

Ilustračné foto, Kyjev, Ukrajina. Foto: TASR/AP/Sergei Chuzavkov
 

Kyjev 22. augusta (TASR) - Slávnostnými podujatiami si Ukrajina 24. augusta pripomenie 25. výročie Dňa nezávislosti Ukrajiny. V Kyjeve je naplánovaná vojenská prehliadka. Kladenie kvetov a vencov k pamätníkom národných hrdinov a ohňostroj v Kyjeve, ale aj prehliadky vyšívaných košieľ v ďalších mestách tvoria program osláv Dňa nezávislosti, informujú ukrajinské zdroje.

Osobitosťou osláv Dňa nezávislosti sa v roku 2016 stane uctenie si pamiatky občanov, ktorí zomreli pri obrane princípov demokracie a ústavnosti, pri obrane ľudských práv a slobôd počas Revolúcie dôstojnosti (november 2013 - február 2014), pri obrane nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny, uviedol portál doroga.ua.

Z rozhodnutia ukrajinského prezidenta Petra Porošenka sa v Kyjeve uskutoční vojenská prehliadka, na ktorej sa zúčastnia príslušníci Ozbrojených síl Ukrajiny, Národnej gardy, Pohraničnej služby a približne 200 kusov bojovej techniky.

Popri výstavách, koncertoch je v roku 2016 na programe aj beh vo vyšívaných košeliach na 500 metrov pre deti, 5000 metrov, 10.000 metrov a maratón.

Portál segodnya.ua upozornil, že v Odese sa v tomto roku rozhodli sláviť Deň nezávislosti Ukrajiny bez námornej vojenskej prehliadky. Namiesto toho pripravili Festival vyšívaných košieľ, v rámci ktorého sa pokúsia o nový rekord - vytvorenie ľudskej reťaze, pričom jej účastníci majú mať oblečenú vyšívanú košeľu. Organizátori očakávajú, že reťaz v tomto roku vytvorí okolo 4000 ľudí.

Deň nezávislosti Ukrajiny pripadajúci na 24. augusta s udalosťami z roku 1991, keď poslanci Najvyššej rady Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky (USSR) vyhlásili Ukrajinu za nezávislý a demokratický štát. Poslanci zároveň rozhodli, že občania krajiny sa k nezávislosti vyslovia v referende stanovenom na 1. decembra 1991. Ukrajinci vtedy v plebiscite potvrdili, že chcú nezávislú republiku.

Do vyhlásenia nezávislosti bola Ukrajina súčasťou Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR). Avšak "vzhľadom na nebezpečenstvo, ktoré hrozilo Ukrajine v súvislosti s pokusom o štátny prevrat z 19. augusta 1991 v ZSSR, Najvyššia rada USSR slávnostne vyhlásila nezávislosť krajiny a vytvorenie samostatného štátu - Ukrajiny".

V Moskve sa 19. augusta 1991 skupina prívržencov tvrdej línie v Komunistickej strane Sovietskeho zväzu pokúsila zvrhnúť reformného prezidenta Michaila Gorbačova. Pokus o puč po dvoch dňoch zlyhal aj vďaka odporu obyvateľov Moskvy. Puč odštartoval udalosti, ktoré viedli k rozpadu ZSSR.

Už v júni 1992 Najvyššia rada Ukrajiny rozhodla, že 24. august bude štátnym sviatkom a bude sa sláviť každý rok ako Deň nezávislosti.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…