Dobré noviny
Dedina roka na Spiši očarila svet. Miestnych Rómov jej všetci závidia
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Dedina roka na Spiši očarila svet. Miestnych Rómov jej všetci závidia

Spišský Hrhov.
Spišský Hrhov. — Foto: Facebook/Spišský Hrhov

Myslíte si, že žiť v obci s početnou rómskou menšinou môže byť náročné? Obec Spišský Hrhov dokázala opak a vyslúžila si za to aj mimoriadne ocenenie. Spolunažívanie všetkých skupín občanov je v nej priam ukážkové.

SPIŠSKÝ HRHOV 11. augusta - O Rómoch panuje množstvo predsudkov a každý, kto s nimi prichádza do pravidelného styku, môže sám potvrdiť, či sa zakladajú na pravde, alebo nie. A hoci je východné Slovensko plné osád, kde to vyzerá všelijako, ako aj obcí, kde žije vysoký podiel Rómov, obec Spišský Hrhov je úžasným príkladom toho, že keď sa chce, všetko sa dá.

Ciele dosiahnu skôr, ako ich plánujú

Nažívajú si priam príkladne, a to až tak, že neunikli svetovej pozornosti. Keď sa totiž toto leto konala súťaž Európska cena obnovy dediny 2016, Slovensko zastupovala obec Spišský Hrhov. V konkurencii 24 dedín z 11 krajín sa rozhodne nestratila. Dokonca zaujala komisiu natoľko, že sa jej prvýkrát v histórii súťaže rozhodla udeliť mimoriadnu cenu. Tú získala obec za spolužitie všetkých skupín obyvateľov v nej. Okrem toho sa môže pýšiť aj titulom Dedina roka. 

„Komisiu zaujímali aktivity a projekty v oblasti hospodárskeho rozvoja, tvorby architektúry, rozvoja osídlenia a ekológie. Dôležitá bola aj činnosť v rámci kultúrnych iniciatív, vzdelávacích aktivít, v oblasti občianskej angažovanosti, ako aj individuálnej iniciatívy,“ opísal súťaž Enviroportál.

Komisia navštívila samotnú obec ešte v júni, pričom tá mala štyri hodiny na to, aby jej čo najlepšie priblížila život a aktivity v nej. Spolunažívanie väčšinového a rómskeho obyvateľstva bolo jedným z príjemných prekvapení, ktoré komisiu zaujali. Ďalej to boli aj remeselný a folklórny život, obecná firma, areál školy či miestne inštitúcie a služby. 

„Spišský Hrhov je príkladom dediny, kde vidno, ako sa spolužitím a spoluprácou dá fungovať. Už na zaslaných podkladoch bolo zrejmé, že ide o zaujímavú dedinu. Páčilo sa mi, že sa ciele dosiahli skôr, ako plánovali. Každý má rad úspech, no nie každému sa chce za úspechom utekať. Je dôležité si pomáhať, navzájom spolupracovať a podporovať talenty. Máte veľa plánov do budúcnosti, páči sa mi, že sa chcete rozvíjať ďalej,“ pochválila dedinu Marija Markesová, členka komisie.

Je to o prajných ľuďoch

Malá obec v okrese Levoča má vlastnú kanalizáciu, vodovod, zdravotnícke zariadenie, ale aj kúpalisko. Prvá písomná zmienka o nej pochádza už z 13. storočia. Remeselná výroba patrila k obci už od nepamäti a ako tvrdí obec, „v Spišskom Hrhove vzhľadom na jeho bohatú remeselnícku minulosť sú obzvlášť priaznivé podmienky pre obnovenie, zachovanie a prezentáciu ľudového remesla.“

Obec sa skutočne snaží o to, aby Rómovia patrili do miestneho života a to napríklad začlenením ich do prác organizovaných obecnou firmou. Okrem toho si medzi realizovanými projektami EÚ uvádza aj vytvorenie komunitného centra. Cieľ bol jasný – vytvoriť priestor na vzdelávanie a kvalitné trávenie voľného času rómskej komunity. 

„Spišský Hrhov nie je vôbec o starostovi, Spišský Hrhov nie je ani o ľuďoch, čo okolo neho pracujú, ale Spišský Hrhov je o prajných ľuďoch, čo sa tešia na každú aktivitu a s nadšením priložia ruku k dielu,“ vysvetľuje obec. Už pred návštevou ľudí z komisie žiadala svojich obyvateľov, aby si poupravovali okolia svojich príbytkov čo najkrajšie. Aj samotná obec sa snaží o to, aby to v nej vyzeralo čo najlepšie, preto v nej nechýba množstvo kvetov. Miestna škola sa dokonca môže pochváliť aj ekoučebňou.

Most, ktorý prežije azda všetko

Jednou zo zaujímavostí obce je aj kamenný most, ktorý bol postavený pred 200 rokmi. „V čase svojho vzniku rátal len so zaťažením konskými povozmi. Napriek tomu, že je dnes využívaný ťažkými automobilmi a poľnohospodárskymi mechanizmami, spĺňa statické požiadavky dnešnej doby a je vo výbornom technickom stave. Obec v novodobej histórii postihlo viacero povodní. Ale ani tá najväčšia povodeň nezaplnila vodou oblúky mosta ani spolovice. Paradoxom je, že novodobé mosty, mostíky a lávky zobrala veľká voda až do Hornádu. Aj to dokazuje obdivuhodnú projektovú a najmä konštrukčnú vyspelosť riešenia mosta,“ chvália svoj unikát Spišiaci.

V dedine je však toho omnoho viac, čo stojí za pozornosť, a nielen starosta Vladimír Ledecký, ale aj miestni obyvatelia robia všetko pre to, aby sa im v nej žilo čo najlepšie a aby bola príkladom aj pre ostatné slovenské obce. Miestni sa už nevedia dočkať slávnostného odovzdávania ocenení spomínanej Európskej ceny obnovy dediny, ktoré sa bude konať v Maďarsku začiatkom septembra. 

 

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…