Ako zabezpečiť auto pred krádežou? Stačí sa držať týchto zásad
TASR
TASR

Ako zabezpečiť auto pred krádežou? Stačí sa držať týchto zásad

Ak budete dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad, môžete sa vyhnúť nepríjemným problémom spôsobeným krádežou. Keď zlodeji vidia dobre zabezpečené auto, často sa mu radšej vyhnú, ako by sa mali zapotiť pri jeho krádeži.

Ilustračné foto. Foto: TASR/KR PZ v Bratislave
 

Bratislava 16. augusta (TASR) - Niet takého zabezpečovacieho zariadenia, ktoré by spoľahlivo uchránilo automobil pred profesionálnymi zlodejmi. Na dovolenke to platí dvojnásobne. Stačí však dodržať pár jednoduchých zásad a problémom sa možno vyhnúť. Každé zabezpečovacie zariadenie má svoje slabiny, ale ich rozumnou kombináciou sa riziko krádeže výrazne znižuje.

"Pred sídliskovými zlodejmi najlepšie ochráni autoalarm s hlasnou sirénou, profesionáli sa však najviac zapotia so skrytými, nie veľmi rozšírenými zabezpečeniami, ako sú napríklad tie na lokalizáciu vozidla, ale aj stále rozšírené tajné vypínače. Dnes už je každé vozidlo z výroby vybavené elektronickým imobilizérom. Vhodná je, v závislosti od hodnoty auta, dodatočná montáž aspoň jedného alebo najlepšie dvoch ďalších zabezpečovacích systémov. Kombinácia mechanického a elektronického zabezpečenia je najlepšou voľbou. Zlodeji často volia cestu menšieho odporu a keď vidia dobre zabezpečené auto, radšej sa mu vyhnú," radí Marek Vereb, riaditeľ likvidácie poisťovne Colonnade Insurance.

Najjednoduchšiu cestu majú zlodeji k autu vtedy, keď si majiteľ nedá pozor na svoje kľúče. Nechávať ich voľne pohodené v hotelovej izbe, prenechať ich pracovníkovi parkoviska alebo v autoservise nemusí byť ten najlepší nápad. Vytvoriť si kópiu kľúča je dnes už rýchla a jednoduchá záležitosť. Aj v tomto prípade však môže pomôcť dodatočné mechanické zabezpečenie, ktoré krádeži zabráni.

Aj samotný majiteľ auta môže prispieť k tomu, že sa jeho majetok nedostane do hľadáčika zlodejov. Zvlášť mechanické zabezpečenie je nutné aj pri krátkodobom opustení vozidla uzamknúť. Vždy je vhodné sa presvedčiť zatiahnutím za kľučku dverí, že je auto skutočne zamknuté.

Klasickou chybou je podľa Vereba ukázať zlodejom, že v aute sú hodnotné veci. Podľa skúseností poisťovne až v takmer 80 % prípadov pri vykradnutí vozidla je odcudzený práve notebook alebo mobilný telefón, ktorý ležal v interiéri vozidla. Problémy môže spôsobiť tiež otváranie plne naloženého kufra na parkovisku pred hypermarketom. Zlodej sa málokedy pustí do otvárania batožinového priestoru "naslepo" bez toho, aby mal istotu že sa mu riziko oplatí. Ideálne je mať batožinu v kufri uloženú tak, aby nebolo potrebné kufor otvárať vôbec alebo iba na minimálny čas.

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…