Dobré noviny
Prvý prezidentský duel v Česku vyhral Miloš Zeman
SITA
SITA

Prvý prezidentský duel v Česku vyhral Miloš Zeman

Fischer sa snažil stavať do role "nestraníka", Zemanovi moderátor pripomenul jeho nedodržaný sľub, podľa ktorého v kampani nebude používať bilbordy.

PRAHA 5. januára - Prvá televízna debata dvoch hlavných rivalov v boji o kreslo prezidenta Českej republiky dopadla v prospech Miloša Zemana.

Myslí si to väčšina expertov, ktorých oslovil spravodajský server iDNES.cz. Jan Fischer počas diskusie vysielanej v súkromnej televízii Prima podľa nich pôsobil trochu "neobratne".

Analytikovi portálu Aktuálně.cz však prekáža, že debata nebola vysielaná naživo a za sporný označil aj výber oboch kandidátov.

Televízia nainštalovala v sále pražskej RockOpery aj takzvané "potleskomery" na spôsob amerických televíznych šou. Tie merali intenzitu aplauzu, ktorý zožali jednotliví kandidáti. Súčasťou relácie boli aj šoty, v ktorých Fischerovi a Zemanovi podporovatelia hovorili o ich kvalitách. V sále sedel aj Fischerov syn Jan ako aj Zemanova dcéra Kateřina.

Pokiaľ ide o samotný obsah diskusie, bývalý šéf českej úradníckej vlády Fischer sa snažil stavať do role "nestraníka".

"Oni politici by mali vysvetľovať voličom, prečo to nejde," povedal k téme reformy financovania politických strán. Zemanovi zase moderátor pripomenul jeho nedodržaný sľub, podľa ktorého v kampani nebude používať bilbordy.

Kandidátov o kreslo hlavy štátu je celkovo deväť, keďže ešte vo štvrtok Najvyšší správny súd vrátili do hry Janu Bobošíkovú. Favoritmi prezidentských volieb zostávajú expremiéri Jan Fischer a Miloš Zeman. Okrem nich a predsedníčky Suverenity Bobošíkovej je v hre o prezidentské kreslo aj minister zahraničia Karel Schwarzenberg, Zuzana Roithová, Vladimír Franz, Jiří Dienstbier mladší, Přemysl Sobotka a Táňa Fischerová.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…