Štefan Svitko ml. obsadil na úvod Rely Dakar 16. miesto
SITA
SITA

Víťazom prvej etapy Rely Dakar 2013 sa stal Čiľan Francisco "Chaleco" López.

PISCO 5. januára - Víťazom sobotňajšej 1. etapy prestížneho púštneho motoristického dobrodružstva Rely Dakar 2013, úseku z peruánskej metropoly Lima do Pisca, sa v kategórii motocyklov stal Francisco "Chaleco" López na stroji KTM.

Čiľan zvládol prológový 13-kilometrový úsek za 7:51 min a bol o 1 sekundu rýchlejší než Frans Verhoeven (Yamaha) z Holandska. Tretiu priečku obsadil s odstupom 5 sekúnd Čiľan Pablo Quintanilla (Honda).

Na štarte 34. ročníka Rely Dakar sa v Južnej Amerike premiérovo objavila šestica Slovákov. Okrem štyroch motocyklistov organizátori predstavili aj posádku "buginy" Štefan Svitko st. a Jozef Kutlák.

Druhý menovaný pred štartom nahradil zraneného Jána Rumpliho, ktorý sa pre zdravotné problémy zaradil k sprievodnému tímu Štefana Svitka seniora. Najlepšie si spomedzi slovenských reprezentantov v 1. etape v kategórii motocyklov počínal Štefan Svitko ml. (SLOVNAFT-Oraving team), ktorý obsadil 16. miesto. Tridsaťročný Žaškovčan bol v sobotu o 34 sekúnd pomalší ako víťaz López.

Ivan Jakeš (NADD RESS Adventure team) obsadil 61. priečku, Dušan Čipka skončil 107. a Ján Zaťko (obaja Slovakia Turbo team) figuruje na 147. mieste. "Išlo o dlhší presun, museli sme najprv absolvovať 250 km a následnú veľmi krátku skúšku, ktorá merala 13 kilometrov. Na trati som nemal žiadne problémy, táto etapa ešte nebola o piesku a dunách, takže sme to zvládli," povedal v cieli 1. etapy Ján Zaťko pre svoju oficiálnu webovú stránku.

V kategórii štvorkoliek triumfoval Peruánec Ignacio Flores Seminario na Yamahe v čase 9:22 min. Druhý skončil holandský reprezentant Sebastian Husseini, ktorý za domácim pretekárom zaostal o 11 sekúnd. Na tretiu priečku sa v prológu dostal Argentínčan Marcos Patroneli, ktorý má 15-sekundový odstup od lídra.

V súťaži automobilov v sobotu kraľoval skúsený Španiel Carlos Sainz na "bugine" Demon Jefferies, ktorému v cieli namerali 7:40 min. Päťdesiatročný rodák z Madridu bol vďaka pomoci nemeckého spolujazdca Tima Gottschalka o 8 sekúnd rýchlejší než Argentínčan Lucio Álvarez na Toyote. Tretie miesto obsadil Francúz Guerlain Chicherit na SMG s 10-sekundovou stratou na víťaza. Slováka Štefana Svitka seniora klasifikovali na 151. mieste úvodnej etapy. Za víťazom Carlosom Sainzom zaostal o viac než 3 a pol hodiny, navyše dostal jednohodinovú penalizáciu.

V nedeľu čaká jazdcov "kruhová" 2. etapa so štartom i cieľom v peruánskom Piscu a s 242 km dlhým meraným úsekom.

1. etapa (Lima /Peru/ - Pisco /Peru/, meraný úsek 13 km):

Motocykle: 1. Francisco López (Čile) KTM 7:51 min, 2. Frans Verhoeven (Hol.) Yamaha +1 s, 3. Pablo Quintanilla (Čile) Honda +5, 4. Patricio Cabrera (Čile) Kawasaki +11, 5. Cyril Despres (Fr.) KTM +13, 6. David Casteu (Fr.) Yamaha +15, 7. Ruben Faria (Portug.) KTM +19, 8. Javier Pizzolito (Arg.) Honda +21,... 16. Štefan Svitko ml. (SLOVNAFT-Oraving team) +34, 61. Ivan Jakeš (NADD RESS Adventure team) +1:33 min, 107. Dušan Čipka +2:39, 147. Ján Zaťko (obaja Slovakia Turbo team) /všetci SR/ +3:41

Štvorkolky: 1. Ignacio Flores Seminario (Peru) Yamaha 9:22 min, 2. Sebastian Husseini (Hol.) Honda +11 s, 3. Marcos Patroneli (Arg.) Yamaha +15 s, 4. Ignacio Casale (Čile) Yamaha +20 s, 5. Kees Koolen (Hol.) Honda +39 s, 6. Tomás Maffei (Arg.) +40 s, 7. Alexis Hernández (Peru) Honda +42 s, 8. Rafal Sonik (Poľ.) Yamaha +43 s

Automobily: 1. Carlos Sainz (Šp.) Buggy 7:40 min, 2. Lucio Álvarez (Arg.) Toyota +8 s, 3. Guerlain Chicherit (Fr.) SMG +10, 4. Nasser Al-Attiyah (Katar) Buggy +10, 5. Ronan Chabot (Fr.) SMG +12, 6. Krzysztof Holowczyc (Poľ.) MINI +34, 7. Leonid Novickij (Rus.) MINI +34, 8. Stéphane Peterhansel (Fr.) MINI +34, ...151. Štefan Svitko st. (Slovakia Dakar Team /SR/) +3:37:20 h (penalizácia 1 h)

Kamióny: 1. Gerard de Rooy (Hol.) Iveco 8:46 min, 2. Hans Stacey (Hol.) Iveco +16 s, 3. Aleš Loprais (ČR) Tatra +25, 4. Marcel van Vliet (Hol.) Man +33, 5. Eduard Nikolajev (Rus.) Kamaz +34, 6. Peter Versluis (Hol.) Man +44, 7. Martin van den Brink (Hol.) Ginaf +58, 8. Martin Kolomy (ČR) Tatra +59