Ako zabezpečiť auto pred krádežou? Stačí sa držať týchto zásad
TASR
TASR

Ako zabezpečiť auto pred krádežou? Stačí sa držať týchto zásad

Ak budete dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad, môžete sa vyhnúť nepríjemným problémom spôsobeným krádežou. Keď zlodeji vidia dobre zabezpečené auto, často sa mu radšej vyhnú, ako by sa mali zapotiť pri jeho krádeži.

Ilustračné foto. Foto: TASR/KR PZ v Bratislave
 

Bratislava 16. augusta (TASR) - Niet takého zabezpečovacieho zariadenia, ktoré by spoľahlivo uchránilo automobil pred profesionálnymi zlodejmi. Na dovolenke to platí dvojnásobne. Stačí však dodržať pár jednoduchých zásad a problémom sa možno vyhnúť. Každé zabezpečovacie zariadenie má svoje slabiny, ale ich rozumnou kombináciou sa riziko krádeže výrazne znižuje.

"Pred sídliskovými zlodejmi najlepšie ochráni autoalarm s hlasnou sirénou, profesionáli sa však najviac zapotia so skrytými, nie veľmi rozšírenými zabezpečeniami, ako sú napríklad tie na lokalizáciu vozidla, ale aj stále rozšírené tajné vypínače. Dnes už je každé vozidlo z výroby vybavené elektronickým imobilizérom. Vhodná je, v závislosti od hodnoty auta, dodatočná montáž aspoň jedného alebo najlepšie dvoch ďalších zabezpečovacích systémov. Kombinácia mechanického a elektronického zabezpečenia je najlepšou voľbou. Zlodeji často volia cestu menšieho odporu a keď vidia dobre zabezpečené auto, radšej sa mu vyhnú," radí Marek Vereb, riaditeľ likvidácie poisťovne Colonnade Insurance.

Najjednoduchšiu cestu majú zlodeji k autu vtedy, keď si majiteľ nedá pozor na svoje kľúče. Nechávať ich voľne pohodené v hotelovej izbe, prenechať ich pracovníkovi parkoviska alebo v autoservise nemusí byť ten najlepší nápad. Vytvoriť si kópiu kľúča je dnes už rýchla a jednoduchá záležitosť. Aj v tomto prípade však môže pomôcť dodatočné mechanické zabezpečenie, ktoré krádeži zabráni.

Aj samotný majiteľ auta môže prispieť k tomu, že sa jeho majetok nedostane do hľadáčika zlodejov. Zvlášť mechanické zabezpečenie je nutné aj pri krátkodobom opustení vozidla uzamknúť. Vždy je vhodné sa presvedčiť zatiahnutím za kľučku dverí, že je auto skutočne zamknuté.

Klasickou chybou je podľa Vereba ukázať zlodejom, že v aute sú hodnotné veci. Podľa skúseností poisťovne až v takmer 80 % prípadov pri vykradnutí vozidla je odcudzený práve notebook alebo mobilný telefón, ktorý ležal v interiéri vozidla. Problémy môže spôsobiť tiež otváranie plne naloženého kufra na parkovisku pred hypermarketom. Zlodej sa málokedy pustí do otvárania batožinového priestoru "naslepo" bez toho, aby mal istotu že sa mu riziko oplatí. Ideálne je mať batožinu v kufri uloženú tak, aby nebolo potrebné kufor otvárať vôbec alebo iba na minimálny čas.

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…